Feltálalták Gyárfás fejét – Sztenderd bukóember vetett véget egy 23 éves korszaknak

Valószínűtlen, hogy évtizedekkel ezelőtt bármiféle sajtóérdeklődés kísérte volna a Magyar Úszó Szövetség tisztújító közgyűlését. Egyrészt versenyről szó sem lehetett, másrészt a helsinki olimpia utáni aranyszünetet követően csak a hetvenes évek elején indult a sportágban némi mozgás. Azóta sikernemzedékek jönnek-mennek, de a hazai akvaparkban az utóbbi hónapokban botrány botrányt követ. A Gyárfás Tamás elnök elleni akciók mellett a sikeres szövetségi kapitány múltja is foglalkoztatta a sajtót. Megalomániás tervek is születtek, a 2017-es budapesti úszó-vb-re méregdrága szuperuszoda épül, megmozdultak az állami, félállami pénzek. Lassan az úszósport is átáll a sztárokat közvetlenül finanszírozó „teniszmodellre”. A Katinka–Tusup-páros fellépésének következtében pedig 23 év után véget ért a Gyárfás-korszak.

2017. január 12., 12:44

Szerző:

Van egy híres riói fénykép, számos helyen megjelent. A hazai közönség nem méltányolta, pedig, mint mondják, fontos dolgok történnek rajta. Orbán Viktor ül egy női pólómeccs idején a lelátón, tőle balra Shane Tusup és Hosszú Katinka. A mérkőzésen megjelent Kemény Dénes, a vizessport-vezetők és a miniszterelnök. Amikor Orbán meglátta Shane-t és Katinkát, otthagyva Keményéket átült hozzájuk. Beszélgettek. Állítólag ekkor dőlt el, hogy Katinkáék uszodát kaphatnak Csillebércen, ahol elindíthatják az úszóakadémiájukat. És hogy a Gyárfás-uralomnak vége. Hogy valóban így történt-e, nem tudhatjuk, Gyárfás cáfolja a rá vonatkozó passzust.

– Katinkának jó esetben van még három-négy „aranyéve”. Huszonhét éves. A Magyar Úszó Szövetségnek van 110 egész jó éve – mondja egy régi úszókáder, akit egyre jobban idegesít Katinka nyomulása. A totális versenyzőuralom, ami szerinte a sport halála. Arra utal, hogy szerinte a kamaszarcú, nyurga lány elképesztő átalakuláson ment át. Már a botrányok kirobbanása előtt sem fogadta Kiss László kapitány köszönését. Gyárfással szót sem váltott. Nem köszön Hargitay Andrásnak, újságíró nem férhet közel hozzá. Híveivel Facebookon értekezik, megüzeni, indul-e a váltóban. Szöllősi György, a „NER Puskás-ügyi rezidense”, a Nemzeti Sport új főszerkesztője is arról értekezik, hogy változik a világ. Például egyre önjáróbbak a versenyzők.

Fotó: Fekete István

A Duna felől, az északi szélcsatornán jeges szél csap a nyakunkba, a vízen jégtáblák sodródnak. Szaporázzuk. Cél a margitszigeti óriáshotel. Ha Gyárfás tavaly igent mond Katinkának arra a rongyos pár millióra az imázsfilmben való szereplésért, ezt kihagyhattuk volna. Nincs lemondás, nem hirdet rendkívüli közgyűlést a szövetség. Nem választanak kormányközeli, sőt kormánybeli úszóelnököt. Orbánnak kevesebb a gondja, Mészáros nem veszi meg az Angol utcai ingatlant. Mi pedig megspóroljuk a vacogást.

De Gyárfás három hete, repülőgépre szállva, még a becsekkolás előtt belátta, ezt a második attakot nem bekkeli ki. Vége. Ő meséli: a vizes-vb-vel kapcsolatban folyamatosan őt vegzálták. „Újabb fát vágatott ki Gyárfás”, „emelkednek a Gyárfás-uszoda beruházási költségei”. Miközben ehhez a pénzhez és beruházáshoz tulajdonképpen köze sem volt.

– Az ember több mázsát elcipel, de az utolsó húsz dekától kibukik – mondja. – Nálam volt a telefon, a gépen meg wifi. Leadtam a közleményt az MTI-nek. Elég volt.

Mindenki ünnepelt. A távozó elnököt ismerve gyanítjuk, a petíciót követő hezitálás, majd lemondás oka nem hangulati összeomlás. Ilyesmit Gyárfás nem is ismer. A kormánynyilatkozatokat akkurátusan elolvasta és azonnal értett a szóból. Dönthetett volna másképp a Fidesz-kabinet, ha a „nemzet Saloméja” emberi fejet kér ajándékba? (Arról persze nincs szó, hogy az áldozat Keresztelő Szent János lenne.)

A csarnokban méla zsongás, a szavazatgyűjtő asztalon öt kancsó víz. A társaság vegyes: a magyar sportarisztokrácia eklektikusan öltözött tagjai. Középvállalkozók és nagyon középvállalkozók, szponzorok, tornatanárok, úszásoktatók. Gucci cipők, bőrkabátok. Szabó Tünde államtitkár (Emmi) ezt az emberi erőforrást kezeli. És jönnek is a nagy idők hősei. Az arc gyakran ismerős, a testforma kevésbé. Ezt a piknikus, tar urat például ismerem még Moszkvából. Sós Csabának hívják. Ő volt a harmadik a Hargitay–Verrasztó–Sós-triász­­ból. Aranyszőke fiúcskának indult, afféle lányok örömének. Hargitay kapitány, a hajdani sastekintetű ifjú védjegye a Kossuth-szakáll. Méltóságteljes, mint egy ’48-as veterán. Egérke nem jár ilyen helyekre, boldogan él családja körében, botrányok idején is hallgat. Kiss László szövetségi kapitányt a múltja sodorta el. Máig nem tudni, ki dobta be újra a köztudatba régi ügyét. Még elnökségi tag, de ülésekre már nem jár. Aztán akadnak sosem látott arcok. A Fidesz elképesztően hatékony abban, hogy a független társadalmi szervezetek vezetőinek megválasztásakor nagy számban delegál önkormányzati hivatalnokokat, képviselőket. Amúgy is nyernének, de biztos, ami biztos.

És itt jön Katinka királynő. Minden szem felé fordul, méltán. Mellette Tusup, élénk, robbanékony ember, kíváncsi, fürge gombszemekkel. A Katinka-modell a magyar sportban filozófiai, logisztikai újítás. Önálló vagyok, én döntöm el, mikor indulok, hova utazom. Engem terhel minden lényeges költség, de a folyamat végén senkivel sem osztozom, én szedem be a pénzt. Persze azért jöhet az állami pénz is.

Kezdődik a procedúra. A fő jelölt Bie­­nerth Gusztáv. Az ápolt, ősz szakállt leszámítva valóban van benne valami a legendás rajzfilmfigurából. A teremben ülőknek Guszti (ezt majd szoknia kell), bár errefelé még nem ismerik. Egy karcsapást sem láttak tőle. Többen következetesen „Binder úrnak” mondják, székszomszédunk tamáskodva jegyzi meg: reméli, „Binder” legalább tud úszni. Tudhat, mert igen jól tempózik. Kormánybiztosként jött ide. A Ferencváros is jelölte.

Fotó: Fekete István

A rendszerváltás után a Price­wa­­ter­­house­­Coopers budapesti vezérigazgatójaként kezdett, elnök az Amerikai Kereskedelmi Kamara magyarországi részlegénél. A NER rendszerében 2016 óta „a turizmussal kapcsolatos állami feladatok koor­­dinálásáért felelős kormánybiztos”. Az olimpiai pályázat alelnöke. A rossz nyelvek szerint kormánybiztosként bukni készült, arra vártak, hogy az elnökség bejön-e. A sportban kevésbé erős, bár kísérletezik. A kézilabda-szövetség elnökségi tagjaként nem alkotott nagyot. Az MLSZ-től személyesen Csányi Sándor rúgta ki. FIFA-bizottságból hívta vissza, ami nem akármi.

– Tulajdonképpen sztenderd bukóember – csóválják fejüket az öregek. – Biztos, hogy ez jó ómen? Ha nem ment a túrázás, az úszás menni fog?

A kormánybiztos kifogástalan üzletember, nyakkendőtűvel, csekkfüzettel. Gyárfástól szigorúan elhatárolódik: „Üzleti kapcsolatban Gyárfás Tamással nem állok. Semmilyen tekintetben.” A széksorokban kuncogás. Ez itt minimum, Gyárfás szabad préda. A pálmát végül Bienerth úr (és a kormány) viszi el, 126 vokssal.

Kitódulunk a fagyba dohányozni, zsongani. Mesélik, a közgyűlést érdekes csörték előzték meg. Előbb Bienerth elnökjelölt minősítette Gyárfást az úszósportban nemkívánatos személynek. Ezt követően a leköszönő elnök tizenkilencre lapot húzott, és egy HVG-interjúban ellentámadással próbálkozott. Sokan már attól féltek, meghekkeli a közgyűlést. Gyárfásnak vannak tartalékai. Zűrzavar jöhet a vb küszöbén. A kedélyeket Seszták Miklós fejlesztési miniszter csillapította le, bejelentve, Gyárfásra nemzetközi szinten változatlanul nagy szükség van. A szervezőbizottság társelnöke marad. Az asszót a miniszterelnök zárta le, a Parlamentbe rendelte Gyárfást, és nagy dicséretben részesítette.

Bienerth Gusztáv Fotó: Fekete István

Közben másféle mozgások is voltak.

– Gyárfás „emberi problémája” a kihasználatlan ingatlanállománya – mondja egy bennfentes. – Az állomány dísze (és átka) az Angol utca, a Nap TV volt székháza, amely viszi a pénzt. Olyan speciális objektumról van szó, amely gazdaságosan nem sok mindenre használható, de kellő technikai feltételek mellett kereskedelmi tévé székházának tökéletes.

A megoldást azóta ismerjük. Az Angol utca az Echo TV (Mészáros Lőrinc) érdekkörébe kerül.

– Hogy ez a Lőrinc milyen ötletgazdag! Ma ezt vesz, holnap azt. Ami épp szembejön – somolyognak a dohányosok.

De Gyárfás ezt is másképp látja. Az Angol utcai ügyletet Széles Gábor is fontolgatta. Szemlézték, felmérték, tervbe vették. Valahogy most jött össze. Mi ebben a különös? Szerződés nincs, de már egymás tenyerébe csaptak.

Az nem lehetett mindennapi élmény. Egyszerre több gondot oldottak meg vele. Gyárfás a MÚSZ éléről zaj nélkül távozhatott. FINA-státusa továbbra is fontos. A vizes-vb ügye sínen van. Az Angol utcát eladják. Végül mindenki jól jár.

Ami pedig a lényeget illeti, az egyik úszó tótumfaktum mondja: Bienerth Gusztáv egy tollvonást sem tett, és máris kincset ér.

– Ilyen drágán sportelnököt Magyarországon sosem vettek. Egy halom pénzt költöttek el csak arra, hogy neki helyet teremtsenek.

Persze egy percig sem hihetjük, hogy versengésről, úszásról, vízről volt szó. Igazi küzdelem folyt, pénz ütközött meg pénzzel. Ezúttal Gyárfás veszített. Úgy, hogy közben azért nyert is.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.