Elemzés: Orbánnak ki kellene húznia a méregfogat

A 168 Óra arra volt kíváncsi, mi lehet a vége a hallgatók tiltakozási hullámának a felsőoktatási keretszámok csökkentése miatt. Az általunk megkérdezett elemzők egyetértettek abban, hogy a tiltakozási hullám át fog húzódni a jövő évre is, de sem a kormányzatnak, sem a diákoknak nem érdeke, hogy a konfliktus sokáig elhúzódjon. Az is biztos, hogy a Fidesz újabb társadalmi csoportot aktivizált maga ellen.

2012. december 17., 17:02

– A konfliktus vége egyelőre nem látható, a folyamat biztosan áthúzódik a következő évre. A kormánynak engednie kell, már csak józan megfontolásból is: nem fordíthatja maga ellen a diákokat, a diákok szüleit, nagyszüleit, rokonait, ismerőseit, mert az visszaüthet a 2014-es választáson – mondta a 168 Órának Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ elemzője. A szakértő szerint az, hogy a kormányfő egy romkocsma asztalánál leült az egyetemistákkal – ha azok a Fidelitas tagjai voltak is –, már önmagában is arra utal, hogy Orbán Viktor kezdi belátni a keretszámokat és általában a felsőoktatást érintő átalakítási tervek elsietettségét, sokszor méltánytalan elemeit.

– Ha kifejezetten arra a kérdésre keressük a választ, hogy a tüntetések alábbhagynak-e, a vizsgaidőszak, a téli szünet és a karácsonyi szezon kezdetével ez valószínűleg automatikusan bekövetkezett volna – tette hozzá Varga Áron, a Policy Solutions elemzője. Hozzátette: – Azt gondolom ugyanakkor, hogy Orbán Viktor csak időt nyert a bejelentéssel, és ha a konkrétumok nem fogják elnyerni a diákok tetszését, a demonstrációk és diáksztrájkok folytatódhatnak.

Különösen veszélyes a kormányzatra

Paár Ádám arra hívta fel a figyelmet: a diákság és a kormányzat érdekei megegyeznek abban, hogy a konfliktust gyorsan le kell zárni. – Hiába érintenek sokakat hátrányosan a kormány intézkedései, szociálpolitikája, szervezett társadalmi méretű támogatás a hallgatók felé nincsen, mert nincsenek társadalmi érdekek, csak egyéni érdekek – mondta lapunknak a Méltányosság elemzője. (Ennek szép ellenpéldáját láthatjuk a mai tüntetésen, amelyet a Humán Platform szervezett és a

Milla médián követhet– a szerk.) – Sőt, ha a diákok esetleg a karácsonyi bevásárlást és ünneplést is megzavarják az aktív tiltakozással, mondjuk miattuk késések lesznek a tömegközlekedésben, akkor a mostani szimpátia köddé válhat. Ilyen értelemben a kormány és a diákság érdekei megegyeznek abban, hogy a konfliktust nem szabad elnyújtani. A kormány nem érdekelt abban, hogy a diákság tiltakozásából kinőjön egy olyan protest mozgalom, amelyik a felsőoktatási rendszer bírálatán túlmutató módon, a kormányzás egészével szemben fogalmaz meg kritikát. És a diákok, főleg a középiskolai diákok is a gyors, zökkenőmentes problémamegoldásban érdekeltek, hiszen az ő tanulmányaik és felvételi esélyeik szempontjából sem jó, ha a tiltakozás elhúzódik. Általában véve a túl hosszú ideig tartó bizonytalanság megmérgezi a légkört.

Varga Áron szerint inkább a kormányzatnak van veszítenivalója: a tiltakozások azért is különösen veszélyesek a Fidesz számára, mert egyértelműen politikafüggetlen csoportok tüntetnek a kormány ellen, nehéz tehát rájuk fogni, hogy pártérdekek vezérlik őket, és nem a racionalitás.

– A kormányzat zavarodottsága érthető. Úgy tűnik, ilyen tiltakozásra nem számítottak. Két hónappal a felvételi jelentkezési határidő előtt, éppen a karácsonyi ünnepek közeledtével vágták meg az államilag finanszírozott keretszámokat – ez az eljárás bosszantott fel sokakat, azokat is, akik nem középiskolások, nem középiskolások szülei, és nem érintettek a kérdésben – tette hozzá lapunknak a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa.

Masszív probléma-góc

Varga Áron szerint a tüntetések méregfogát azzal tudná kihúzni a kormány, ha a hallgatók többsége biztosítottnak látná, hogy egyáltalán nem (vagy csak megfizethető összeget) kell fizetnie a felvételit követően. Ez azonban forrást igényel, amit persze néhány, a közvélemény szemében fölöslegesnek vagy elhalaszthatónak ítélet beruházás leállításával elő is lehetne teremteni. Összességében valószínűbb azonban, hogy a felsőoktatás átalakítása elhúzódó problémákhoz vezet – tette hozzá a Policy Solutions elemzője.

– Orbán Viktor a szombati tárgyalás után lényegében mondott is valamit, meg nem is. Azért beszélt a keretszámokról és a felsőoktatás ingyenességéről, mert érzékelte, hogy a nyilvánosságban a felsőoktatás egész átalakításából ez a két problematika ragadt meg leginkább – gondolkodott Paár Ádám, aki felhívta a figyelmet: a miniszterelnök Facebook-on közzétett videóüzenetében nem beszélt sem a mostani és leendő egyetemi hallgatók legnagyobb sérelméről, a „röghöz kötő” hallgatói szerződésről, sem a felsőoktatási intézmények autonómiáját érintő sérelmek megszüntetéséről.

Nem csak a keretszámokkal van a baj – sokrétű a probléma – kattintson a folytatásért!