Ha Orbán ezt meglépné, nem maradhatnánk EU-tagok
Orbán Viktor felújította a vitát a halálbüntetés bevezetéséről, amivel a radikális nacionalista Jobbik témáját visszhangozza. Utóbbi párt népszerűsége mostanában jócskán megerősödött a Fidesz rovására – jelenti a Bloomberg.
Juhász Attila a Political Capitaltől azt mondja: ez csak a legfrissebb eset, amikor a miniszterelnök átveszi riválisa valamelyik pontját. Korábban már azt is szorgalmazta, hogy katonai erővel ellenőrizzék a bevándorlást, és elítélte Brüsszel kísérletét Magyarország gyarmatosítására. A szakértő szerint azonban ez a fajta eljárás ellentétes a céllal, mert csupán legitimálja a politikai fősodor számára a Jobbik programját. A politikus egy olyan kérdésre csatlakozik rá, amelyet feltehetőleg támogat a legtöbb magyar, és azt reméli, hogy ezzel fokozza pártja támogatottságát. Miközben azzal érvel, hogy ő a legjobb védőbástya a Jobbik növekvő erejével szemben, azt választotta, hogy retorikájában a vetélytárs javaslatait hangoztatja, ideértve, hogy nemzeti konzultációt kezdeményez a gazdasági bevándorlók ügyében. De a Jobbik törekvései közül az utóbbi öt évben már valóra váltotta a magánnyugdíjvagyonok államosítását, rákényszerítette a bankokat, hogy ők állják a devizahitelek forintosításának költségeit és közelebb vitte az országot az oroszokhoz és a törökökhöz. Egyben nyíltan kétségbe vonta az EU által szorgalmazott liberális demokráciát. Juhász Attila azt jósolja, hogy hamarosan felcserélhető lesz a két párt szerepe, a Jobbik középre húz, míg a Fidesz a szélre tart.
A Der Spiegel azt írja: a halálbüntetés ismételt bevezetésének felvetésével ismét jobboldali-nacionalista keményvonalasnak mutatkozik Orbán Viktor. Ám ha meglépi, akkor Magyarország nem maradhatna tagja az EU-nak. Még két éve sincs, hogy a magyaroknál életbe lépett az új büntető törvénykönyv, amely az egyik legszigorúbb szabályozást tartalmazza Európán belül. De még ez sem elég kemény a miniszterelnöknek, a politikus nyilvánosan arról beszél, hogy újra be kell vezetni a legsúlyosabb büntetési módot. A Btk.-ban benne van a többi közt, hogy az elítélteknek bizonyos esetekben valóban életük végéig rács mögött kell maradniuk. Ellenben jelentős mértékben igazolja az önvédelmet, ideértve, hogy adott körülmények között mentesül a felelősségre vonástól az, aki lelő egy egyszerű tolvajt. Orbánnak azonban választania kell: vagy az uniós tagság, vagy a halálbüntetés visszaállítása. Utóbbi ugyanis az alapjogi charta értelmében tilos.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)