Egyéni győzelmemet országosra cserélném
A csütörtöki Keljfeljancsiban Hajnal Miklós leendő Momentumos országgyűlési képviselővel Fiala János beszélgetett.
- Állítólag egy percig beszélt telefonon Fürjes Balázzsal a választás éjszakáján… kölcsönösen gratuláltak egymásnak.
- Egy nagyjából negyven másodperces telefonhívásról beszélünk. Ilyenkor nincs hosszas logikai okfejtésre mód. Fürjes Balázs vette a fáradtságot, és gratulált, én meg viszonoztam. Ez egy gesztus volt. Nem tettem hozzá, hogy köszönöm szépen a korrekt és tisztességes kampányt, és Fürjes Balázs sem tett hozzá semmit. Egy távolságtartó gratuláció hangzott el mindkettőnk részéről.
- Nem az volt a fontos, hogy egyénileg ki győzött? Miért kellett szóba hozni a másik mögötti győztes pártot?
- A viszonyom Fürjes Balázshoz lényegtelen, nem azért szerettem volna győzni Hegyvidéken, hogy utána Fürjes Balázs gratuláljon. Szeretnék egy olyan országban élni, ahol mindkét fél tud gratulálni a másiknak. Hogyha ebből a szempontból most rosszul pozícionáltam magam, üsse kő!
- Mit választott volna inkább: egyéni győzelmet Fürjes Balázzsal szemben, és egy országos vereséget, vagy egyéni vereséget Fürjes Balázzsal szemben és egy országos győzelmet?
- Ha lett volna lehetőségem rá: az országos győzelmet választottam volna.
- Azt írta az államtitkár a Facebook oldalára: „Természetesen eleget tettem íratlan kötelezettségemnek, este 10 órakor telefonon gratuláltam Hajnal Miklósnak. Mindannyiunknak az érdeke, hogy jó képviselője legyen Budának, ha ebben tudom segíteni, mindig megtalál.” Látja a pillanatot, amikor ezzel él?
- Látom, amennyiben ő még mindig Budapestért felelős államtitkár lesz. Nyilvánvalóan lesznek olyan kormányzati beruházások, amiben jó lesz egyeztetni, más kérdés, ha mi lennénk kormányon, sokkal nagyobb lenne a ráhatásunk.
- Mit gondol, pozícióban marad Fürjes Balázs?
- Fogalmam sincs, de ahhoz, hogy a segítségét kérjem, kell majd a pozíciója is. Egy országgyűlési képviselő mindig azzal beszél, aki a kormányzat részéről a kijelölt partnere.
- Győzött, de nem körözte le. A rendelkezésre álló adatok szerint 22 831 szavazatot kapott, Fürjes Balázs pedig 20504et. Ez nagyjából öt százalékos különbség.
- 2200, külképviseleti, illetve átjelentkezéses szavazat még nem érkezett be. Magas volt a külképviseleten regisztráltak aránya a körzetben, szerintem nőni fog az előnyöm. Ennél szorosabb küzdelemre számítottam. Büszke vagyok a magas részvételre, az ellenzéki szavazók sikeres aktivizálására. Tanulságos, hogy Fürjes Balázs szinte pontosan ugyanannyi szavazatot kapott, mint a Fidesz-lista, tehát az „emberarcú fideszes” mítosza dőlni látszik.
- És a többiek eredménye? Mi Hazánk, Kutyapárt, Megoldás, független...
- Több kutyapárti szavazóval számoltam, és nagyobb átszavazási aránnyal. A Mi Hazánk eredményét a 2018-as, Jobbikra leadott szavazatokhoz arányosítva 2018-ban hét-nyolc százalékot kapott a Jobbik, ennek a harmada most átment a Mi Hazánkhoz, és talán 2,5%-ot kaptak, amivel itt nem szóltak bele a versenybe. Egy olyan körzetben, ahol 20-30 százalékon volt régen a Jobbik, ott értelemszerűen egy nagyarányú elpártolás nagy kockázatot jelentett volna.
- Mi a különbség Hegyvidék és az agglomeráció között?
- Szentendrén 2018-ban nagyon erős volt a Jobbik. Akiben az a gondolat élt, hogy az agglomerációban, Pest megyében, olyan emberek élnek, mint Hegyvidéken, csak kiköltöztek oda, tévedtek. Ez bizonyult igaznak, ezért is tanulságos a végeredmény. Az agglomerációt egyébként kötelező lett volna az ellenzéknek megnyernie.
- Mi a tévedés oka?
- Nem számoltam azzal, hogy nem tudjuk elvinni az ellenzéki szavazókat, nem számoltam a nagyarányú elpártolással, de rögtön hozzáteszem, három-négy nappal a választás után még nem vettem bátorságot elemezni. Amit most másoknál tapasztalható, az inkább egy trauma-feldolgozási folyamat, próbálják első blikkre megérteni, mi történt, másfelől meg bűnbak, meg felelősségkeresés folyik, amiben nem veszek részt, ezért nem is beszélek róla.
- Beszélt Pokorni Zoltánnal? Ő is gratulált?
- Még nem beszéltünk. Szombaton hívott, én visszahívtam, akkor viszont ő nem vette fel.
- Mit gondol a vele való együttműködésről?
- Nekem a XII. kerületi önkormányzattal, függetlenül attól, ki vezeti, nyilván együtt kell működnöm. Lesznek vitás kérdések, szeretném őket mihamarabb megbeszélni.
- Ott van mindjárt a turulszobor…
- Akár az, akár az ingatlanberuházások vagy a Normafa kérdése. Ez mind olyan kérdés, amiről fontos lenne beszélni, miközben nyugodtan mondhatja a mostani helyzetben a polgármester a kétharmad birtokában, hogy mindent meg fognak hosszabbítani Bicskéig.
- Mit gondol a Budapest politikát illetően? Egy nemzetközi sajtótájékoztatón, azt mondta Orbán Viktor, amit a Ligettel kapcsolatban elképzeltünk, megvalósítjuk.
- Mondta annak függvényében, hogy korábban azt ígérte: semmi olyat nem csinálnak, amit a budapestiek nem akarnak.
- Ezt írta most felül az országgyűlési választás eredménye… azt mondta a Kossuth téren: előbb legyen erő, aztán legyen igazságérzet. És most, az igazságérzetét megerősítette az erő.
- Ez akkor lett volna korrekt szerintem Orbán Viktor részéről, ha készít a Fidesz választási programot, amiben ez benne van.
- Ehelyett elhangzott ebből valami a Magyar Zene Háza átadóján hónapokkal korábban.
- Az szerintem legfeljebb egy burkolt fenyegetéssel ért fel. Nagyon remélem, hogy nem az lesz a kormányprogram, mert a folyamatok az országban nem haladnak jó irányba, ahogy a Városliget projekt sem. Megpróbálhat erőből politizálni Budapesten a kormány, de Budapesten mégis több egyéni körzetet nyertünk, mint 2018-ban.
- Attól még üres a fővárosi önkormányzat kasszája…
- Nem véletlenül üres. Ebben benne van az elmúlt évek kormányzati büntetőpolitika, és én még nem látom a főváros új politikai helyzetét. Ezt Kiss Ambrus, Karácsony Gergő jobban fogja látni. Ha a kormány úgy folytatja, ahogy eddig csinálta, vagy még rá is tesz egy lapáttal, akkor a mostaninál még nehezebb idők várnak Budapestre politikailag. Nehéz úgy önkormányzatiságról beszélni, nehéz úgy várost vezetni, hogy vagy az van, amit a kormány csinál, vagy kiszervezik alólad vagy elveszik a pénzed. Ugrálhatunk gúzsba kötve, csak ezt nem önkormányzatiságnak hívják.
- Parlamenti mandátum vagy BKK felügyelőbizottsági elnökség?
- Ez a két pozíció - bármit is mondjon a törvény róla - szerintem összeférhetetlen, ennek megfelelően a BKK tisztségemet vissza fogom adni.
- Anyagilag jobban vagy rosszabbul jár?
- A képviselői alapbér szerintem bőven meghaladja a mostani bérezésemet, de a parlamenti erőforrásokra mégsem így gondolok, azokat érdemesebb lenne valami másra használni, mint a képviselők fizetésére.
- Hány embere lesz?
- Fogalmam sincs, még az asszisztensemet sem jelöltem ki.
- Milyen bizottsági tagsággal számol?
- A negyedik kétharmad után beszélgethetünk bizottságokról, meg stábtagokról, meg fizetésekről, de Hadházy Ákos példája jól mutatja: nem ezeknek van jelentőségük.
- Akkor partizánmunka lesz?
- Nem ezt állítottam, de több dolgunk lesz a parlamenten kívül, mint belül.
- Mi lesz a parlamenten kívüli munka?
- Ezt még nem látom száz százalékosan át, egy forgatókönyv tervezésében vagyunk.
- Szenteljünk pár mondatot az elmaradt vitára. Miért lett a vitából bohózat? Schmuck Andor Facebook-bejegyzése úgy láttatta, mintha Hajnal Miklóson bukott volna el a dolog.
- Egy megúszós politikus jár el így, beleértve, hogy az egészet Fürjes Balázsék találták ki meglehetősen jól.
- Schmuck Andor Jenei Dávid kampányfőnöke volt - Megoldás Mozgalom - „vita sajnos nem lesz, mert Hajnal Miklós az ellenzék jelöltje nem vonta vissza azt az általa többször hangoztatott vádat, hogy rajta kívül minden más ellenzéki jelölt, kamujelölt… a Megoldás Mozgalom visszautasítja ezeket a vádakat, a közbeszéd stílusát szeretné javítani, szeretné megszüntetni a politikai sárdobálást.”
- Azt mondtam, alapvetően Fürjes Balázzsal van vitám, és valóban megvan a véleményem a többi jelöltről. Indulásuk a Fidesz érdeke, ettől azonban még eljöhettek volna vitázni, csak ez a műsoridőből vett volna el, ment volna az érdemi vita rovására. Lehet sértettségből posztokat írni, de felesleges.
- A Hegyvidék tévé tudomásul vette, hogy nem lett volna biztosított mind a hat jelölt részvétele…
- Ez kifogáskeresés. Miért kell mind a hat jelölt? Sok olyan vitát láttunk Szombathelytől Budakesziig, hogy meghívták a jelölteket, aztán eljöttek, vagy sem. A Partizánban volt egy kiváló vita Hadházy Ákos és Tóth Csaba között, csak Tóth Csaba nem jött el. Ez önmagában minősíti a politikust.
- Lassan a testtel! Az esetet megelőzően Tóth Csaba, mint vendég, olyan állításokba burkolt kérdésekre adott meggyőző/kevésbé meggyőző feleleteket, amelyek hidegen hagyták Gulyás Mártont, majd később ezeket a korai gyanúsításokat tényként kezelte. Szerintem ez nem fair.
- De Fürjes Balázsnak nem lehettek ilyen fenntartásai, ha tényleg szeretett volna vitatkozni, ám tegye, ő inkább a Hegyvidék tévével vitette el a balhét. Ennyi történt, semmi más.
- Mikor tűnnek el a választási plakátok?
- 30 nap a törvényi határidő, de ennél hamarabb le fogjuk venni. Az egyetlen ok, amiért még kint vannak, hogy ki fogunk rá tenni matricákat, amiken megköszönjük a támogatást.
- Hajnal és Fürjes gratulációval kezdtünk - a keretes szerkezet, a gondolati ív megteremtése érdekében -, és Donáth Anna szavaival zárunk. A következőket írta Facebook-oldalán: „Bocsánatot kérünk, bocsánatot kérünk tőletek, mert az Orbán-rendszer ellenzékeként nem tudtunk élni azzal a bizalommal, amit belénk fektettek az elmúlt években egészen az utolsó órákig.” Mi a bocsánatkérés tartalma?
- Én inkább azt mondtam volna: sajnálom.
- Az egészen más.
- Tényleg más, de az megpróbálok az eredőre rávilágítani, arra, én hogyan állok a kérdéshez. Lassan öt éve politizálok, és öt éve elég sokat feltettünk arra, hogy felépítsünk egy közösséget, elkezdjünk másképpen politizálni. A 2018-as eredményből tanulva levontunk egy választási tanulságot, és abban a hitben építettünk fel egy választási szövetséget, abban bizakodtunk - egyfajta minimum elvárás volt -, hogy legalább a kétharmadot meg fogjuk akadályozni, de talán a kormányváltás sem lehetetlen. Ehhez képest a minimum elvárást sem teljesítettük. Szerintem egy ilyen helyzetben az a minimum, hogy sajnáljam, hogy nem sikerült… nyilvánvalóan valamit rosszul csináltunk, hogyha erre sem voltunk képesek, de abszolút megértem, ahogy Anna fogalmazott, és bocsánatot is kért ezért. Ő mégiscsak ennek a politikai közösségnek a vezetője.
(Kiemelt kép: Hajnal Miklós Facebook-oldala)