A csirkefarhát árát is rögzítik, ezt jelentette be Gulyás Gergely
Gulyás Gergely egyúttal azt is bejelentette, hogy szárnyal a magyar gazdaság.
Magyarországon a rendszerváltás óta soha nem látott gazdasági növekedés éve volt a tavalyi, 2021-es év. A gazdasági adatok kifejezetten biztatóak, a novemberi és a decemberi adatok pedig még a vártál is jobbnak mutatkoztak – emelte ki a csütörtöki kormányinfón Gulyás Gergely.
Gulyás Gergely tájékoztatása szerint
6,5-7 százalék közötti tartományban lesz a 2021-es gazdasági növekedés,
ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a pontos adatokra még várni kell. Gulyás kiemelte, hogy mindezt annak ellenére sikerült elérnie a kormánynak és a magyar gazdaságnak, hogy egy korlátozásokkal teli, rendkívül nehéz év áll az emberek mögött, majd hozzáfűzte, hogy
a gazdasági növekedés egyébként nem az autóiparnak köszönhető, ugyanis a globális chiphiány negatív hatással volt az autóiparra. Így a magyar gazdaság nem csak és kizárólag az autóiparon nyugszik.
„Hiszen azt látjuk, hogy az utolsó három hónapban az adatok nemhogy nem voltak kiemelkedőek, de visszaesés is volt. Tehát a magyar gazdaság az autóipar nélkül is ilyen magas gazdasági növekedést tudott elérni 2021-ben” – emelte ki Gulyás Gergely, aki ezt követően kitért az emelkedő energiaárakra is.
A kormány, mint a nép harcos lovagja
Gulyás szerint ezek az árnövekedések egész Európában hatalmas gondokat okoznka, ugyanis egy inflációs-spirált alakítottak ki. Ennek fényében „a kormány feladatául tűzte ki az egyre növekvő infláció megállítását”, ezt a harcot pedig az áremeléssel való küzdelemmel kívánja megvívni.
A szerdai kormányülésen Gulyás szerint fontos döntés született – melynek alapjául a szerb minta szolgát – és maximálták a fontos élelmiszerek árát. Ahogy arról már tegnap beszámoltunk, az élelmiszerár-stop értelmében február elsejétől hat élelmiszer árát nem szabad növelni, sőt vissza kell vinni a 2021 október 10-i szintre. Ezek az élelmiszerek a cukor, a liszt, az étolaj, a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8 százalékos tehéntej.
Ezeken felül a csirkefarhát árát is maximálják.
További kiemelte, hogy önmagában a rezsicsökkentés fenntartása a jelenlegi piaci árak mellett egy átlagos háztartás számára egy évben félmillió forint könnyebbséget jelent, illetve a benzin árának szabályozása is bevált. Megváltást pedig a kamatstop is hozhat Gulyás szerint.
A boltok nem győzhetnek
Gulyás Gergely arra a kérdésre is kitért, hogy mi lehet a megoldás abban az esetben, ha az élelmiszerár-stop bevezetése miatt profittól esnek el az áruházak és ezt esetleg más termékek árának növelésével – amik ugyan úgy elengedhetetlen termékek lehetnek a mindennapok során – igyekeznének pótolni.
Gulyás Gergely úgy véli, amennyiben a boltok nem vállalnak szolidalitást embertársaikkal szemben és nem mondanak le – a pár élelmiszer által termelt – profitról, akkor
a kormány további árszabályozási eszközökhöz fog folyamodni.
Ehhez pedig a jogi keretek is biztosítva vannak, a kormány pedig a továbbiakban figyelemmel fogja Gulyás Gergely szerint kísérni az árak esetleges növekedését.
Hír a választásról
A kormány tárgyalt az országgyűlési választás és a népszavazás ügyében is. A választás ügyében nem a belügyminisztérium, hanem a Nemzeti Választási Iroda felel majd, a kormány csak a forrást biztosítja. A népszavazás pedig egy időben lesz megtartva a választással.
„Üdvözöljük, hogy a népszavazás egy időben lesz a választásokkal, amivel ezzel 7 milliárd forintot spórol meg az ország”
– jelentette be Gulyás Gergely.
Szentkirályi Alexandra pedig beszámolt arról is, hogy az 5000 lakosszám alatti önkomrányzatok számára a kormány biztosítnai fogja a szükséges forrásokat ahhoz, hogy a polgármesterek az illetmény, illetve költségvetési emelését meg tudják oldani a kisebb településeken is.
(Kiemelt képünk illusztráció. MTI/Máthé Zoltán)