Fideszes fejcserék
Több száz fős szervezetek feloszlatása, régi motorosok leváltása – a Fideszen belül is ádáz harcok dúlnak az önkormányzati választások előtt. Hogy kire és miért éri meg a négy éve még támogatott függetleneket vagy épp a fideszes tagkönyvvel is bíró, évtizedes polgármestereket lecserélni? KRUG EMÍLIA kereste az okokat.
Makó, Eger, Vác, Rudabánya, Füzesabony, Túrkeve, Nagyatád, Siklósd, Miskolc, Csorna. Nincs kakukktojás. Csupa olyan település, ahol az elmúlt időszakban a Fidesz országos választmánya feloszlatta a párt helyi szervezetét. Persze akad olyan város, ahol ezután is tudott meglepetést okozni a narancsos vezérkar.
Csornán például rögvest az is kiderült: bár a város vezetőjét, Turi Györgyöt még maga Áder János kérte föl a polgármester-jelöltségre 2006-ban, ma már nem kell a kormányzó pártnak. Kegyvesztett lett. A hivatalos indoklás szerint azért, mert nem tagja a pártnak. (A polgármester úr visszahívást ígért, amire hasztalan vártunk.) Egy korábbi nyilatkozatából annyi tudható: Áder négy éve még elfogadta, hogy ő párton kívüli, és az is marad. A Népszabadság olyan pletykákat is hallott, miszerint Turival az a baj, hogy önjáró, nem mindenben hajlandó követni pártjának irányvonalát.
A helyi Fideszben is Turi körül gabalyodtak össze a viszonyok. A párt országos választmánya a feloszlatást azzal indokolta, hogy egy megosztó csoport miatt a szervezet kettévált, a polgármester köréhez tartozó tagok nem akartak együttműködni a helyi vezetőkkel. Az ellenoldal szerint a helyi vezetőkkel szembeni ellenérzést épp Turi használat utáni „eldobása” váltotta ki. A jelenlegi polgármester azonban nem adja fel, ősszel függetlenként indul. Ellenlábasa eddigi alpolgármestere, a helyi fideszes választókerületi elnök, országgyűlési képviselő, Gyopáros Albert lesz. Aki egyben a helyi pártalakulat újjászervezésének kulcsfigurája: ha valaki be akar lépni, az kérvényt körmöl, amelyet Gyopáros véleményez, s az csak így kerülhet a választmány elé.
A koreográfia hasonlóképpen alakult Veszprémben és Nagykanizsán is. Előbbi városban Debreczenyi János lepődött meg, amikor megtudta, ősztől vélhetően nem újrázhat a polgármesteri székben, merthogy starthoz sem állhat. A független politikus helyett a párt és – sokak szerint – a Veszprémben megkérdőjelezhetetlen tekintélynek számító Navracsics Tibor voksa is Porga Gyula jelenlegi alpolgármesterre esett.
A nagykanizsai Marton István azonban valószínűleg már számolt azzal, hogy bár négy éve még a Fidesz támogatásával vált belőle városvezető, idén nem nyújt neki senki segítő jobbot. A városban még a tavaszi választások idején feltűntek fideszes plakátok, amelyek szerint „Marton István a szocialisták embere, semmi közünk hozzá”. Marton két éve azzal vívta ki a párt ellenszenvét, hogy sajtóhírek szerint tízmilliós luxusautót akart, mondván: öreg már, és szereti a kényelmet. Nemrég a polgármestert a képviselő-testület szabadságra küldte. Ő viszont bírósághoz fordult.
Az egyik jellemző stratégia tehát a 2006-os függetlenek pártkáderekre, lehetőleg országgyűlési képviselőkre való cseréje. De akad nem egy pártos városvezető is, aki kihullott a rostán. Ilyen például a bajai Révfy Zoltán, aki szórólapozó aktivistából lett 2006-ra a település polgármestere. Idén Zsigó Róbert parlamenti képviselő kiszorította a jelöltségből.
Ám még a Zalaegerszeget tizenhat éve irányító Gyimesi Endre sem alhat nyugodtan. Noha a helyi Fidesz még június végén úgy döntött, hogy a hozzá hasonlóan szintén parlamenti képviselő (és alpolgármester) Gyutai Csaba helyett megint őt indítaná, a pártvezetés még mindig nem bólintott rá a javaslatra. Akad, aki ezt úgy értelmezi, Gyutainak áll a zászló, merthogy eljött a fiatalítás ideje. A polgármester titkárnőjétől úgy tudjuk, jövő héten várható döntés. Addig mindkét városvezető szabadságon van.
A Fidesz jelöltválasztási táncából annyi bizonyosan látszik, hogy a párt előre tervez. Számol azzal, hogy 2014-ben a majdani, 200 fős parlamentben a jelenlegi, 264 fős frakciója nagy részének búcsút inthet. (Akkor, a létszámcsökkentés miatt akár még megyei jogú városok is egy választókerületté válhatnak.) A várható érdeksérelmeket pedig kezelni kell. Könnyebben távozik a patkóból az, akinek van hova visszavonulnia. Egy városvezetői vagy megyei közgyűlési elnöki poszt enyhíthet a csalódáson.
De a módszernek más előnye is van.
– A Fidesz nyilván azt szeretné elérni, hogy soraiban olyan embereket tudjon, akik támogatják majd a párt által kifundált önkormányzati reformot, a Fidesz önkormányzati terveit, amint teszi például Páva Zsolt Pécsett – magyaráz Kiszelly Zoltán politológus. – Az már csak egyszerűsíti a dolgot, ha ők polgármesterek és képviselők is egyben.
Kiszelly egyébként azt mondja, az Orbán által még jó pár éve bevezetett választókerületi elnöki rendszer áll a központ és a helyi szervezetek csatája mögött. A választókerületi elnökök pályafutásukat ugyanis Orbán fejbólintásától számítják. Ők, akik egyben gyakran polgármesterek és parlamenti képviselők is, negyven-ötven kistelepülés pártéletét irányítják, „járási főnökökként” képviselik a központ elvárásait. És tagrevízióznak, ha galiba akad.
Így esett Újbudán is, ahol tekintélyes, ötszáz fős Fidesz-bázist oszlattak fel nemrég. A gond az volt, hogy helyben nem tudták eldönteni, ki induljon októberben. Addig élesedett a verseny Kupper András és Schneller Domonkos között, hogy a pártközpont megálljt vezényelt, s a rendteremtéssel és jelöltséggel Simicskó Istvánt, a honvédelmi minisztérium államtitkárát bízták meg. Ő azonban pár hete jelezte, megtisztelő a feladat, de mégsem.
Hasonlóan járt Miskolc, ahol nemrég feloszlatták az ország egyik legnagyobb, nyolcszáz fős Fidesz-szervezetét. A tényről a helyiek sokáig értesítést sem kaptak. Utóbb kiderült, a párt őszi jelöltjei között nincsenek régi nevek. Merthogy megújulás van. Legalábbis ezzel indokolta Zsiga Marcell, a párt miskolci parlamenti képviselője a változásokat.
A helyi Fidesznek azonban nemcsak a jelöltcsere az egyetlen fegyvere. Legalábbis Káli Sándor polgármester úgy véli, a főjegyző Zsiga Marcell utasítását követve rajzolta át a körzethatárokat, amivel politikai előnyre akarnak szert tenni.
Merthogy a parlamenti többség által nemrég módosított választási törvény miatt most valamennyi fővárosi kerületben és tízezer főnél nagyobb településen újra kell rajzolni a választókerületi beosztást. Ezért több baloldali település panaszkodik, a jegyzők korábbi, tisztán balos körzeteket szabdaltak fel, például lakótelepi és kertvárosi részek egyesítésével. A jegyzői verdikt ellen ugyan lehet jogorvoslatért fordulni a megyei főjegyzőhöz, ám Heves megyét kivéve mindenütt a jobb az úr. A főjegyző döntése ellen pedig nincs apelláta.
– A Fidesz 2006-ban megtanulta, milyen fontosak az önkormányzatok. Ezek gazdaságilag és hatalomtechnikailag is a túlélést jelentették számára – véli Kiszelly Zoltán. – Ezért most mindent megtesznek azért, nehogy az MSZP egy-két bázison megmaradjon, és onnan tudjon újraépítkezni.
Ám hiába a furcsa körzetrajzolgatások, a felülről jövő pártutasítások és a régi polgármesterek elsüllyesztése, a fideszes szavazókat egyelőre nincs, ami elbizonytalanítja. A párt kegyelmi állapotban van, erős a győzteshez húzás. A szavazónak mindegy, hogy Pista a jelölt a szomszédból, vagy egy nevenincs huszár, ha alatta Fidesz-logó virít.
– A pártnak könynyű a dolga. Aki most politizál, az fideszes. A bizonytalanok nem aktívak, aki viszont az MSZP-sek közül elmegy, az a szocialistákra fog voksolni. Orbánék saját közönségüknek játszanak. Egyedül arra kell figyelniük, hogy a baloldalt se megszorításokkal (lett helyette bankadó), se ideológiailag ne irritálják. A Nenyi ezért volt necces.
De ezt is megoldották: tavasszal majd az alkotmányra cserélik a kifüggesztenivalót.
Mert minden csereszabatos.
Kilóg a fideszes jelöltállítási vitákból Békés. Ott ugyanis a helyi Fidesz és a KDNP esett egymásnak. Izsó Gábor jelenlegi polgármester a KDNP színeiben, míg Erdős Norbert fideszes országgyűlési képviselő, alpolgármester narancsos aspiránsként akart indulni. Bár Izsó 2006-ban még a Fidesz és a Jobboldali Összefogás Békésért Polgári Kör támogatásával lett városvezető, nemrég a kereszténydemokraták a Fidesz-tag Izsót jelölték. Ő állítja, a kisebbik kormánypárt legmagasabb szintjén is támogatták az újraindulását. Eközben a helyi Fidesz Erdős mellett voksolt. Végül pár napja derült ki, a két kormánypárt vezetői megállapodtak: Izsó mégsem indulhat a KDNP színeiben.
Vácott viszont úgy fest, szembemegy egymással a fideszes jelölt, a világbajnok evezős Pető Tibor és a korábban Orbánék segítségével indult Fördős Attila. Utóbbit, bár most függetlenként startol, tizenöt civilszervezet mellett a KDNP is támogatja.