Fideszes fejcserék

Több száz fős szervezetek feloszlatása, régi motorosok leváltása – a Fideszen belül is ádáz harcok dúlnak az önkormányzati választások előtt. Hogy kire és miért éri meg a négy éve még támogatott függetleneket vagy épp a fideszes tagkönyvvel is bíró, évtizedes polgármestereket lecserélni? KRUG EMÍLIA kereste az okokat.

2010. augusztus 13., 10:11

Makó, Eger, Vác, Rudabánya, Füzesabony, Túrkeve, Nagyatád, Siklósd, Miskolc, Csorna. Nincs kakukktojás. Csupa olyan település, ahol az elmúlt időszakban a Fidesz országos választmánya feloszlatta a párt helyi szervezetét. Persze akad olyan város, ahol ezután is tudott meglepetést okozni a narancsos vezérkar.

Csornán például rögvest az is kiderült: bár a város vezetőjét, Turi Györgyöt még maga Áder János kérte föl a polgármester-jelöltségre 2006-ban, ma már nem kell a kormányzó pártnak. Kegyvesztett lett. A hivatalos indoklás szerint azért, mert nem tagja a pártnak. (A polgármester úr visszahívást ígért, amire hasztalan vártunk.) Egy korábbi nyilatkozatából annyi tudható: Áder négy éve még elfogadta, hogy ő párton kívüli, és az is marad. A Népszabadság olyan pletykákat is hallott, miszerint Turival az a baj, hogy önjáró, nem mindenben hajlandó követni pártjának irányvonalát.

A helyi Fideszben is Turi körül gabalyodtak össze a viszonyok. A párt országos választmánya a feloszlatást azzal indokolta, hogy egy megosztó csoport miatt a szervezet kettévált, a polgármester köréhez tartozó tagok nem akartak együttműködni a helyi vezetőkkel. Az ellenoldal szerint a helyi vezetőkkel szembeni ellenérzést épp Turi használat utáni „eldobása” váltotta ki. A jelenlegi polgármester azonban nem adja fel, ősszel függetlenként indul. Ellenlábasa eddigi alpolgármestere, a helyi fideszes választókerületi elnök, országgyűlési képviselő, Gyopáros Albert lesz. Aki egyben a helyi pártalakulat újjászervezésének kulcsfigurája: ha valaki be akar lépni, az kérvényt körmöl, amelyet Gyopáros véleményez, s az csak így kerülhet a választmány elé.

A koreográfia hasonlóképpen alakult Veszprémben és Nagykanizsán is. Előbbi városban Debreczenyi János lepődött meg, amikor megtudta, ősztől vélhetően nem újrázhat a polgármesteri székben, merthogy starthoz sem állhat. A független politikus helyett a párt és – sokak szerint – a Veszprémben megkérdőjelezhetetlen tekintélynek számító Navracsics Tibor voksa is Porga Gyula jelenlegi alpolgármesterre esett.

A nagykanizsai Marton István azonban valószínűleg már számolt azzal, hogy bár négy éve még a Fidesz támogatásával vált belőle városvezető, idén nem nyújt neki senki segítő jobbot. A városban még a tavaszi választások idején feltűntek fideszes plakátok, amelyek szerint „Marton István a szocialisták embere, semmi közünk hozzá”. Marton két éve azzal vívta ki a párt ellenszenvét, hogy sajtóhírek szerint tízmilliós luxusautót akart, mondván: öreg már, és szereti a kényelmet. Nemrég a polgármestert a képviselő-testület szabadságra küldte. Ő viszont bírósághoz fordult.

Az egyik jellemző stratégia tehát a 2006-os függetlenek pártkáderekre, lehetőleg országgyűlési képviselőkre való cseréje. De akad nem egy pártos városvezető is, aki kihullott a rostán. Ilyen például a bajai Révfy Zoltán, aki szórólapozó aktivistából lett 2006-ra a település polgármestere. Idén Zsigó Róbert parlamenti képviselő kiszorította a jelöltségből.

Ám még a Zalaegerszeget tizenhat éve irányító Gyimesi Endre sem alhat nyugodtan. Noha a helyi Fidesz még június végén úgy döntött, hogy a hozzá hasonlóan szintén parlamenti képviselő (és alpolgármester) Gyutai Csaba helyett megint őt indítaná, a pártvezetés még mindig nem bólintott rá a javaslatra. Akad, aki ezt úgy értelmezi, Gyutainak áll a zászló, merthogy eljött a fiatalítás ideje. A polgármester titkárnőjétől úgy tudjuk, jövő héten várható döntés. Addig mindkét városvezető szabadságon van.

A Fidesz jelöltválasztási táncából annyi bizonyosan látszik, hogy a párt előre tervez. Számol azzal, hogy 2014-ben a majdani, 200 fős parlamentben a jelenlegi, 264 fős frakciója nagy részének búcsút inthet. (Akkor, a létszámcsökkentés miatt akár még megyei jogú városok is egy választókerületté válhatnak.) A várható érdeksérelmeket pedig kezelni kell. Könnyebben távozik a patkóból az, akinek van hova visszavonulnia. Egy városvezetői vagy megyei közgyűlési elnöki poszt enyhíthet a csalódáson.

De a módszernek más előnye is van.

– A Fidesz nyilván azt szeretné elérni, hogy soraiban olyan embereket tudjon, akik támogatják majd a párt által kifundált önkormányzati reformot, a Fidesz önkormányzati terveit, amint teszi például Páva Zsolt Pécsett – magyaráz Kiszelly Zoltán politológus. – Az már csak egyszerűsíti a dolgot, ha ők polgármesterek és képviselők is egyben.

Kiszelly egyébként azt mondja, az Orbán által még jó pár éve bevezetett választókerületi elnöki rendszer áll a központ és a helyi szervezetek csatája mögött. A választókerületi elnökök pályafutásukat ugyanis Orbán fejbólintásától számítják. Ők, akik egyben gyakran polgármesterek és parlamenti képviselők is, negyven-ötven kistelepülés pártéletét irányítják, „járási főnökökként” képviselik a központ elvárásait. És tagrevízióznak, ha galiba akad.

Így esett Újbudán is, ahol tekintélyes, ötszáz fős Fidesz-bázist oszlattak fel nemrég. A gond az volt, hogy helyben nem tudták eldönteni, ki induljon októberben. Addig élesedett a verseny Kupper András és Schneller Domonkos között, hogy a pártközpont megálljt vezényelt, s a rendteremtéssel és jelöltséggel Simicskó Istvánt, a honvédelmi minisztérium államtitkárát bízták meg. Ő azonban pár hete jelezte, megtisztelő a feladat, de mégsem.

Hasonlóan járt Miskolc, ahol nemrég feloszlatták az ország egyik legnagyobb, nyolcszáz fős Fidesz-szervezetét. A tényről a helyiek sokáig értesítést sem kaptak. Utóbb kiderült, a párt őszi jelöltjei között nincsenek régi nevek. Merthogy megújulás van. Legalábbis ezzel indokolta Zsiga Marcell, a párt miskolci parlamenti képviselője a változásokat.

A helyi Fidesznek azonban nemcsak a jelöltcsere az egyetlen fegyvere. Legalábbis Káli Sándor polgármester úgy véli, a főjegyző Zsiga Marcell utasítását követve rajzolta át a körzethatárokat, amivel politikai előnyre akarnak szert tenni.

Merthogy a parlamenti többség által nemrég módosított választási törvény miatt most valamennyi fővárosi kerületben és tízezer főnél nagyobb településen újra kell rajzolni a választókerületi beosztást. Ezért több baloldali település panaszkodik, a jegyzők korábbi, tisztán balos körzeteket szabdaltak fel, például lakótelepi és kertvárosi részek egyesítésével. A jegyzői verdikt ellen ugyan lehet jogorvoslatért fordulni a megyei főjegyzőhöz, ám Heves megyét kivéve mindenütt a jobb az úr. A főjegyző döntése ellen pedig nincs apelláta.

– A Fidesz 2006-ban megtanulta, milyen fontosak az önkormányzatok. Ezek gazdaságilag és hatalomtechnikailag is a túlélést jelentették számára – véli Kiszelly Zoltán. – Ezért most mindent megtesznek azért, nehogy az MSZP egy-két bázison megmaradjon, és onnan tudjon újraépítkezni.

Ám hiába a furcsa körzetrajzolgatások, a felülről jövő pártutasítások és a régi polgármesterek elsüllyesztése, a fideszes szavazókat egyelőre nincs, ami elbizonytalanítja. A párt kegyelmi állapotban van, erős a győzteshez húzás. A szavazónak mindegy, hogy Pista a jelölt a szomszédból, vagy egy nevenincs huszár, ha alatta Fidesz-logó virít.

– A pártnak könynyű a dolga. Aki most politizál, az fideszes. A bizonytalanok nem aktívak, aki viszont az MSZP-sek közül elmegy, az a szocialistákra fog voksolni. Orbánék saját közönségüknek játszanak. Egyedül arra kell figyelniük, hogy a baloldalt se megszorításokkal (lett helyette bankadó), se ideológiailag ne irritálják. A Nenyi ezért volt necces.
De ezt is megoldották: tavasszal majd az alkotmányra cserélik a kifüggesztenivalót.

Mert minden csereszabatos.

Kilóg a fideszes jelöltállítási vitákból Békés. Ott ugyanis a helyi Fidesz és a KDNP esett egymásnak. Izsó Gábor jelenlegi polgármester a KDNP színeiben, míg Erdős Norbert fideszes országgyűlési képviselő, alpolgármester narancsos aspiránsként akart indulni. Bár Izsó 2006-ban még a Fidesz és a Jobboldali Összefogás Békésért Polgári Kör támogatásával lett városvezető, nemrég a kereszténydemokraták a Fidesz-tag Izsót jelölték. Ő állítja, a kisebbik kormánypárt legmagasabb szintjén is támogatták az újraindulását. Eközben a helyi Fidesz Erdős mellett voksolt. Végül pár napja derült ki, a két kormánypárt vezetői megállapodtak: Izsó mégsem indulhat a KDNP színeiben.

Vácott viszont úgy fest, szembemegy egymással a fideszes jelölt, a világbajnok evezős Pető Tibor és a korábban Orbánék segítségével indult Fördős Attila. Utóbbit, bár most függetlenként startol, tizenöt civilszervezet mellett a KDNP is támogatja.

Visszahívott tejtermék került a boltokba – a Kifli.hu azonnali intézkedéseket tett egy lejárt szavatosságú, laktózmentes Mizo UHT tej kapcsán. A hatóság arra figyelmeztet: a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért senki ne igyon belőle, és vigye vissza, ha vásárolt belőle.