Előítélet és csekély állami támogatás a nevelőszülők osztályrésze

2018. augusztus 13., 13:29

Szerző:

Alacsony a nevelőszülők anyagi támogatása és sokan félnek a saját családjuk reakcióitól is, emiatt kevesen vállalják a nevelőszülői hivatást – többek között ez derült ki az SOS Gyermekfalvak legfrissebb online kutatásából. Az alapítvány közel 900 embert kérdezett meg 2017 és 2018 tavaszán, hogy feltérképezze, melyek a fő visszatartó okok a nevelőszülői hivatás választásánál.

Fotó: sos.hu

A szervezet szerint 2017-ben közel 24 000 gyerek élt gyermekvédelmi gondoskodásban, 64 százalékuk nevelőszülőknél. Bár 2014 óta jogszabályi változások nyomán minden gyermekvédelmi gondoskodásba került, 12 évesnél fiatalabb gyermeket nevelőszülőnél kell elhelyezni, ez nem tud megvalósulni. Miközben a gyermekvédelembe kerülők száma fokozatosan nő, a nevelőszülőké nem.

Szinte mindegyik megkérdezett attól tart, hogy ha nevelőszülővé válik, akkor a gyermek nem fogadja el őt. Minden második megkérdezett pedig attól, hogy saját családja és a barátai rosszul vennék, ha ezt a hivatást választaná, vagy épp saját párkapcsolatára lenne negatív hatással.

A válaszadók kétharmada szerint ráadásul a nevelőszülőknek és neveltjeiknek a társadalom előítéletével is meg kell küzdeniük.

Tízből hat ember szerint az is visszatartó ok a hivatás választásánál, hogy a nevelőszülők nem kapnak megfelelő anyagi támogatást és a nem anyagi jellegű támogatás is alacsony. A nevelőszülőség munkaviszony, amely beszámít a nyugdíjba és társadalombiztosítási ellátásra is jogosít, abban az esetben is, ha csupán egy gyermeket fogad be valaki, de ezt nem mindenki tudja.

A kutatás kitér arra is, hogy mi motiválja leginkább a nevelőszülőséget választókat. Míg az idősebb korosztálynál még gyakori indíték, hogy nem lehettek saját gyerekeik vagy kirepültek már a fészekből, a fiatalabb korosztályban erősebben jelenik meg a társadalmi felelősségérzet.

Komoly probléma, hogy nincsen elég nevelőszülő, Vas megyében például még mindig gyermekotthonban lakik a gyerekek több mint fele – közölte Szilvási Léna, a SOS Gyermekfalvak gyermekvédelmi programigazgatója. A szakember szerint fontos a szakma ismertségének és társadalmi presztizsének emelése. „Olyan motivációt kell adni, hogy többen válasszák a nevelőszülőséget. Az SOS például csökkenti a nevelőszülőnél lévő gyereklétszámot, hogy kisebb legyen a teher a családon és nagyobb az odafigyelés a gyereken. Így munka vagy akár több saját gyerek mellett is könnyebben vállalható ez a nehéz, de szép feladat. Az SOS folyamatosan várja nevelőszülők jelentkezését” – tette hozzá Szilvási Léna.