Egy stadion árából rendezni lehetne az összes bölcsődei dolgozó bérét
Április 20-án a bölcsődei dolgozók is sztrájkolni fognak. Ahhoz, hogy az ő béreiket rendezni lehessen 3-4 milliárd forintra lenne szükség. Ez egy kisebb stadion ára – jelentette ki Szél Bernadett, az LMP társelnöke.
Míg a kormány azt ígéri, hogy a mostani ötvenezernél a közeljövőben tízezerrel több bölcsődei helyet biztosítanak, ha nem emelik a béreket, nem lesz, aki dolgozzon az uniós pénzből építendő bölcsődékben. Ráadásul maga a számítás is sántít, mivel a kormány az általa megszüntetni akart családi napköziket is beleszámolta a helyekbe – mondta Szél Bernadett a parlamenti felszólalásában.
Az ellenzéki politikus szerint az uniós előírás felét teljesíti Magyarország, amikor a 2014-es adatok szerint napközbeni ellátást csak a bölcsődés korosztály 16,8 százaléka számára biztosít.
Rétvári Bence államtitkár a képviselőnek azt válaszolta: ők nem akarják „kicsinálni” a családi napköziket, hanem a lehetőségeket bővítik. Szerinte ezt igazolja, hogy nyolcmilliárd forintból hatvanezer új férőhelyet hoztak létre, s a felsőfokú végzettségű bölcsődei dolgozóknak 40-60 ezer forintos keresetemelkedést biztosítottak eddig. A többiek bérének rendezéséről egyeztetések folynak.
Szél Bernadett szerint a tízezer bölcsődei dolgozó közül csak hét-nyolcszázan (a felsőfokú végzettségűek) kaptak eddig béremelést, pedig 3-4 milliárd forint, egy stadion építésének költsége elegendő lenne az egész szakma bérrendezésére.
A Magyar Bölcsődék Egyesülete nem tartja jónak a holnapi sztrájkhoz való csatlakozást, részben mert szerintük igenis vannak fejlesztések, elindult a változás ezen a téren, s mert a sztrájk másnapján, csütörtökön amúgy is zárva tart több bölcsőde (április 21. minden évben szakmai nap ezekben az intézményekben), így nehéz helyzetbe hoznák a dolgozó szülőket. Ráadásul a szervezet szerint a kormány nekik 2017 januárra megígérte, hogy rendezi a felsőfokú végzettséggel nem rendelkező dolgozók bérét. Igaz, arra vonatkozóan, hogy miből és mennyivel, egyelőre nem kaptak információt.
A diploma nélküli bölcsődei dolgozók jelenleg nettó 90–110 ezer forint között keresnek havonta. A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság nekik is 20 százalékos béremelést követel, s azt, hogy a középfokú végzettségű gyermeknevelőkre is terjesszék ki a pedagógus-életpályát. A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezete szervezi a szakma részvételét a holnapi munkabeszüntetésben, de a résztvevők számáról adatuk nekik sincs, csak annyit tudni,hogy több intézmény jelezte: dolgozóik bemennek a munkahelyükre, de a bölcsőde nem nyit ki.
Ma délután a Szociális Ágazati Sztrájkbizottság az alábbi közleményt adta ki:
„A kormány tegnapi bejelentése szerint a 2017. évi költségvetési tárgyalásokon a kormány döntött arról, hogy rendezzék a középfokú végzettségű kisgyermeknevelők bérét is, ennek
részleteiről még egyeztetnek a szakma képviselőivel.
A Szociális Ágazati Sztrájkbizottság három követelést fogalmazott meg:
1. A pedagógus-életpálya (középfokú bértábla) kiterjesztése a középfokú végzettséggel rendelkező bölcsődei kisgyermeknevelőkre.
A jelenlegi bruttó illetmény (amely kjt.-illetménytáblából, ágazati pótlékból és kiegészítő pótlékból adódik össze) 20 százalékos mértékű emelése jogállástól és fenntartótól függetlenül a szociális ágazatban a szakdolgozó és kisegítő dolgozó munkakörökben foglalkoztatottak részére (kivéve a bölcsődei kisgyermeknevelők).
2. A szociális ágazatot érintően rendszeres érdekegyeztető tárgyalások megkezdése és folytatása a kormányzat és az ágazatban érintett érdek-képviseleti szervezetek közt.
3. A Kjt. 59. § (1) bek. b) pontjában foglalt felhatalmazás alapján a szociális ágazat egészére kiterjedően jogszabály írja elő, hogy a munkaközi szünet a munkaidő része.
A bérrendezésre vonatkozó, 2016. április 12-én módosított követelésünkre a kormány sztrájktárgyalásokra kijelölt képviselője érdemi választ nem adott. Az ágazati érdekegyeztető tárgyalások 2015 végén megkezdődtek ugyan, de abból több, az ágazatban jelentős taglétszámmal rendelkező érdekképviselet kimaradt. A munkaközi szünetre vonatkozó követelésünk teljesülése biztató jelek után ugyancsak veszni látszik.
Megkezdődött ugyanakkor a sztrájk jogszerűségének kétségbe vonása a minisztérium és egyes fenntartók részéről.
Sajnálatosnak tartjuk, hogy a tegnapi bejelentés kapcsán sem a Szociális Ágazati Sztrájkbizottsággal, sem a bölcsődei dolgozók reprezentatív szakszervezetével semmilyen egyeztetés nem történt. Elfogadhatatlan számunkra, hogy az ágazat több mint nyolcvanezer dolgozójának bérrendezésére semmilyen kormányzati szándék nem mutatkozik!
A tegnapi, minden konkrétumot nélkülöző kormányzati bejelentést nem tudjuk másként értékelni, mint a kormány megosztó politikájának újabb tanújelét és mint olyan eszközt,
amely alkalmas arra, hogy elbizonytalanítsa az ágazati sztrájkban részt venni kívánókat. A követeléseink nyomatékosítására, április 20-ára meghirdetett sztrájkot megtartjuk.”