Gyurcsány: Orbán szemben áll a nemzeti érdekkel

Azt javasolta Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédében, hogy a 2012-es kongresszuson alakítsák át az MSZP-t. Azt mondta: nem szakítunk, nem új pártra van szükség, hanem az MSZP-ből kell új pártot csinálni. Hazafias, erkölcsös európai pártot akar Gyurcsány Ferenc.

2011. február 18., 19:41

"Az MSZP átalakításának lényege, hogy magunk mögött hagyjuk a kétértelműség világát, nincs több kompromisszum. Nem az MSZP szétszakítására, nem a demokratikus ellenzéket szétromboló új párt alapítására, hanem az MSZP meglévő erényeire építő, párt átalakítása és azzal létrejövő balközép demokrata párt létrehozására van szükség" - fogalmazott.

Mi mostantól kezdve nem a kormány ellenzék vagyunk, hanem Orbán Viktor önkényre épülő rendszerének ellenzéke vagyunk – mondta Gyurcsány Ferenc évértékelő beszédében. A volt kormányfő felhívta a demokratákat, liberálisokat, szociáldemokratákat arra, forduljanak szembe Orbán Viktor rendszerével. Nincs ok megegyezni az Orbán rendszerét legitimáló alkotmányozásban, mert a most készülő alaptörvény, nem a nemzet, hanem a Fidesz alkotmánya lesz. A mi dolgunk, hogy újjáépítsük a köztársaságot, mert a harmadik köztársaságnak vége - közölte.

Az új rendszer alapja a ’89-ben megalkotott alkotmányrendszer lesz. Azt mondta: eszükben sincs új alkotmányos medret építeni, de azt elismerte, hogy a ’89-es alkotmányt lehet csiszolgatni - számolt be a

Klubrádió.

Arról is beszélt, hogy Orbán Viktor házhoz ment a pofonért a nemzetközi politikai színtérre, de ha már odament viselje úgy, ahogy azt egy miniszterelnöknek illek. Mint mondta: már nem lel barátokra, mert nem fogadják sehol, sem Brüsszelben, sem az Egyesült Államokban, sem Oroszországban és nem osztanak lapot a ez EU jövőjéről szóló legfontosabb tárgyalásokon sem – utalt arra, hogy tegnap kiderült, Magyarország elbukta a május végére tervezett keleti partnerségi EU-s csúcstalálkozó lefújását.

Értetlenségének adott hangot, hogy miért nem akar Orbán Viktor az euróövezethez csatlakozni. Azt mondta: amit tenni akar, az szemben áll a nemzeti érdekkel. Mi azt akarjuk, hogy mielőbb teremtsük meg az euró bevezetési feltételeit és lépjünk be az euroövezetbe.

Hangsúlyozta, Orbán Viktor önkényuralmat épít: nem tűr ellentmondást, korlátlan hatalomra tör. Ez abból is kiderül, hogy a közszolgákat indoklás nélkül ki lehet rúgni, rátette a kezét a magánnyugdíjpénztári megtakarításokra, csorbította az Alkotmánybíróság jogkörét, megszüntette a Költségvetési Tanácsot. Emellett a Fideszhez lojális embert választott államfőnek, a Fideszhez lojális embereket tett az összes fontos pozícióba.

Gyurcsány Ferenc követelte, hogy tegye világossá reformprogramját, de úgy vélte: legjobban akkor tenné, ha visszavonná adóprogramját.

Azt mondta, három helyre tenne több pénzt:a közfoglalkoztatásba, oktatásba, illetve a tudomány és a kultúra területére.

Közfoglalkoztatásra, oktatás tudomány és kultúra területére több pénzt tenni. Honnan lesz pénz – veti fel a kérdést. A legszegényebbek szociális biztonságáért, és az oktatás felemeléséért, annak kell áldozniuk, akinek van mit a tejbe aprítaniuk és akiknek az Orbán-kormány még többet adott most - mondta. Hangsúlyozta: nem ért egyet az egykulcsos adórendszerrel, sosem értett, mert az nem arányos. Jobban fáj a 100 ezer forintot keresőnek a 16 ezer forint adó, mint az milliót keresőnek a 160 ezer forintos adó.

Azért, hogy legyen forrása az említett területek nagyobb támogatására, megemelné az 500 ezer forint felett keresők adóját fokozatosan, és bevezetné a személyes vagyonra a vagyonadót 100 millió forint felett, illetve visszatérne az ősörökösödési adó a 100 millió forint feletti értékek öröklése esetén.

Gyurcsány Ferenc azt üzente a kormánynak, hogy hagyják abba jobboldali kultúrkampf építését. Strázsaszínészek nevezte az Orbán Viktor évértékelő beszédén megjelent hírességeket. Nekik azt üzente, az ő idejükben is meg fogják kapni a pénzüket.

Megvédte a KDNP támadásaitól a Nemzeti Színház igazgatóját, Vajda Mihály, Heller Ágnes, Radnóti Sándor filozófusokat a nemtelen támadások miatt.

Egyetértett a megyei kormányhivatalok felállításával. Az önkormányzati rendszer kapcsán azt mondta: nem lehet elvenni az önkormányzatok jogát és nem lehet azokat megszüntetni. Nem engedhető meg, hogy a jegyzőt a kormány nevezze ki. Az önkormányzati rendszer átalakítását támogatja.

A határon túli választójog kérdésé kapcsán úgy véli: ha a határon belül élő magyar politikai közösség tagjai úgy fogják érezni, hogy olyanok fognak dönteni, akik nem itt élnek, annak drámai következményei lesznek, és nem közelebb hozzák a határon túlikat és határon innen élőket, hanem eltávolítják és kiélezetté teszik viszonyukat. Felhívta a figyelmet, hogy még mielőtt bárki hazaárulózni kezd, idézné Markó Bélát, aki azt mondta: állampolgárságomnak nincs köze magyarságomhoz.

Szóba került mi az MSZP felelőssége abban, hogy Orbán Viktor most önkényt építhet. „Legsúlyosabb tévedésünk az volt, hogy 2002-2006 között erénynek hittük az osztogatást és erénynek állítottuk be a megszorítást. Súlyos politikai tévedés volt, mikor nem értették meg, hogy az Antallt követő jobboldal vezetői nem demokratikus küzdelmet, hanem totális politikai háborút vívnak, és mi csetlő botló demokratákként nem vettük észre azt sem, hogy a mögöttünk álló kormánypártok vezetőinek egy részét olyan romlás érintette meg, hogy az önmagában is aláásta kormányzói tevékenységüket.