Gigantikus szórakozóhely - gigantikus bukás Budapesten
Gigantikus szórakozóhely nyílt volna tegnap este Budapest Park néven Dél-Pesten. Richard Dorfmeister "fergeteges koncertjét" ugyan megtartották, de csak zárt térben. Az Index szerint pár ember lézengett a szitáló esőben. A Parkosok azt állítják: ez lesz a főváros egyik legnagyobb egész nyáron át nyitva tartó, 5 helyszínén, közel 12.000 látogatót befogadni tudó közösségi tere, szórakoztató központja. Az önkormányzatnak azonban több aggálya is felmerült, így nem kapták meg a nyitási engedélyt.
Tegnap este a Budapest Park kicsit mégis kinyitott, de mégsem: megtartották ugyan a Richard Dorfmeister vezette bulit, de csak zárt térben, mert az egész Park nem kapta meg a ferencvárosi jegyzőtől a működési engedélyt.
A főváros tulajdonában lévő, a ferencvárosi Soroksári út közlekedési csomópontjában, a Rákóczi híd mellett hetek óta épülő, egyedi építészeti karakterisztikájú, szállítmányozási konténerekből kialakított látványos modulrendszerű építmény- és park-együttes csütörtöki megnyitóját az utolsó pillanatban, a szervezők számára ismeretlen okok miatt megakadályozta a Ferencvárosi Önkormányzat jegyzői hivatala - közölte a 168 Órával a szórakozóhely.
Szó sem volt utolsó pillanatról
Az MTI-nek a jegyző mást mondott: szó sem volt utolsó pillanatról, és szó sem volt "ismeretlen okokról". Dr. Nagy Hajnalka szerint több aggály is felmerült a Budapest Park működésével kapcsolatban, az engedélyeztetési eljárások pedig még folyamatban vannak, legkésőbb május 29-ig kell döntést hozni az ügyben.
A Kultúrtér Kulturális Szolgáltató Kft. március 23-án nyújtott be kérelmet rendezvénytartási és működési engedély, a zajkibocsátási határérték megállapítása és bejelentés-köteles kereskedelmi tevékenység nyilvántartásba vétele ügyében egy Soroksári úti ingatlanra. A jegyző jelezte, hogy a kereskedelmi tevékenységet a hatóság április 10-én nyilvántartásba vette, a további három engedélyezési eljárás folyamatban van.
Az összegzésben olvasható, hogy a működési engedélyről május 8-ig kell döntést hozni, míg a zajhatárérték megállapítása ügyében - amelyben hiánypótlást kért a hatóság - május 7. az eljárás határideje. A rendezvénytartás engedélyezése kapcsán tartott első, április 19-iki helyszíni szemle nem volt eredményes, mivel a követelmények teljesítéséhez szükséges munkálatokat a kérelmező addigra nem fejezte be - írta Nagy Hajnalka, hozzátéve, hogy az egy héttel későbbi szemlébe a szakhatóságokat is bevonták.
A szórakozóhely felháborodott közleménye viszont azt állította: az engedély kiadásának feltételei, a szükséges szakhatósági engedélyek rendelkezésre álltak, az engedély kiadásának határideje (a kérelem beadásától számítottan) pedig április 27-én lejárt (abban egyetértettek, hogy március 23-án adták be).
A jegyző ismertetése szerint a fővárosi és az ez alapján készült kerületi szabályozási terv az ingatlanra 400 férőhelyes P+R parkoló kialakítását írja elő, ez pedig nem építési engedélyhez kötött eljárásban is érvényes, nincs lehetőség a tervtől eltérő hasznosításra. A közlemény szerint a főépítészi állásfoglalásról a kérelmezőt is értesítették. Megjegyezte azt is, hogy az érintett ingatlan osztatlan közös tulajdon egy gazdasági társasággal, amely számára biztosítani kell a jogszabályok szerinti jogokat, egyebek mellett a jogorvoslathoz való jogot.
A rendőrség is aggályosnak tartotta a helyszínt
A tájékoztatás szerint a rendőrség szakhatósági nyilatkozata köz- és közlekedésbiztonsági szempontból is aggályosnak tartja a rendezvényhelyszínt, közvetlen parkolási lehetőség hiányában a gépjárművek megállása veszélyeztetheti az érintett útszakaszokon közlekedők biztonságát. Ugyancsak a rendőrség jelezte, hogy a tervezett beléptető kapunál - amely egyben a kiléptetés helyszíne is – torlódások alakulhatnak ki, így a terület nagyságára tekintettel ez az élet és testi épség megóvása szempontjából szintén aggályosnak minősíthető. A hatósági állásfoglalás kevesli a tervezett biztonsági személyzet létszámát és kifogásolja azt is, hogy egy esetleges vészhelyzet esetén a négysávos Kvassay úti szakaszra és a hatsávos Soroksári útra "ürítenék" a tömeget.
A jegyző közleményében kiemelte: az állásfoglalások birtokában jogszerűen legkésőbb május 29-ig kell a döntést meghozni. Mint írta, a vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint zenés, táncos rendezvényt csak jogerős rendezvénytartási engedély birtokában lehet tartani, továbbá a működés csak jogerős zajkibocsátási határérték megállapításáról szóló határozat alapján kezdhető meg, ám jelen esetben a fent leírtak miatt még az alaphatározat kiadása sem történt meg.
Hangsúlyozta azt is, hogy az ügyfél az általa megjelölt rendezvénykezdési időpontot nem egyeztette előzetesen a hatósággal, noha az ügyintézési határidő számításánál egyébként sem a kérelemben megjelölt nyitási időpont, illetőleg az esetleges üzleti szempont az irányadó.
– Az engedélyek hiányában, illetve a korábban a kérelmezővel közölt aggályok ismeretében a kezdési időpont meghatározása - mely egyébként már hetekkel megelőzően a médiában is nyilvánosan meghirdetésre került - nem hatósági kérdés, hanem a kérelmező felelőssége - közölte Nagy Hajnalka.
Hisztiztek, aztán koncerteztek
A Budapest Park azt közölte a 168 Órával, hogy csütörtökön csak részlegesen nyitnak meg, mert álláspontjuk szerint ugyan minden szükséges hatósági engedéllyel rendelkeznek, a IX. kerületi jegyző ellenjegyzésének hiányában nem tarthatnak nagyrendezvényeket.
A szórakozóhely felháborodott közleménye azt állította: az engedély kiadásának feltételei, a szükséges szakhatósági engedélyek rendelkezésre álltak, az engedély kiadásának határideje (a kérelem beadásától számítottan) pedig április 27-én lejárt (március 23-án adták be).
A nagyrendezvények tartásához szükséges – az engedélyek sorában az utolsó szükséges – engedély kiadásának elakadásáról az utolsó délután 2-ig hivatalos információ sem a jegyzőtől, sem a Ferencvárosi Önkormányzat illetékeseitől nem érkezett a Park szervezői felé - közölték a szórakozóhely tulajdonosai. Az elmúlt napokban többszöri próbálkozás ellenére sem tudtak a jegyző asszonyhoz személyesen bejutni, a jegyzői titkárságtól jövő hét hétfőre kaptak a szervezők időpontot a személyes konzultációra - közölte a Park vezetősége.
A bulihelyszín szervezői közölték: a „zenés-táncos rendezvények tartására” vonatkozó engedély hiányában a Park szervezői úgy döntöttek, hogy a Parkot nem nyitják ki. A Nagyszínpad hazai és nemzetközi koncertjeit egyelőre lemondják.
Valami volt
A nyitó-hétvégére a jogszabályok maximális betartása mellett, a működési engedély és valamennyi hatósági engedély birtokában a Park területén lévő két kis helyszínt, a zártkörű „Hoppá” klubot, valamint az underground és az elektronikus zenei műfajok fedett helyszínét, a Pop-Art Electronic-ot nyitják csak meg a közönség számára, ahova a látogatók csak limitált létszámban, maximum 1000 főig, érkezési sorrendben kerülnek beengedésre.
Az nyitó-hétvége Nagyszínpadi koncertjeire megvásárolt jegyek a kisebb helyszínekre is érvényesek, vagy a Park jegypénztárában 15 napon belül visszaválthatók, illetve remélve a megnyitás mielőbbi lehetőségét, bármely későbbre tervezett koncertre érvényesek lesznek - közölte a szórakozóhely a 168 Órával.