Fő bűnük a származásuk volt...
1944-45-ben akadtak magukat szerencsésnek tudók, akik úgy vélték, hogy a front elvonultával megúszták a katonai vagy a munkaszolgálatot, a hadifogságot, s nem utolsósorban a hősi halált. Ám a Vörös Hadsereg bevonulását követően sem vált az élet nyugalmassá – erről gondoskodott a "málenkij robot" elnevezésű akcióprogram.
Ennek megvalósítása során előszeretettel német nemzetiségű magyar állampolgárokból, de esetenként az utcán mászkáló férfiakból állítottak össze sebtében csoportokat, akiket azután "egy kis munkára" (ezt jelenti az idézett orosz kifejezés) gyakorlatilag elhurcoltak.
1944 novemberében a szovjet csapatok az akkor még Magyarországhoz tartozó Kárpátaljáról úgynevezett jóvátételi munkára behívtak több mint tízezer magyar és német civil férfilakost. Az esetenként önként jelentkezőket az ígért háromnapi jóvátételi munka helyett a szolyvai gyűjtőtáborba kísérték gyalog, majd onnét a Gulag koncentrációs táboraiba kerültek. Sokan közülük soha nem tértek vissza, a hazatértek többsége pedig nem érte meg az öregkort. Rájuk, valamint a sztálinizmus helyi áldozataira emlékeznek e hó 18-20-án Beregszászon és Kárpátalja néhány más településén.
A tragikus történelmi esemény 65. évfordulója kapcsán rendezendő emlékkonferenciát Gajdos István, Beregszász polgármestere, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnöke és Tóth Mihály, a Szolyvai Emlékparkbizottság elnöke nyitja meg, majd Matkovits Kretz Eleonóra, a Magyarországi Németek Pécs-baranyai Nemzetiségi Köre elnöke és Dupka György, a Szolyvai Emlékparkbizottság felelős titkára tart előadást.
A Baranya Megyei Múzeumok igazgatósága, illetve a Pécsi városi múzeum jóvoltából a "Több, mint élettörténetek – sorsok. A magyarországi németség kollektív büntetése a második világháború után, baranyai visszaemlékezések és tárgyak tükrében" című kiállítást is ezen a napon nyitják meg, a Málenkij robot témáját feldolgozó dokumentumfilmek vetítéses előadása és könyvbemutató egészíti ki a nyitónap eseményeit.
Az utóbbihoz tartozik Bakura Sándor, Dupka György, Kovács Erzsébet, Kovács Elemér, Molnár D. Erzsébet és Tóth Zsuzsanna: "Otthon a könny is édes... 1944-1955" összefoglaló munkája, amely a kényszermunkára hurcolt kárpátaljai magyarok és németek nyomát kutatja a Donyec-medencében (Intermix Kiadó, 2009).
November 20-án gálaestet tartanak az ungvári járási Eszenyben, ahol fellép a 20 éves Ritmus Néptáncegyüttes. November 21-én pedig a Szolyvai Emlékparkban koszorúzási gyászünnepséget rendeznek. A Szolyvai Emlékparkbizottság a kárpátaljai történelmi egyházakkal, valamint magyar és német társadalmi szervezetekkel együtt ökumenikus istentisztelettel egybekötött koszorúzást tart a sztálinizmus áldozatai és a II. világháborúban hősi halált halt magyar katonák emlékére a Szolyvai Emlékparkban, ahol magyarok, németek és más nemzetiségűek együtt nyugszanak.
Ugyanitt a Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre kezdeményezésére emléktáblát avatnak a több ezer áldozat nevét megörökítő siratófalon az alábbi felirattal (magyar és német nyelven):
"Magyarországról és az elcsatolt területekről 1944-45-ben a sztálini lágerekbe kényszermunkára deportált és ott elhunyt német és magyar nemzetiségű nők és férfiak emlékére." .