Fülkeforradalmárok: így ekézték a blogolókat Bayerék
A blogolókkal szembeni kemény fellépést sürgetett az Echo Tv Korrektúra című műsorában (január 7.) a műsorvezető Bayer Zsolt és több beszélgetőtársa. A műsorban elhangzottak azért figyelemre méltóak, mert hűen tükrözik a kormánypártok holdudvarába tartozó jobboldali értelmiségiek véleményét a médiatörvényről, illetve az internet és a blogok világáról.
Az adás részvevői: Bayer Zsolt (műsorvezető), Szentmihályi Szabó Péter, Zsebők Csaba, Bogár László és Boros Bánk Levente.
Szentmihályi Szabó Péter szerint beszélni kell a "nagyjából ellenőrizhetetlen internet problémáról". Véleménye szerint sok esetben külföldi szerverekről adják a "teljesen ellenőrizhetetlen és lenyomozhatatlan" tartalmakat. Szentmihályi élcelődve idézte a Hírszerzőt, amely arról tudósított: a Médiapárt című, újságírók által alapított franciaországi hírsite arra hívja fel az unió országaiban működő lapokat és blogtulajdonosokat, hogy hagyjanak üres helyet oldalukon egy-egy magyar újságíró cikkeinek, mert élet és halál ura lett a magyar kormány a médiában.
Bayer Zsolt ennek kapcsán kifejtette: az Orbán-kormány médiatörvénye elleni egyik fő érv az internetes tartalmak ellenőrzése. Bayer megkérdőjelezte azoknak a felháborodását, akik úgy teszik fel a kérdést: "Mi az, hogy még az internetet is" ellenőrzik? A Fidesz alapítótagja, Orbán Viktor bizalmasa úgy fogalmazott: "Szóval mi folyik ma ezen a világhálón, ahol mondjuk a leggyávább, névtelenségbe burkolózó rohadékok blogolás címén azt írnak amit akarnak és te állsz tehetetlenül? És bármivel lezsidóznak, lebuziznak, lealkoholistáznak valami álnév mögött. És ezt százezrek olvassák naponta."
Bayer szerint "ez az egész internet maga a Bábel tornya." Majd így folytatja: "De milyen alapon, ki és hol döntötte el, hogy az internet szent tehén, fétis, amihez nem lehet hozzányúlni. Azért hogy minden beteg lelkű pszichopata állat oda azt írogasson amit akar."
Boros Bánk Levente: mindebből azt a következtetést vonta le: "Felborult a normál világ eddig megszokott rendje. Miért tulajdonítunk ekkora jelentőséget a blognak? Miért tulajdonítunk ekkora jelentőséget az álnevek mögött bujkáló különböző interneten gyalázkodó embereknek? Hogy juthattunk el egy olyan pontra amikor egy névtelen blogolónak a véleményére akár egy tehát egy percet is vesztegetünk? Beteg a világ."
Zsebők Csaba szerint "a gond, hogy a blogokat nem úgy próbálja megfúrni a médiatörvény, ahogy te." Zsebők idéz egy "a kormánnyal jó indulatú, viszont a médiatörvénnyel kritikusabb elemzőt", aki gumiszabályozásról beszélt, amikor a törvény "bármely többség megsértéséről" beszél.
Zsebők szerint a médiatörvény nem a gyűlöletkeltést bünteti általában, hanem csak akkor lép közbe, ha az adott blog kereskedelmi felületként is működik. "Tehát a szabályozás nem arról szól amiről kellene." Példaként a "mérsékelt jobbos irányultságú" Mandiner blogot állítja szembe a Konzervatóriummal, amely szavai szerint "neokonzervatív irányultságú de még mindig inkább a kormányoldal bizonyos szegmenseihez, mint az MSZP-hez közel álló bloggyűjtő oldal." Zsebők szerint a gond, hogy a médiatörvény hatálya kiterjed a Mandinerre, mert vannak rajta hirdetések. A Konzervatórium viszont nem esik majd a szabályozás hatálya alá, mert ott nincsenek kereskedelmi megnyilvánulások. Zsebők szerint ebből a szempontból rossz a szabályozás. Illusztrálásként két évvel ezelőtti adatokat idézett, amelyek szerint az Amerikai Egyesült Államok "információkra éhes közvéleményének 40 százaléka blogokból és csak 30 százalékban a hírportálokból tájékozódik. Az összes többi a tévékből, rádiókból, nyomtatott sajtóból és egyebekből.
Bogár László úgy fogalmazott: A tragédia az, hogy a világot egy olyan véleményhatalom irányítja, amelyet viszont értelemszerűen senki nem ellenőrizhet, mert abban a pillanatban, amint ellenőrizni szeretnéd, akkor téged tekint diktátornak, téged gyanúsít meg gyűlöletbeszéddel."
A teljes adást az
echotvhonlapján, a szóban forgó részét pedig itttekinthetik meg.