Félvilág
Felbirizgálta érdeklődésemet, hogy a magyar filmnapok alkalmából moziban is reprízelték a Duna TV-n bemutatott szaftos gyilkossági történetet, amikor is a Dunában (már tudniillik az eredetiben, amely a hegy- és vízrajzi térképeken található) meglelték Mágnás Elzának, a pincérnőből büfédámává, majd luxusprostituálttá emelkedett/züllött 35 éves perszónának a fonott utazókosárba gyömöszölt tetemét. A történetnek aztán valóságos hírlapi és piaci mitológiája támadt, amely túlélte az első világháborút, sőt a másodikat is. (Magyar pitaval!)
Sajnos a történet eredetiben is pitiáner. A sértett komorna megfojtja és kirabolja úrnőjét. Nehéz ebből nemzeti érdekességet csinálni. (Más, szerencsésebb népeknek csak akad legalább egy rendes hasfelmetszőjük, akiről máig nem tudjuk, ki volt, noha gyanúsítottból volt seregnyi. Egyesek szerint a történet még Sherlock Holmest is felizgatta volna.)
Nálunk Mágnás Elza históriája nem volt ily átütő. Az intim pusmogásokkal halhatatlanná tett történetet és Mágnás Elza kisszerű, ámde kicifrázott históriáját nem tudtuk magunkba fogadni. Zavart a sejtelmesen lassúra szabott tempó, az elnyújtott s nem egy jelenetben inkább csak elnyavalygott kettős-hármas. Nem tudtuk igazán átélni szegény Mágnás Elza búbánatát sem, hogy nem lesz módja eljátszani filmen az orléans-i szűznek a maga számára kinézett, tán testhezállónak is tartott szerepét, noha ő nem is volt orléans-i.
Alapjában véve minden részerénye (köd a Lánchídnál és az utcákon, a költő mutatós teteme a hóban stb.) ellenére sem tudott lenyűgözni a vállalkozás, noha annyira vágyunk már valami valódira. (Akár lehetett volna ez is.) Ám a lélek és a kor mélységeinek feltárásához nem elégséges eszköz csupán egy emblematikusan füstölgő, hosszú szipkába szorított cigaretta meg az orfeumdíszlet.
(Rendezte: Szász Attila. Játssza Kovács Patrícia, Gryllus Dorka, Döbrösi Laura, Kulka János.)
Bölcs István