Ehhez kétharmad kellett volna egyébként is

Az Alkotmánybíróság (Ab) megsemmisítette a közigazgatási hivatalokról szóló kormányrendeletet hétfői ülésén. Az indoklás arra mutat rá, hogy egy kétharmados parlamenti többséget igénylő törvényt nem lehet kormányrendelettel pótolni, így a kormány nem vonhatja el az Országgyűlés hatáskörét.

2008. november 3., 20:03

A kormányrendelet azt rögzítette, hogy a közigazgatási hivatalok a korábbi fővárosi, illetve megyei helyett regionális keretek között működhetnek, írta az MTI.

Az Ab azonban megállapította: alkotmányellenes helyzet keletkezett azzal, hogy az Országgyűlés nem a helyi önkormányzatokról szóló törvényben szabályozta a közigazgatási hivatalok jogállását. Az Ab felhívta az Országgyűlést arra, hogy jogalkotási kötelezettségének december 31-ig tegyen eleget.

Az ügy előzményéhez tartozik, hogy Ab korábban már alkotmányellenesnek találta, és június 30-ai hatállyal megsemmisítette azt a "feles" törvényt is, amely a közigazgatási hivatalokat ugyancsak regionális szintűvé alakította.

Az akkori indoklás is arra mutatott rá, hogy kétharmados parlamenti többséget igénylő döntést nem lehet egyszerű többségű jogszabállyal helyettesíteni.

Gyenesei István önkormányzati miniszter még júliusban a kormányrendelet kiadást az MTI-nek azzal indokolta, hogy az ellenzék nem volt partner a törvénymódosításra. Mint fogalmazott, a kormány "eredeti szándéka" az volt, hogy kétharmados törvényben rögzítsék a helyi önkormányzatok törvényességét ellenőrző közigazgatási hivatalok működését, és az ehhez szükséges előterjesztést elő is készítették.

Az Ab kormányrendelet alkotmányossági felülvizsgálata iránt több indítványt is kapott. A testület ismét azt állapította meg, hogy a korábbi határozatában feltárt alkotmányellenes helyzet változatlanul fennáll.

"A regionális közigazgatási hivatalok létrehozásához (...) az önkormányzati - kétharmados többséggel elfogadott - törvény módosítására lett volna szükség. Az Országgyűlés azzal, hogy nem módosította az önkormányzati törvényt, nem szabályozta újra a közigazgatási hivatalok államszervezetben elfoglalt helyét, elmulasztotta az Alkotmányból következő jogalkotási kötelezettségét" - áll az indoklásban.