A kormány nem fogadja el az EB döntését az Erasmusról

A Kulturális és Innovációs Minisztérium is reagált az Európai Bizottság Erasmussal kapcsolatos döntésére, amely szerint a kormány azt nem fogadja el.

2023. január 9., 21:41

Szerző:

„Magyarország minden vállalását teljesítette, így nem fogadja el az Európai Bizottság azon döntését, amely a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványok és az általuk fenntartott egyetemek direkt uniós pályázatokból való diszkriminatív kizárását tartalmazza” – írta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az rtl.hu-nak.

A KIM a közleményében kiemelte, hogy a jelenleg futó és idén az egyetemek által pályáztatott felsőoktatási hallgatói, oktatói csereprogramokat nem érinti az Európai Bizottság tavaly év végi döntése. Az erre vonatkozó pénzügyi keretek biztosítottak, így a hallgatókat semmilyen hátrány nem érheti.

Más uniós forrásokhoz hasonlóan ennek tisztázására március 16-ig kerül sor, és a közlemény szerint a kormány folyamatosan egyeztet is az EB-vel a a felsőoktatást érintő források további zavartalan biztosításáról.

Ugrott az Erasmus+-támogatás az alapítványi egyetemeknek, Navracsics félreértésben bízik

Ahogy korábban mi is beszámoltunk róla nem érkezhetnek friss támogatások a Erasmus + programból és a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból a kormány által 2019-2020 folyamán vagyonkezelő alapítványi formába átszervezett magyar egyetemeknek

A felsőoktatási csere- és finanszírozási programok pénzei azért állnak, mert az Európai Bizottság illetékes főigazgatóságai szerint az alapítványok túlzott és átláthatatlan politikai befolyás alatt állnak. Mindezt a Bizottság december végén , hivatalos levélben értesítette a testület szolgálatait és az állami vagyonkezelő szerveket.

A pénzvisszatartás összesen 21, ilyen formába átszervezet, volt állami egyetemet érint. Közöttük vannak olyan nagy felsőoktatási intézmények is, mint a Miskolci és a Soproni Egyetem, valamint a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem. A visszatartás a 2022. december 15. után elbírált pályázatokra vonatkozik.

Navracsics később úgy reagált a hírre, hogy „Nagyon bízom benne, hogy csak egy félreértésről van szó, és az Európai Bizottság (EB) valójában nem a magyar diákokkal akarja megfizettetni a magyar kormánnyal esetleg fennálló vitáinak a költségét”. Az uniós forrásokért is felelős területfejlesztési miniszter szerint  az EB-vel való tárgyalásokon nem esett szó arról, hogy kockázatosnak tartaják, hogy az egyetemek alapítványi kuratóriumaiban politikusok ülnek.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTVA/Bizományosi: Róka László)