Etnikai feszültségekről beszél a miskolci polgármester
A miskolci polgármester szerint nincs szinkronban a katasztrófavédelmi szakmai munka és irányítás az árvízvédelemhez kivezényelt egységek és önkéntes védekezők helyi munkájával. Káli Sándor (MSZP) azt is megfogalmazta, hogy sok helyen a fejetlenség jellemző, a jó szándék nem képes pótolni a szakmai hiányosságokat.
Miskolc polgármestere szerint a katasztrófavédelmi előrejelzések lassúak, egy esetleges gátszakadás híre nem jut el időben a védőkhöz. Úgy tűnik, hogy nincsenek előre elkészített, a valós helyzetre alkalmazható forgatókönyvek, ezek elkészítése a jövőre nézve elengedhetetlenek - olvasható Káli Sándor közleményében. Nincs elég és megfelelő eszköz a védekezéshez, a védekező egységek többsége - például a hősiesen dolgozó rendőrök és tűzoltók - gyakorló ruhában áll a vízben és így védekezik, a katasztrófavédelem területén hiányoznak a képzett és nagy tapasztalatú vezetők, ezért a gyakorlott szakemberek hiánya érződik a mentési feladatokban - sorolta kifogásait a polgármester.
Arra is felhívta a figyelmet: a vízzel elárasztott területeken és a kitelepítettek befogadó bázisokon felerősödtek az etnikai feszültségek, súlyosak az együttélési problémák, előre nem is gondolt higiénés problémák jelentek meg a bázisokon. A gyerekek egy része tetves, mások nem tudják, vagy nem akarják rendeltetésszerűen használni a tisztálkodási helyiségeket és eszközöket - írta a polgármester. Káli Sándor szerint Miskolcon jól vizsgázott a közterület-felügyelet, a polgárőrség és a városőrség együttes fellépése, a helyben tartott rendvédelmi erők szerepe egy ilyen káresetben felbecsülhetetlen, ugyanakkor látszik, hogy ilyen vészhelyzetben több "jogosítvány" kell az intézkedőknek szakmai és rendvédelmi kérdésekben. A polgármester egyúttal kérte, hogy Miskolchoz hasonlóan más nagyvárosok is fogadjanak be kitelepítetteket, mert a város nem képes egyedül megbirkózni ekkora tömeggel – írta az MTI.
Az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivőjének kedd reggeli közlése szerint a kitelepítettek száma országosan 5050-re, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 4502-re emelkedett.