Fodor Gábor: Meghekkelhetik az ellenzék előválasztását

Nem tudni, hány honfitársunk vallja magát liberálisnak, az tény, hogy ismét egyre több nem hivatalos csoportosulás próbálja feléleszteni a „lángot”. Hivatalos liberális párt viszont jelenleg egy van, a Fodor Gábor – a Fidesz egykori frontembere, majd az SZDSZ elnöke, aki kétszer volt miniszter és kétszer mondott le a parlamenti mandátumáról – által gründolt Magyar Liberális Párt. Sorozatunkban ezúttal a Liberálisok elnökét kérdeztük a közeljövőről.

2016. február 18., 12:41

- Hogyan tovább, demokratikus választások?

- Igen, amíg szabadon választhatunk, addig van demokrácia. A választásokon le kell győzni a Fideszt. Az ide vezető úton vitatkozunk többen manapság, van aki előválasztást javasol.


- Több előválasztási stratégiáról tudok, hogy csak kettőt említsek: a Szalay-kör tanulmánya mellett a Republikon Intézet is készített hasonlót.

– Fontosnak tartom, hogy milyen koncepció mentén gondolkodunk. Annak idején, amikor 2014-ben a főpolgármesteri választásra készültünk, én javasoltam az ellenzéki pártoknak, hogy előválasztáson próbáljuk kiválasztani a jelöltet. Akkor ebből nem lett semmi. Amit a Republikon Intézet javasol, hogy mind a 106 választókörzetben tartsunk előválasztást, nem tartom jó ötletnek. Ha a közös miniszterelnök-jelölt kiválasztása a tét, vagy a fent említett közös főpolgármester-jelölté, az működőképes lehet. Számtalan ok miatt nem tud ez a szisztéma működni 106 választókörzetben.

- Miért nem jó az ötlet?

– Számítanunk kell arra, hogy mindig lesznek radikális csoportok, amelyek szeretnék inkorrekt módon befolyásolni a folyamatot. Akár a kormánypártok részéről is, hiszen, ha csak 200 Ft-ot kell befizetni ahhoz, hogy bárki részt vegyen, élvezettel lesznek jelen a Fidesz és a Jobbik aktivistái. Az ellenzéki pártok közül is lehet olyan, amelynek fanatikus hívei torzítani akarják az eredményt. Emlékszünk még arra amikor 2009 – 2010-ben az MDF képviselőjelöltjei videót készítettek magukról, ami – ahogy az lenni szokott – kiszivárgott. Egy egész ország röhögött rajtuk Gondoljon bele, ha a 106 körzetben kamera figyeli és rögzíti a helyiek vitáit, a nyilvánosság újra kineveti a cívódókat, és elkönyvelheti: az ellenzék képtelen az együttműködésre, a kormányzásra. Mindebből az következik számomra, hogy az ötlet jó, de van még min gondolkodnunk.

- Akár igaza is lehet, de az is tény, hogy a Fideszt csak helyben lehet megverni, mert felértékelődtek az egyéni mandátumok. Ahol egynél több demokratikus ellenzéki jelölt indul, ott a szavazatok szétforgácsolódnak, a kormánypárti jelölt pedig nyugodtan hátradőlhet, és kérhet egy kávét.

– A jelenlegi választói rendszernek vannak sajátosságai. Az kétségtelen: abba az irányba lökik az ellenzéki pártokat, hogy legyen köztük együttműködés, különben az egymás ellen indulók kiütik egymást. Nem véletlen, hogy így lett kitalálva.

- Ezek szerint két dologban bízhat a demokratikus ellenzék, egyik sem új: az egyik az együttműködés – szándékosan nem használom a lejáratott összefogás szót –, a másik a hatalom a slampossága.

– Én bizakodóbb vagyok, mert láthattuk az időközi választások alkalmával, hogy Újpesten és Veszprémben is sikerült a győzelem. Le lehet győzni a kormánypártot, el lehet venni a kétharmadot, nem lehetetlen a küldetésünk.

- Újpest és Veszprém lenne a modell?

– Nem, mindkettő speciális eset, sajátos kezelést igényeltek, de azt bizonyítják, hogy a Fidesz nem legyőzhetetlen. Előfordulhat, hogy a jelöltjei részére biztosított előny hátránnyá válik.

- Hol fedezi fel ezt az esetleges buktatót?

– Az Orbán kormányt politikailag kell legyőzni, a technikai kérdések másodlagosak. Persze a választási rendszerük nem arányos rendszer, hanem a győztes irányába torzít, így ha az ellenzék összeszedi magát, a Fidesznek rendkívül nehéz helyzetet okozhat a saját találmánya. A rendszerváltástól 2010-ig, amíg normális mederben folytak a viták, nagy vonalakban konszenzus volt abban a tekintetben a pártok között, hogy a választási rendszernek arányosnak kell lennie. A Fidesz eltorzította mindezt. Mindemellett azt gondolom, hogy nem azért nyertek, mert torz volt a választói rendszer, hanem azért, mert a társadalom többsége támogatta őket, és ez a helyzet ma is. Nekünk – ellenzékieknek – abban kell sikeresnek lennünk, hogy ez megváltozzon.

- Ez így elég általános. Ön szerint miért támogatja a választók többsége azt a Fideszt, amely szinte minden társadalmi csoportnak rálépett már a lábára?

– El kell fogadnunk, hogy a Fidesz nem azért van hatalmon, mert sokszor antidemokratikus, – és autoriter – hanem mert nagy társadalmi támogatottsággal rendelkezik, mert jó néhány kérdésben, ami az embereknek fontos, azt képviseli és mondja, amivel a többség szimpatizál. Például így van ez az Európát és Magyarországot is nagyban befolyásoló menekültkérdésben.
Az a feladatunk, hogy felvegyük a kesztyűt. Mi azért alapítottuk a Liberális Pártot, mert azt gondoljuk, nem szabad tudomásul vennünk, hogy mi vagyunk a mumus, a főellenség. Büszkén, egyenes derékkal vállaljuk értékrendünket és nap mint nap igyekszünk tenni azért, hogy az Orbán Viktor által megálmodott illiberális állam helyett a szabadságszerető emberek közössége erősödjön meg Magyarországon.

- Ha már a munkánál, az építkezésnél tartunk, hogy készülnek a 2018-as – esetleg korábbi – választásra?

– Igyekszünk kihozni a legtöbbet az adottságainkból, minél több olyan képviselőt felvonultatni, akik a médiában megjelenve a liberális értékrendet sokak számára közérthetően, szimpatikusan tudják képviselni. Mind Bodnár Zoltán, mind Szentiványi István esetében így van ez, akik mellettem az elmúlt egy évben a Liberális párt arcaivá váltak. Ugyanez vonatkozik Bősz Anettre, ő fiatal hölgyként egyre többet jelenik meg a médiában. Természetesen országos építkezést folytatunk, ami azt jelenti, hogy szerte az országban liberális klubokat indítunk, ilyenek működnek már Pécsett, Szegeden, Békéscsabán, Veszprémben, hogy csak néhányat említsek, havonta tartunk rendezvényeket, ahol közéletről beszélgetünk, vitázunk. Ugyanez vonatkozik a parlamenti munkára is, ahol a Liberális Párt képviseletében igyekszem aktívan részt venni. Olyan programon dolgozunk, amely az érdem alapú társadalmat helyezi a középpontba az orbáni illiberális állam helyett. A nemzetközi színtéren komoly sikernek könyvelem el, hogy novemberben felvettek minket teljes jogú tagként az Európai Liberális Pártok Szövetségébe. Több területen aktívan dolgozunk azért, hogy a semmiből életre hívott Liberális Párt folyamatosan erősödjön, egyre több polgár számára legyen választható alternatíva.

- A többi demokratikus ellenzéki párttal és a civil szervezettel folytatnak formális, vagy informális tárgyalásokat?

– Folyamatos a tárgyalás a pártokkal a parlamentben a folyó ügyek mentén, most az MSZP-vel tárgyaltunk, egyeztettünk a terrorfenyegetettség kérdésköréről, másokkal az oktatáspolitika anomáliáiról. Az oktatás ügyében számos szakszervezettel, civil szervezettel és a szakmai szervezetekkel is folyamatos a kapcsolatunk. Élénk és működőképes politikai és civilszervezeti kapcsolatrendszerben dolgozunk, folyamatos az információáramlás. Bár sokszor szélmalom harcnak tűnik a munkánk, én több tekintetben optimista vagyok. Az ország és Európa nehéz helyzetben van. Három éve mindenki azt mondta, hogy reménytelen vállalkozás Magyarországon liberális pártot csinálni. Két éve azt hallottam, hogy nem lehet bekerülni a parlamentbe, másfél éve azt, hogy el sem lehet indulnunk önkormányzati választáson. Ehhez képest sikerült apró eredményeket elérnünk. Így gondolkodom pártunk jövőjével kapcsolatban is, hiszen meggyőződésem, hogy sokkal több szabadságszerető ember van, mint amennyi a jelenlegi közvélemény-kutatásokban megjelenik. Az a dolgunk, hogy folyamatosan építkezzünk. Meg kell győznünk az embereket arról, hogy lehet a szabadság és a piacgazdaság értékeinek mentén Magyarország sikeres ország, az életünk pedig boldogabb és kiteljesedettebb.