Elkezdődtek a gyorsított örökbefogadások, így szeretnék megoldani a kórházban hagyott csecsemők problémáját
Az elmúlt időszakban nagy megdöbbenést váltott ki, amikor kiderült, hogy nagyon sok csecsemő kénytelen a kórházban tölteni az időt, mert lassú az örökbefogadási folyamat. A kormány most bejelentette, elkezdődtek a gyorsított örökbefogadások.
Korábban a 168.hu is beszámolt róla, hogy több száz csecsemőt gondoznak Magyarországon kórházakban. A gyermekvédelmi rendszer átalakítása miatt kevesebb a nevelőszülő hazánkban, ezért az egészséges csecsemők kénytelenek hónapokat az újszülött osztályon tölteni. Ez azonban jelentősen hátráltatja a babák fejlődését. A kormány elkezdte orvosolni a problémát, és megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások, írta meg az Infostart.
Megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások, több csecsemő is elhagyhatta a kórházat
Egy új jogszabály alapján a 2024. szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak, október 24-ig pedig még 7 örökbefogadási folyamat le is zárult. Korábban a kormány a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadása miatt törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyet a Fidesz és a KDNP frakciója támogatott, ennek köszönhetően megváltoztak a szabályok, ezért sokkal könnyebbé vált ezeknek a gyermekeknek az örökbefogadása.
Az Infostart cikke szerint Csongrád-Csanád vármegyében négy gyermeket fogadtak örökbe, egyet-egyet pedig Pest, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun vármegyében. Emellett jelenleg is folyamatban van 10 gyermek örökbefogadása, ők már jelenleg is az örökbefogadó szülőknél élnek, de a folyamatot lezáró határozat még született meg.
„Ma Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 3 évesnél fiatalabb gyermeket örökbe fogadni, a törvénymódosítás segít abban, hogy akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek”
– mondta Rétvári Bence a Híradónak.
Az utóbbi időszakban több olyan csecsemő született, akiket a szüleik vagy a rokonaik nem vittek haza. A korábbi törvény miatt a gyorsított örökbefogadás nem volt opció, ezért előfordult, hogy a csecsemők hónapokat töltöttek a fejlettségi szintjüknek megfelelő osztályon.
Az államtitkár most közölte, hogy a szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekre vonatkozóan. Ha egy csecsemőt a kórházban hagynak, az intézmények kapcsolattartókat jelölnek ki a kormányhivatal munkájának segítésére, emellett minden szükséges információt közölnek annak érdekében, hogy az örökbefogadás minél hamarabb megtörténhessen.
A zárójelentésben mostantól tájékoztatják az édesanyát, hogy abban az esetben nincs szükség a szülő hozzájárulására az örökbefogadáshoz, ha közvetlenül a születést követően hat hétig az egészségügyi intézményben hagyja, és sem ő, sem más hozzátartozó nem jelentkezik. Miután az édesanya távozik a kórházból, az intézmény értesíti a kormányhivatalt. Ha a későbbiekben, hat héten belül sem ő, sem más rokon nem jelentkezik a gyermekért, és tesz nyilatkozatot az elvitel szándékáról, a kórház erről is tájékoztatja a hivatalt.
Fontos, hogy a kórház biztosítja a leendő örökbefogadó szülőknek vagy a gyermekvédelmi gyámnak a látogatási lehetőséget. Majd a kötelező gondozásba kihelyezésről rendelkező gyámhatósági döntést követően a gyermeket átadják az örökbefogadó szülőknek.
Az örökbefogadási folyamat felgyorsítása nagyon fontos, mivel a kutatások szerint a csecsemők fejlődését hátrányosan érinti az érintés és az ölelés hiánya. Erről korábban Szilvási Léna, az SOS Gyermekfalvak szakmai vezetője nyilatkozott.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)