Gigantikus adócsalással gyanúsítják a legjelentősebb nemzeti ásványvízgyártót
A múlt évben még két regnáló miniszter avatta fel hárommilliárdos beruházását Karcagon, nemrég viszont bűnszervezetben elkövetett adócsalásért előzetes letartóztatásba helyezték Plutzer Tamás milliárdos üdítő-, ásványvíz- és ecetgyárost, valamint tizenhárom társát – köztük egy baloldalközeli agrárvállalkozót. A költségvetés kára a nyomozás jelenlegi szakaszának megállapításai szerint több mint négymilliárd forint. A büntetőügyben volt pénzügyőrök az ötletgazdák.
Még meg sem száradt a tinta a Kecskeméti Törvényszék elsőfokú ítéletén május végén, amikor újra letartóztatták az évek óta zajló adócsalási per elsőrendű vádlottját, a négy év letöltendő börtönre ítélt, de szabadlábon védekező H. Csaba helyi vállalkozót, egykori pénzügyőrt. A NAV pénzügyi nyomozóinak gyanúja most sem más, mint az előző büntetőügyében.
Szerintük a férfi hosszú évek óta zajló büntetőpere ideje alatt újra kiépített egy számlagyárat, amely arra volt hivatott, hogy milliárdos forgalmú cégek adóalapját, befizetendő forgalmi adóját csökkentse fiktív számlázással. A színlelt vállalkozások élére nehéz anyagi helyzetben élő strómanokat neveztek ki, ám a háttérben, irányítóként H. Csaba állt. Ő volt a felelős az átutalásokért, a banki tranzakciókért és a pénz – jutalék ellenében történő – visszajuttatásáért, az összeg a fiktív számlákat kifizető vagyonos cégek ügyvezetőinél landolt.
– Míg H. Csaba korábbi ügyében, amely kecskeméti székhelyű építőipari cégeket érintett, néhány száz millió forint volt a kárérték, a jelenlegiben már több mint négymilliárd forint a költségvetés kára – mondta lapunknak Barnáné Horváth Melinda százados, a NAV Dél-Alföldi Regionális Bűnügyi Igazgatóságának szóvivője. Több mint 240 adónyomozó, pénzügyőr és informatikus dolgozott azon, hogy az ország 73 pontján begyűjtsék a bizonyítékokat, és ingatlanokat, gépjárműveket, követeléseket, készpénzt foglaljanak le, illetve számlákat zároljanak mintegy kilencmilliárd forint értékben az okozott kár megtérítésének érdekében.
Ráadásul a jelenlegi, nyomozati szakban lévő büntetőügyben már üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással gyanúsítják H. Csabát és további tizenhárom, letartóztatásban lévő társát. Az eljárásban huszonhat ember érintett.
A bűnszervezeti minősítés súlyosabb, csaknem kétszerezi az alap büntetési tételt, és általában az elzárás során adható kedvezményektől is megfosztja az elítéltet. A húsz évig terjedő börtönfenyegetettség megtette hatását: az enyhébb elbírálás érdekében néhányan elkezdtek együttműködni a hatósággal, megnevezve több érintett nagyvállalkozót.
Ilyen az elsőként letartóztatott Vidmann Zoltán, a többmilliárdos éves árbevételű Városföldi Agrárgazdaság Zrt. igazgatója. A nyíltan baloldalközeli vállalkozó néhány éve került be először az országos médiába, amikor az általa vezetett családi vállalkozás sikertelen állami földpályázatairól beszélt. A cég ugyanis mintegy kétmilliárd forint uniós pályázati forrást nyert el egy 1500 szarvasmarha tartására alkalmas telephely létesítésére, miközben néhány hónap múlva elveszítették az államtól bérelt földjeik kétharmadát, így nem tudták megvalósítani a beruházást. A Városföldi Agrárgazdaság Zrt. földgondjairól és az állami döntés abszurditásáról Gőgös Zoltán, az MSZP agrárszakembere is beszámolt több sajtótájékoztatóján, sőt Vidmann szerepelt Mesterházy Attila korábbi szocialista miniszterelnök-jelölt 2014-es országjáró kampányfilmjében.
Ám hiábavaló lenne politikai indokokat feltételezni Vidmann letartóztatása mögött: júniusban egy másik nagyvállalkozót, a kiváló kormánykapcsolatokkal rendelkező Plutzer Tamást és céges jobbkezét, P. László egykori pénzügyőr nyomozót is előzetes letartóztatásba helyezte a Kecskeméti Járásbíróság.
Plutzer nem kispályás – az ásványvíz-, üdítő-, energiaital-, valamint ecetgyártó Aquarius-Buszesz-csoport és a Recy-Pet Hungária Kft. vezetője.
A Kecskeméten élő vállalkozó a rendszerváltást követően likőrgyártással foglakozott, majd különböző bioeceteket dobott piacra. Az igazi üzleti áttörést azonban az albertirsai tsz területén létrehozott kút és az abból nyert ivóvíz palackozása hozta meg számára. Termékeivel Aquarius, valamint Veritas néven találkozhatott a honi vásárló, de a multinacionális élelmiszer-kereskedelmi láncok saját márkás ivóvizei is tőle származnak. Ez utóbbi húzással éves szinten többmilliárdosra ugrott a bevétele, és egyben a hazai piac egyik legnagyobb ásványvíz-forgalmazójává nőtte ki magát. Ásványvizei mára 35 országban vannak jelen, többek között a kínai és az arab piacon is. A cégcsoport összbevétele meghaladja az évi 20 milliárd forintot.
„Az Óbudán is elkezdett üdítőital-gyártással a második helyen állunk a hazai piacon. Az elmúlt években elnyert díjaink (Élelmiszer-biztonsági-díj, Év Terméke Díj, Magyar, illetve Superbrands) és ügyfeleink elégedettsége a legjobb visszaigazolás számunkra” – írják a cégcsoport egyik honlapján. Kiemelik, hogy a beszállítók 70 százaléka magyar. Így aztán érthető: a múlt évben Plutzer már Varga Mihály nemzetgazdasági és Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter között tűnt fel Karcagon, amikor együtt avatták fel a Recy-Pet Hungária Kft. új, PET palackokat újrahasznosító üzemét. Ezt egyben Karcagi Innovációs Központnak is kikiáltották, mondván, hosszú távon itt kívánják majd fejleszteni a hulladékhasznosítás technológiáját.
Hogy Plutzer Tamás miért éppen Karcagot választotta, távol mindkét üzemétől és lakhelyétől? A választ megkaptuk múlt évi avatóbeszédében. „Itt kaptuk számunkra a legjobb ajánlatot a hulladékfeldolgozási programunk megvalósításához.” Kétségtelen, a csaknem hárommilliárd forint értékű beruházás 70 százalékát vissza nem térítendő támogatás biztosította. Kell ennél jobb ajánlat?
A fényűzően élő Plutzer eddig nem került összeütközésbe a törvénnyel, gyors üzleti karrierje miatt vált célponttá. Több mint tíz éve kecskeméti villájának kőkerítésén ismeretlenek Molotov-koktélt dobtak be, a kár jelentéktelen volt. Az elkövetőt nem találta meg a rendőrség.
Kerestük egykori és jelenlegi konkurenciáit, de senki sem akart vele kapcsolatban nyilatkozni, egyikük csupán annyit jegyzett meg, hogy aggályosan olcsó volt a piacon. Plutzer ügyvédje, Galgóczi Zoltán pedig annyit mondott lapunknak: biztos ügyfelének ártatlanságában, de egyelőre nem kívánnak az eljárással kapcsolatban nyilatkozni.