Elfogadták a "lex Mal"-t

Rendeletben az állam felügyelete alá vonható a jövőben a gazdálkodó szervezetek működése; az állam nevében az államháztartásért felelős miniszter vagy kormánybiztos jár el. A parlament egy nap alatt, nagy többséggel - 336 igen szavazattal, egy nem ellenében és 13 tartózkodás mellett - fogadta el a honvédelemről szóló törvény módosítását. Gyurcsány Ferenc hétfő délutáni blogbejegyzésében még azt írta, hogy támogatni kell a kormányt törekvésében, később újabb bejegyzésében már haszonlesőknek nevezte a kormány tagjait.

2010. október 12., 05:04

Nemmel – mint utóbb kiderült, véletlenül – egyedüliként a kereszténydemokrata Rubovszky György szavazott; az LMP képviselői tartózkodtak, míg a másik két ellenzéki párt támogatta a kormány javaslatát. Az Országgyűlés arról is döntött, hogy a törvényjavaslat sürgős kihirdetését kéri a köztársasági elnöktől. Bakondi György országos katasztrófavédelmi főigazgatót nevezték ki katasztrófavédelmi biztosnak. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője ezt a törvénymódosítás elfogadása után jelentette be.

A javaslat a Magyar Honvédségről szóló törvényt módosítja, az rendelkezik ugyanis a többi között a veszélyhelyzet idején alkalmazható szabályokról. Az elfogadott indítvány szerint az illetékes tárcavezető, illetve a kormánybiztos feladatai közé tartozna a gazdálkodó szervezet vagyoni helyzetének áttekintése, vagyoni jellegű kötelezettségvállalásainak jóváhagyása, ellenjegyzése – írta az MTI. (Azt az LMP által kezdeményezett módosító javaslatot, amely a jóváhagyás szót törölte volna a törvény szövegéből, a kormánypárti többség a honvédelmi és rendészeti bizottságban még támogatta, végül azonban - a kormány javaslatára - elutasította.)

Ezen túlmenően a rendkívüli intézkedés bevezetését előidéző helyzet közvetlen elhárításával, illetve következményeinek enyhítésével összefüggésben döntene a gazdálkodó szervezet legfőbb döntéshozó szervének hatáskörébe tartozó ügyekben. E döntésekről az állam köteles lenne írásban tájékoztatni a szervezet vezető tisztségviselőit és felügyelőbizottsága tagjait. A törvény a kihirdetésével egyidejűleg lép hatályba, rendelkezéseit a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.

Gyurcsány két blogbejegyzése

Orbán Viktor reggel parlamenti napirend előtti felszólalásában jelentette be, hogy “a vörösiszap-katasztrófát okozó vállalatot állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni.” Az államosításhoz szerinte “bátorságra” van szükség. Azt is mondta felszólalásában: korábban az állam ilyen feladatra egyszerűen nem vállalkozott, “a milliárdosok mindig megúszták”.

Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök azonnal reagált a bejelentésre blogjában. Első reakciója az volt: "A miniszterelnök tisztességes, jó beszédet mondott. Egyet lehet és egyet kell vele érteni. Nincs okom most azon merengeni, hogy az imént bejelentett katasztrófa védelmi biztos intézménye minden tekintetben jól ki van-e találva, ez a kormány felelőssége. Az viszont világos, hogy tisztességes elveken nyugvó határozott választ akar adni a kormány a kialakult válsághelyzetre. Ez rendben van. Támogatni kell ebben a kormányt" – írta a volt miniszterelnök.

Néhány órával később már másképp fogalmazott. Azt írta: "ugye azt mondtam, hogy a kormánynak igaza van. Ezt most is tartom. Orbán négy feladatról beszélt, azok szerintem rendben vannak (gyors kárelhárítás a tulajdonosokra terhelve annak költségét, az üzem újraindítása, meggátolni az újabb károkozást, megállapítani a felelősséget). Szerintem az is rendben van, hogy ebben a rendkívüli helyzetben hathatós állami beavatkozásra van szükség: az irányítás átvételére és a vagyonzárra. Szerintem ez is ok. Orbán beszéde nagyjából ezt tartalmazta, eltekintve attól az ízléstelen pillanattól, amikor a vezérigazgató őrizetbe vételéről beszélt. Az nem az ő dolga, de a lényegen ez nem változtat. Itt tartottunk, amikor a blogot megírtam. A vitában már a bosszú szaga terjengett. Már majdnem ítéletet is hirdetett a Fidesz frakció vezetője. Aztán megkaptuk a törvényjavaslatot. Na, ez aztán botrány. A kormány arra kér felhatalmazást, hogy rendeletben(!) bármikor, bármit, bárkitől elvehessen és felelősség nélkül más vagyonával azt tegyen, amit akar. Ez botrányos. Ez így nem egyszerűen(?) alkotmányellenes, ez erkölcstelen, ez disznóság. Amikor valaki a nagy baj közepén a maga javát nézi. A katasztrófára hivatkozva Orbán kormánya bevezeti a korlátlan és szabad államosítás rendszerét. Ha megteszi, akkor itt a jogállam vége".

Alkotmánysértő az ügyvéd szerint

Az Indexnek nyilatkozott Hídasi Gábor ügyvéd, aki azt mondta: „ez a módosítás annyira alkotmánysértő, hogy kizárt, hogy jogállami körülmények között kiállná az alkotmányossági próbát, ráadásul ebből még senkinek nem terem kártérítés".