Félelemből tévedünk

Hetvenszeresen túlbecslik a magyarok a hazánkban élő muszlim népességet – derül ki egy, a The Economist által a párizsi terrortámadás másnapján bemutatott európai körképből.

2015. január 18., 16:34

A lap által közölt 2010-es statisztika szerint a magyarországi megkérdezettek 7 százalékra tették a muszlimok arányát, míg az valójában 0,1 százalék. Nyugat-Európában a tévedés mértéke jóval kisebb, csupán háromszoros-nyolcszoros. Franciaországban 8-31, Németországban 6-19, Spanyolországban 2-16, Olaszországban 4-20, Nagy Britanniában 5-21 a tényleges és a becsült muszlim populáció közötti különbség.

– A túlbecslés minden országban megfigyelhető jelenség. A magyar adatnál ez azért nagyobb arányú, mert kisebb populációknál könnyebb túlzásba esni. Hiszen bár Magyarországon elenyésző a muszlim jelenlét, a konfliktusokról mindenki hall, ami szociálpszichológiailag magyarázza a tévedést. A jelenség alapja a félelem, a veszélyérzet – mondta lapunknak Sik Endre, a Tárki vezető kutatója.

Az intézet 2014-es mérései szerint hazánkban 2013 után ismét nőtt az idegenellenesség: a megkérdezettek 39 százaléka véli úgy, hogy az országba ne tehesse be a lábát menedékkérő. Ezzel az idegenellenesebb népek közé tartozunk, bár Sik Endre azt mondja, „lehet, hogy csak őszintébbek vagyunk”. A kutató szerint a párizsi eseményekből nem következik egyértelműen, hogy a magyarok eztán még kirekesztőbbek lesznek:

– A Kárpát-medence ilyen szempontból védettebb. A terrortámadás a francia, a német, az angol társadalom nagy tesztje. Kérdés, hogyan reagálnak.