Fizetős Rtl Klub, TV2: Egyelőre nem tudni, mennyivel drágul az előfizetés
A héten mindkét nagy országos kereskedelmi tévécsatorna, az RTL és a TV2 is közzétette, hogy mekkora médiaszolgáltatási díjat fognak szedni a kábelszolgáltatóktól. A csatornáknak egy április végén közzétett kormányrendelet engedélyezte, hogy ismét beszedjék a programdíjat.
Elsőként az RTL publikálta a tarifát: ők listaáron 294 forintot kérnek előfizetőnként, ez az összeg azonban kedvezményekkel – időben, hosszú távra megkötött szerződés esetén – 135 forintra is csökkenhet.
A TV2 ezt követően hozta nyilvánosságra az árakat. Náluk vastagabban fogott a ceruza: 290 forintos listaár mellett a legkedvezményesebb konstrukciójuk: 150 forint/előfizető.
(A programdíj mögötti politikai harcról
itt olvashat bővebben.)A kedvezményes programdíjak természetesen csak abban az esetben érvényesek, amennyiben a szolgáltatók ugyanabban a csomagban tartják a csatornákat, és nem teszik át őket a drágább, ugyanakkor kisebb elérésű csomagokba, illetve az ár függ attól is, hogy az adott szolgáltató hogyan vállalja a tévés csoport többi csatornájának terjesztését.
A kábeldíjból egyébként a többi tévécsatorna eddig részesült, ők eddig is két lábon álltak (programdíj + reklámbevételek), csak a TV2-nek és az RTL Klubnak kellett kizárólag a reklámbevételekből megélnie. Ennek egyébként a digitális átállásig volt jelentősége, addig ugyanis ez a két tévé kapott (a közszolgálati mellett) lehetőséget a földi sugárzásra, így bárki korlátlanul nézhette őket.
Ez változik most meg: a két nagy csatorna is érvényesítheti a jogát, hogy díjat szedjen a szolgáltatott tartalom ellenében.
A mezei állampolgárt ez az egész ügy természetesen abból a szempontból érinti, hogy drágulni fog-e a tévézés. Mindez annak a függvénye, hogy a kábelszolgáltatók (mint például a Telekom, a UPC, a Digi, az Invitel vagy a több száz kisebb szolgáltató) lenyelik-e ezt az összeget, vagy egy részét továbbhárítják az előfizetőkre.
A Magyar Kábelkommunikációs Szövetség elnöke, Kéry Ferenc
a Klubrádiónak azt mondta, az ország nagyobb részét hátrányosan különbözteti meg, hogy az RTL Klub és a TV2 terjesztési díjat kér a kábelszolgáltatóktól az eddig ingyenesen elérhető műsoraiért.Álláspontja szerint diszkriminatív, hogy a kormány lehetővé tette az RTL és a TV2 számára a díjszedést. Mint mondta, 3,5 millióra tehető azoknak a háztartásoknak a száma, amelyek kábeles szolgáltatást vesznek igénybe, vagyis több millió fogyasztó érdekei sérülhetnek.
Kéry Ferenc elmondta, több száz kábelszolgáltatót érint a kérdés. „Az bizonyos, hogy ez a költségszint már elér bizonyos küszöbértéket, ami nyomás alá helyezi az árakat. Elképzelhető, hogy egyes szolgáltatók áremelés mellett döntenek, más szolgáltatók pedig nem” – fogalmazott.
Mint mondta, nem éppen ezt a rendeletet várták a kormánytól, hiszen a jogszabály csupán a díjszedés lehetőségét rögzíti, minden más kérdést a feleknek tárgyalással kell rendezniük.
Kéry Ferenc áprilisban azt nyilatkozta a
Világgazdaságnak, hogy 500-600 forintos emelésnél van az a lélektani határ, amit még elvisel a piac, a TV2 és az RTL által közzétett árak ebbe még beleférnek. A lényeges kérdés tehát, miszerint drágulni fog-e tévé-előfizetésünk, a következő hetekben dől el az RTL, a TV2, valamint a kábelszolgáltatók közötti tárgyalásokon.A most megismert árak szerint a lehető legolcsóbb esetben is nettó 285 forinttal nő az egy előfizetőre jutó költség. Nagy kérdés, hogy ebből a szolgáltató mennyit vállal magára. Ha semennyit, akkor 362 forinttal nő az előfizetési díj, mert a 27 százalékos áfát a fogyasztó, a néző fizeti a végén.
Arra viszont senki ne számítson, hogy lemondhatja valamelyik nagy kereskedelmi csatornát, mondván, úgysem nézi. Az RTL Klub és a TV2 úgynevezett Must Offer típusú tévé, azaz a Médiatörvény alapján a műsorterjesztők kötelesek minden nézőnek biztosítani a csatorna elérését.