"Gyerekség"? A testvérünk leszármazójával köthetünk házasságot!

Gyerekségnek nevezte az MTI kérdésére a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter az új Polgári törvénykönyvet ért kritikákat, amelyek többek között arról szólnak, hogy a jogszabály legalizálja a vérfertőző házasságot. A tárcavezető ígérete szerint írásos formában a sajtóban is megfelelő magyarázatot adnak majd ezekre a kritikákra. "Ezek mögött a felvetések mögött jórészt a polgári jog hatályos rendelkezéseinek és az új Ptk. szabályainak nem ismerete vagy nem értése áll" - fogalmazott Draskovics Tibor.

2009. október 9., 18:33

Előrebocsátotta: az új Ptk. hangsúlyosan az emberi autonómia megerősítésének talaján áll szemben az állam indokolatlan beavatkozásával. Mint mondta, az állam csak ott avatkozzon közbe, ahol az feltétlenül szükséges, példaként említve a fogyasztóvédelem vagy a környezetvédelem területét – írta az MTI.

A jogszabályt ért kritikák közül azzal kapcsolatban, hogy egy ember a testvére leszármazójával köthet házasságot, azt mondta: nem egy morális kérdésről van szó, hanem az a kérdés, hogy ennek lehetnek-e kedvezőtlen negatív következményei. Hangsúlyozta: ezekben - az egyébként nagyon ritka - esetekben eddig sem volt tilos a házasság, azt a jegyző engedélyezhette. A jegyzőnek azonban a törvény egyetlen támpontot sem adott ahhoz, hogy az ilyen kérelmeket hogyan bírálja el, rendeljen-e például ki genetikus szakértőt. Hangsúlyozta: az új szabályozás semmi mást nem mond ki, mint hogyha eddig az állam úgy avatkozott be, hogy nem tudta mit akar ezzel elérni, és nem volt mérlegelési szempontja, akkor szüntessék meg ezt a beavatkozást.

Draskovics Tibor teljesen alaptalannak nevezte azokat a kritikákat is, amelyek szerint az új törvény a gyermekfelügyelet kérdésében a védtelen nőket hozza lehetetlen helyzetbe. Ezzel kapcsolatban azt mondta: a külön élő férfit ugyanúgy megilleti a gyermeke feletti szülői felügyeleti jog, mint a gyermeket nevelő nőt. Ha a férfi alkalmatlanná vagy érdemtelenné válik ennek a jognak a gyakorlására, akkor ezt bíróságnak kell kimondania tisztességes eljárásban - mondta a miniszter.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.