Egy különleges tárlat
Béke és háború – Művészsorsok a Nagy Háború idején címmel nyílt most kiállítás a Molnár-C. Pál Műterem-Múzeumban. A különleges tárlaton Aba-Novák Vilmos, Benczúr Gyula, Jeges Ernő, Kisfaludi Strobl Zsigmond, Körösfői Kriesch Aladár, Ligeti Miklós, Medgyaszay István, Mednyánszky László, Molnár-C. Pál, Rippl-Rónai József, Rudnay Gyula, Sámuel Kornél, Stróbl Alajos, Szőnyi István művészeknek az I. világháborúhoz kötődő alkotásait, személyes tárgyait tekinthetik meg a látogatók.
Csillag Péter, Molnár-C. Pál unokája, a múzeum vezetője a 168 Órának elmondta: az esemény egyben vallomás a békéről.
– Az életét felelősséggel élő embernek belső késztetése, hogy a maga lehetőségei szerint tegyen valamit a béke fenntartására. Különösen olyan korszakokban, amikor az egymáshoz legközelebb élők között is könnyen sérülhet a harmónia.
Azt is megtudtuk Csillag Pétertől: a tárlat megrendezéséhez nélkülözhetetlen segítséget nyújtottak a kiállításon szereplő művészek leszármazottai, hagyatékuk gondozói. Így kerülhettek olyan tárgyak is gondolkodásra ösztönző mementóként a publikum elé, mint például Körösfői Kriesch Aladár harctéri naplója, Sámuel Kornélnak a kislányához írt búcsúlevele vagy Stróbl Alajos harctéri vázlatfüzetei.
A művészektől – a háborús korszak ellenpontjaként – békeévekben készült alkotások is láthatók a tárlaton, amelyhez szakmai beszélgetések, előadások is kapcsolódnak.
A különleges kiállítás első kísérőeseménye a március 8-i belvárosi séta lesz: a Papnövelde központi líceumánál látható, Ligeti Miklós – két frontszolgálat között alkotott – Békekútjától indul, érinti a Dohány utcai Hősök Templomát, s több városi emlékművet, melyek a háborúk okán születtek, ám békevágyból.