Gyerekeken állt bosszút a horthysta önkormányzat? (UPDATE)

A Környezet Ifjúság és Gyermekvédelmi Egyesület azt állítja: jogtalanul feltörték a raktárukat Gyömrőn és a székházukat pedig önkormányzati engedéllyel, de az ő hozzájárulásuk nélkül kezdték el bontani. Az egyesület feljelentést tett a rendőrségen. Az ügy előzménye, hogy az egyesület tiltakozott a leghangosabban az ellen, hogy Gyömrő főterét Horthy térre nevezzék át.

2012. július 30., 12:12

"... egyesületünk meghökkenve fedezte fel, hogy székháza tetőszerkezete bontás alatt van. Az egyesület vezetőségének értesítése után, több tagunk megjelent az épületnél és megdöbbenésükre az egyesület raktárként használt termének ajtaját feltörve találták, a gyermekjátékainkat, törülközőket, iskolai füzeteket, több ezer gyermek matricát, az adományként elosztandó értéktárgyainkat, konyhai felszereléseket, több számítógépet, LCD monitort, a rendezvényeinken használt székeket, asztalokat, sátrakat és a belső bútorzatuknak egy részét is ellopták. A sajnálatos felismerés után egyesületünk feljelentést tett a rendőrségen" - közölte a a gyömrői Környezet, Ifjúság és Gyermekvédő Egyesület (KIGYE) a saját

honlapján.

– Olyan mintha kicsit ránk akarnának ijeszteni, furcsa véletlen ez - kommentálta az egyesület egyik aktivistája az esetet.

– Elég sok mindenünk eltűnt, a leltár is hiányos, de leadtuk a rendőrségen - mondta a 168 Órának az egyesület egyik tagja, aki nem akarta, hogy leírjuk a nevét, mert fél. – Az önkormányzat tudta, hogy ott volt az összes vagyonunk. Régebben többször tartottunk közös rendezvényeket, a Horthy-ügy előtt. Minden cucc, az ugrálóvárak, a gyerekek játékai, mind bent voltak.

A Horthy-ügy adja az eset pikantériáját. Korábban egy jobbikos képviselő indítványára, a lakosság megkérdezése nélkül – a függetlenekből álló önkormányzati testület egyhangúlag úgy döntött, hogy Gyömrő főterét, a Szabadság teret Horthy Miklós térre nevezi át. A KIGYE tiltakozására végül nem a főteret, csak a főtér parkját nevezték el Horthy Miklósról. A gyömrőiek ellenállása azonban június 8-án folytatódott, lakossági fórumot szerveztek. Ráadásul éppen ma, július 30-án hivatalosan is beadják helyi népszavazás kiírására irányuló kezdeményezésüket, amely a következő kérdést tartalmazza: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Gyömrőn Horthy Miklósról, a vitatott történelmi személyiségről ne nevezzenek el közterületet?”

Update: az önkormányzat cáfolta, hogy az épület bontásának köze lenne a Horthy-ügyhöz.

Tudtuk nélkül eladták az épületet a fejük felől

Az egyesület megtudta: az Önkormányzat, tudtuk nélkül értékesítette az épületet, majd a Gyömrői Önkormányzat tulajdonában lévő Településfejlesztő és Városüzemeltető Nonprofit Kft (TÜF) megbízásából egy vállalkozó bontani kezdte azt. "Ennek ténye még érdekesebb annak tudatában, hogy a helyi Önkormányzati tulajdonban lévő ingatlanok értékesítéséről döntő bizottságba, delegált a KIGYE egyesület tagot, ki erről az üléseken sem értesült, valamint egyesületünk vezetőségét nem keresték meg azzal, hogy költöznünk kellene" - írta az egyesület a honlapján.

A gyerekekkel foglalkozó civil szervezet azt az információt kapta, hogy egy, a TÜV számára ismeretlen vállalkozónak adták ki a bontási feladatot kik valószínűleg elszállították a „lomokat”. A civilek információi szerint, "egyesületünk eltulajdonított teljes vagyona, egy gyömrői alvállalkozó otthonában nyugszik, ki azt visszaszolgáltatná, valamint nem hivatalos forrásból megtudtuk, A. Zoltán engedélyezte, hogy a termünkben talált tárgyakat, a bontással megbízott munkások szabad prédaként elvigyék, annak ellenére, hogy tárgyaink nagy része bontatlan sérülésmentes gyári csomagolásban, vagy kartoncsomagolásban voltak, tehát ezek sem látszatra sem pedig értéküket tekintve nem tekinthetőek lomnak."

– Azon az emberen kívül, aki elvitte a cuccunkat, mindenki tudta, hogy a miénk - mondta lapunknak az egyesület képviselője. – Maga az ember, aki ezt elkövette, véleményünk szerint ártatlan. Ez a legrosszabb az egészben, hogy ő nem is tud semmiről. Csak odament, mint munkás, odaküldték, hogy bontsák le az épületet. Mivel zárva volt a bejárat, neki meg le kellett bontani az épületet, felfeszítette az ajtót. Bent talált egy csomó mindent, erre felhívta az önkormányzat TÜV-ét, ahol azt mondták neki: minden, amit bent talál, lom és viheti, ahová akarja.

Arra a kérdésünkre, hogy az önkormányzatot nem, viszont a bontással megbízott vállalkozót fogja-e elővenni a rendőrség, az egyesület képviselője igennel válaszolt. – Ez benne a borzasztó, hogy ez az ember meg ki van borulva, nagyon fél. Mi is tudjuk, hogy nem ő a ludas, de muszáj volt megtennünk a feljelentést. Aki ellenszegül, azt megfélemlítik Gyömrőn. Az egyik ellenállónak "valami oknál fogva" kigyulladt az újságosbódéja a központban, ami be van kamerázva. Sokaknak el kellett költöznie. Képviselőknek kellett lemondania. Persze ez mind csak szóbeszéd...

A KIGYE azonban nem adja fel. – Nekünk nincs veszítenivalónk, a saját testi épségünket kivéve. Nem tudnak semmit elvenni tőlünk.

Lopás történt?

"Ezt a finoman szólva félreértést, durvábban kifejezve lopást, egyesületünk egész vagyonának eltulajdonítását, rendezvényeink ellehetetlenítését nem csak mi, hanem azok a szervezetek, gyerekek, családok is veszteségként könyvelhetik el akiknek valaha tudtunk vagy a jövőben akartunk segíteni. Azokkal szemben is mérhetetlen bűn, akiknek gyermekrendezvényeinkkel mosolyt csaltunk az arcukra, azoknak az elhagyott rászoruló családoknak, kiknek háztartási felszerelésekkel, törölközőkkel, az iskolakezdéshez szükséges füzetekkel, írószerszámokkal, esetenként számítógépekkel, gyermekjátékkal segíthettünk, azokkal a szervezetekkel szemben, kiket adományainkkal támogattunk és nem utolsó sorban azokkal szemben, akiknek még nem tudtunk segíteni" - közölte a szervezet a honlapján.

"Reményeink szerint az okozott kárt rendezik, az eltulajdonított értéktárgyainkat visszaszolgáltatják a felelősök, valamint az Önkormányzat biztosít az egyesületünk részére egy megfelelő székházat vagy legalább raktárépületet, hogy társadalmi munka keretén belül végzett tevékenységünket aktívan tudjuk tovább folytatni. Reménykedünk benne, hogy ez az eset nem függ össze azzal, hogy bizonyos kérdésekben egyesületünk az Önkormányzattal szemben nemtetszését nyilvánosan is ki merte fejezni" - közölte az egyesület.

UPDATE: A gyömrői önkormányzat reakciója

A 168 Óra Online-t visszahívta a gyömrői önkormányzat. Hauser Antal, az önkormányzat kommunikációs és idegenforgalmi referense először nem kívánta kommentálni az ügyet, később azonban kijelentette: már tavaly november 7-én úgy döntött a testület, hogy értékesítik az ingatlant, mert életveszélyes állapotban van, megdőltek a falak.

A szóvivő elmondása szerint 2011. november 15- én volt versenytárgyalás, ahol értékesítették az ingatlant. A kommunikációs referens szerint az utolsó hivatalos használója az épületnek a Fidesz volt, és pártházként funkcionált. Ők is azért költöztek ki, mert életveszélyes volt.

Az önkormányzat szerint nincs dokumentum arról, milyen jogcímen használta a KIGYE az épületet, erről eddig nem találtak hivatalos papírt. – Az értékesítés után az új tudlajdonos mit csinál ott, az nem az önkormányzat dolga - mondta Hauser Antal lapunknak. – Nem szeretnénk, hogy ebből bárkinek ebből problémája legyen. Mi magunk is meglepődtünk, amikor elolvastuk a KIGYE nyilatkozatát - tette hozzá.

Amikor arra kértük kommentálja, hogy az épületnek köze van a Horthy-ellenes tiltakozáshoz, a szóvivő a következőt válaszolta: – Ezt egy szóval tudom jellemezni: paranoia. Tavaly novemberben adtuk el a házat, amikor a Horthy-féle átnevezés még nem merült fel ötletként. A kettő között tehát nincs összefüggés. Ezzel próbálnak médiafelületet nyerni, hogy megtámogassák a népszavazási kérdésüket.