Nem épít gyermeksürgősségit a volt fideszes kormánybiztos vállalkozása

Mégsem épül meg a Szegedi Tudományegyetemhez tartozó gyermeksürgősségi betegellátó osztály 4,3 milliárd forint értékű felújítása és bővítése. Pedig a projekt országos fejlesztési tervben is szerepelt.

 

2023. július 26., 12:53

Szerző:

Az Átlátszó írása közli, hogy a beruházásra kiírt pályázatot az egykori fideszes kormánybiztos, Nemesi Pál többségi tulajdonában lévő cég, a Ferroép nyerte meg 2022-ben.

A szerződést is aláírták, és bár az egyetem még június végén is abban bízott, hogy elkezdődik az építkezés, kiderült, hogy a megállapodás nem lépett hatályba, mert az ehhez szükséges feltételek nem valósultak meg, végül a szerződés forráshiány miatt megszűnt.

„Az egyetem a régió legnagyobb gyermekellátó intézménye, nemcsak regionális vonzáskörzetük, hanem regionális felelősségük is van, ezért nagyon fontos, hogy a mostani beruházás mielőbb elkészüljön” – ezt még  2022-ben nyilatkozta Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kancellárja a Délmagyarországnak.

A Szegedre tervezett beruházás a gyermeksürgősségi ellátás országos ellátórendszerének kialakításáról szóló tervezet része volt, amelyre összesen 18,5 milliárd forintot szántak volna és ebből 11,6 milliárd forintot fizetett volna az Európai Unió.

Az elképzelés szerint hat intézménynél fejlesztették volna a gyermekek sürgősségi és baleseti ellátását, köztük a 4,3 milliárdos szegedi beruházás során létrejött új szegedi központban. Az építkezés idején a Csongrád-Csanád és a más vármegyékből érkező súlyos és életveszélyes állapotban lévő, illetve a legbonyolultabb ellátásokat igénylő betegeket Budapesten, Pécsen és Debrecenben látják el.

Az Átlátszó kérdésére a Nemzeti Népegészségügyi Központ azt a választ adta, hogy bizonyos eseteket Gyulára és Kecskemétre irányítanak át.

A portál emlékeztet, hogy a kórházfejlesztésre szánt uniós pályázatot 2016-ban írták ki a Széchenyi 2020 programban. A palyazat.gov.hu mostani adatai szerint az időközben megszűnt Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) vezette konzorciumnak 18,5 milliárdot ítéltek oda fejlesztésre. Az unió ebből 11,6 milliárd forintot áll, a többit Magyarország központi költségvetéséből fizetik.

(Kiemelt kép: a Szegedi Tudományegyetem. Fotó: Ferenc Somorjai/Wikipédia)