Indul a visszaszámlálás – Részvételi rekord született a magyarországi EP-választáson, de csak 23 óra után lesznek eredmények
Véget ért az EP-választás Magyarországon, 19 órakor bezártak a szavazóhelyiségek. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) hivatalos részvételi adatai vasárnap 18.30 óráig a szavazásra jogosultak 41,74 százaléka adta le voksát a 10 277 szavazókör valamelyikében. A szavazók arról döntöttek, hogy a listát állító kilenc párt, illetve pártszövetség közül melyik és hány küldhet összesen 21 képviselőt 751 fős Európai Parlamentbe.
A fővárosban a szavazók 49,76 százaléka, 653 403 választópolgár adta le szavazatát 18:30-ig. A megyék közül a részvételi arány 18.30 órakor Vas megyében volt a legmagasabb, 47,02 százalék, ami 96 511 szavazót jelent. A legalacsonyabb részvételi arány Hajdú-Bihar megyében volt, 35,2 százalék, ebben a megyében 150 924-en voksoltak.
A 2004-es EP-választáson 18:30 óráig a választásra jogosultak 36,89 százaléka szavazott, 2009-ben 34,90 százaléka, 2014-ben pedig 27,64 százaléka, így részvételi rekord született.
A végleges, nem hivatalos részvételi adatok a külképviseleti és a levélszavazatok összesítése után lesznek elérhetőek az NVI honlapján. Bár a szavazatok összeszámlálása megkezdődött a szavazókörökben, azonban az első részeredményekről csak 23 óra után tájékoztat majd a Nemzeti Választási Iroda. Ugyanis az EP-választások szabályai szerint addig nem hozhatóak nyilvánosságra a részeredmények, amíg az utolsó európai szavazókör be nem zár.

Utolsóként az olaszországi szavazókörök zárnak majd 23 órakor, ezért kell addig várnia az NVI-nek. Ezután viszont már magas arányú feldolgozottság mellett közlik majd az eredményt, ami ugyan még nem végeredmény, de óriási változások már nem lesznek az akkor közölt arányokban.
Az EP-szavazást nem zavarták meg különösebb atrocitások. Egy MSZP-s delegáltat hazaküldtek piros pólója miatt, máshol egy Bocskai-öltönyben megjelenő delegált miatt alakult ki kisebb konfliktus. Egy idősotthonban egy fideszes szavazatszámláló összegyűrte a jegyzőkönyvet, ami miatt a Momentum rendőrt hívott.
Szavazók szervezett szállításáról is szállingóztak hírek Borsod megyéből, ám a választási eljárási törvény jogi kiskapuja miatt ez, bizonyos feltételek mellett, nem számít törvénytelennek.
Nagy volt a mozgolódás az ukrán-magyar határon, ahol igencsak megkönnyítették a hatóságok az áthaladást, de persze arra nincs bizonyíték, hogy ez a magyarul szinte egyáltalán nem tudó, de könnyített eljárásban ukrán-magyar kettős állampolgárságot szerzett szavazók magyarországi utaztatása miatt történt volna így.
Folyamatosan frissülő cikkünkben minden eredményről tájékoztatunk.
PERCRŐL PERCRE
22:10 Az LMP teljes elnöksége lemondott a hatalmas kudarcot jelentő EP-választási eredmény miatt. A két társelnök, Demeter Márta és Keresztes László, illetve Kanász-Nagy Máté titkár és Hajdú Mária, Józsa László, Kendernay János, Kis-Szeniczey Kálmán, Pálvölgyi Miklós és Turcsán Szabolcs is távozik. Tisztújítás júniusban következhet.
22:02 Szanyi Tibor az Indexnek azt mondta, hogy ha az MSZP tényleg csak egy EP-képviselői helyet nyer, akkor újra kell tárgyalni, hogy ki kapja. A párt listavezetője Tóth Bertalan pártelnök. Információink szerint Az MSZP választmánya szombaton összeül eldönteni, hogy Szanyi Tibor vagy Ujhelyi István legyen-e a párt EP-képviselője.
21:40 A Momentumnál közben kitört a népünnepély.
21:23 Az MSZP-s politikusok egymás után viharzottak el az újságírók mellett fel az emeletre a párt Villányi úti eredményváróján. Nagyon nincs optimista hangulat, csak a sajtó várakozik a földszinten – jelenti a helyszínről munkatársunk, Bíró Veronika. Aztán Jávor Benedek lejött nyilatkozni az ATV-nek. Nem lehet túl boldog, Tóth Bertalan, Ujhelyi István és Szanyi Tibor mögött csak a negyedik hely az övé az MSZP-Párbeszéd EP-listáján.

21:17 Az Index elkapta egy szóra a DK-s Szabó Zoltán, aki szerint a pártot is meglepetésként érte, hogy akár négy EP-képviselői mandátumot is szerezhet. Az erről szóló adatokat a kormányzati szócsőként működő Magyar Nemzet szivárogtatta ki. Eszerint 88 százalékos feldolgozottságnál 53 százalékkal vezet a Fidesz-KDNP az EP-választáson. Ez 13 EP-képviselőt jelentene a kormányzó pártoknak. A második a Demokratikus Koalíció, amely 16 százalékon áll, és ha ez így marad, 4 képviselőt juttathatna az Európai Parlamentbe. A Momentum 9 százalékkal a harmadik helyen, amivel 2 képviselőt juttathatnak Brüsszelbe, ezzel a MSZP-t- és a Jobbikot is megelőzi. A Jobbik 7, az MSZP-Párbeszéd pedig szintén 7 százalékon áll, így 1-1 képviselőt küldhetnek Brüsszelbe.
21:07 Szanyi Tibor két MSZP-s EP-képviselői mandátumra számít.
21:04 Bár a feldolgozottság már 90 százalék felett jár Magyarországon, az NVI csak este 11 után közöl adatokat.
20:57 Az előrejelzések szerint az Európai Parlamentben a konzervatív pártcsaládé, az Európai Néppárté (EPP) adhatja majd Az EPP 173 képviselőt küldhet az Egyesült Királyság kilépésének késése miatt a ciklus elején továbbra is 751 tagú testületbe. Másodikként a szociáldemokrata pártcsaládnak (S&D) 147 mandátuma lehet.
20:53 Az LMP vezetése lemondásra készül, a párt 2 százalék körüli eredményre számít – árulta el egy LMP-s politikus az Indexnek.
20:50 Fekete-Győr András a 168 Órának azt mondta, nem tart a magas részvételi aránytól a Momentum bejut az EP-be.
20:41 Szilágyi György a Jobbik nevében úgy nyilatkozik, ma minden siker, főleg az elmúlt egy év és a pénzbírság fényében, amelyet a pártja az Állami Számvevőszéktől kapott.
20:25 Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár a Fidesz eredményváróján, a Bálnában M1-nek a magas részvételről azt mondta, a magyar választók meghallották a Fidesz üzenetét, az európai politika alapjai megváltoztak. Ezután elismétli,az untig ismeret fideszes szólamot a bevándorlás megállításáról és a keresztény kultúra megvédéséről.
20:10 Így nézett ki a részvételi arány a nagyvárosokban
- Budapest: 49,76%
- Debrecen: 40,03%
- Miskolc: 41,4%
- Szeged: 43,23%
- Székesfehérvár: 47,49%
- Pécs: 43,66%
- Győr: 44,85%
- Nyíregyháza: 40,43%
- Kecskemét: 41,53%
- Szombathely: 48,07%
19:57 Az LMP-ben van, aki tragédiától tart, vagyis hogy a pártnak egyetlen EP-képviselői helyet sem sikerült szereznie a megméretésen.