Évente százak halnak meg kihűlés miatt az otthonukban, nem tudnak fűteni

A fagyhalálos esetek többsége az áldozatok otthonában történik, mert nem tudnak fűteni vagy rosszul fűthető lakásban élnek. A KSH szerint tavaly 170, a Magyar Szociális Fórum szerint 282 ember vesztette életét fagyhalál miatt, jellemzően idős emberek. Idén már 32 halálesetről tudnak, a hajléktalanszállók kihasználtsága a korábbi 80 százalékról 90 százalékra emelkedett az elmúlt napokban. 

2023. december 8., 20:20

Szerző:

Magyarországon minden évben százak halnak meg kihűlés miatt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2022-es adatai szerint jellemzően idős emberek az áldozatok, akik saját otthonukban vesztették életüket. 

A kihűléses halálesetek 61,7 százaléka az áldozatok otthonában történt, és csak közel 20 százalékuk fordult elő utcán, közterületen. Vagyis tavaly több mint 170 ember halt meg az otthonában a hideg miatt. Becslések szerint körülbelül 3 millió embert érint Magyarországon a lakhatási válság. Ennyi embernek okoz problémát a hiteltörlesztés, az albérlet és a rezsi kifizetése – írja a Telex.  A Magyar Szociális Fórum szerint idén a nyár vége óta november 25-ig 32-en haltak meg rendkívüli kihűlésben (fagyhalálban), tavaly pedig 282-en. 

„ Az évről-évre ismétlődő tömeges elhalálozás idén emelkedő tendenciát mutat. Ennek fő oka több millió ember elszegényedésében rejlik, és különösen a szerény nyugdíjból, illetve juttatásból élők körében vezet életvesztéshez. A létfenntartáshoz szükséges termékek, különösen az élelmiszerek, oly mértékben megdrágultak, hogy nem csak a nyugdíjminimumból (28 500 Ft) képtelenség lépést tartani az árakkal, hanem még magasabb nyugdíjból élők körében is szenvedéssel párosul. Fokozódó társadalmi problémát tükröz a kényszerű döntés „enni vagy fűteni” között. Tetézi a gondot a lemondás az orvosságok kiváltásáról. A gyógyszer híján meggyengült szervezet pár óra alatt kihűlhet a fűtetlen lakásban, akár +5-10 fokon is. A 32 áldozat többsége fűtetlen helyiségben hunyt el. Kisebbik részük a szabad ég alatt, illetve kórházba szállítás közben, vagy beszállítás után, mert már nem tudtak rajta segíteni. 2022-ben, egy év alatt 282 honfitársunk lelte halálát fagyhalál következtében” – áll az MSZF jelentésében.

Az elmúlt három napban több mint 100 hívás érkezett a Magyar Máltai Szeretetszolgálat budapesti diszpécserszolgálatának telefonszámára, amelyen a hajléktalan emberekkel kapcsolatos bejelentéseket fogadják. A karitatív szervezet utcai gondozószolgálata segítséget és elhelyezést ajánlott minden esetben az érintetteknek. 

A fővárosi hajléktalanszállóinak kihasználtsága a korábbi 80 százalékról 90 százalékra emelkedett a december 5. óta tartó havas és fagyos időszakban. 

A Máltai Szeretetszolgálat utcai gondozószolgálatainak munkatársai reggel 8 és este 22 óra között kilenc gépjárművel járják a várost, hogy a közterületen tartózkodó hajléktalan embereknek segítsenek, vagy menedékhelyre szállítsák őket, az éjszakai órákban pedig krízisautó tart ügyeletet. 

A Szeretetszolgálat munkatársai a szervezet budapesti nappali melegedőiben, szállást nyújtó intézményeiben, illetve az utcai gondozószolgálat által felkeresett helyszíneken naponta 600 hajléktalan emberrel találkoznak. A karitatív szervezet továbbra is mindenkitől azt kéri, figyeljen oda az utcán éjszakázó emberekre és a nem, vagy rosszul fűtött épületekben élőkre – írják közleményükben. 

 

A KSH adatai alapján az elmúlt négy évet nézve egyre többen haltak meg a hideg miatt. A kihűléses halálesetek megelőzésére néhány éve az azóta feldarabolt Emberi Erőforrások Minisztériuma készített egy eljárásrendet. Ennek az volt a lényege, hogy a mentősöknek, a háziorvosoknak és a kórházaknak jelenteniük kell minden kihűléses esetet a területileg illetékes család- és gyermekjóléti központnak, hogy megszervezzék a beteg szociális ellátását, és a kórházból kikerülő emberek ne ugyanúgy a fűtetlen lakásba menjenek vissza. 

A Fővárosi Önkormányzat hajléktalanügyi stratégiája is foglalkozik a problémával. Ebben az szerepel, hogy a hajléktalanellátó rendszer fejlesztésével (több alacsonyküszöbű, kis létszámú intézmény), a lakosságot célzó figyelemfelhívó, érzékenyítő kampányokkal, önkéntesek bevonásával és a megelőzésben szerepet játszó szervezetek és állami szervek jobb együttműködésével lehetne hatékonyabban megelőzni a hideg okozta közterületi haláleseteket – írja a Telex.

Az emberi testhőmérséklet átlagosan 36-37 °C körüli. Kihűlésről vagy a test túlzott lehűléséről akkor beszélünk, ha a testhőmérséklet tartósan 35 °C alá süllyed. A testhőmérséklet 32 °C-ra vagy az alá csökkenése már életveszélyes lehet.

A kihűlés minden esetben azonnali kórházi ellátást igényel. Aki a kihűlés tüneteit észleli magán vagy máson, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt – kéri a Nemzeti Népegészségügyi Központ.

A Máltai Szeretetszolgálat Budapesten és Pest Megyében a 061-338-41-86-os számon vagy a 112-es segélyhívón érhető el.

A Regionális Diszpécserszolgálatok további telefonszámai:
 Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala megye: 06 92/323-000
 Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém megye: 06 34/511-028
 Baranya, Somogy, Tolna megye: 06 72/233-169
 Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés megye: 06 70/505-8080
 Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye: 06 42/504-618
 Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád megye: 06 46/530-268

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)