Egy hivatalos kegyelmi kérelem sem érkezett Geréb Ágnes ügyében
Egyre többen kérnek kegyelmet Geréb Ágnesnek a köztársasági elnöktől. Civil szervezetek és parlamenti képviselők is levélben fordultak Schmitt Pálhoz, hogy gyakorolja alaptörvényi jogát, amely szerint egyéni kegyelmet adhat. Hivatalosan azonban csak maga az érintett nyújthat be ilyen kérelmet.
Múlt héten jogerősen két év letöltendő szabadságvesztést és tíz év foglalkozástól való eltiltást kapott Geréb Ágnes szülész-nőgyógyász a Fővárosi Ítélőtáblán - írja a
hirado.hu . A már több mint egy éve előzetes letartóztatásban lévő, otthonszüléseket vezető Geréb Ágnes az ítélet szerint több súlyos szakmai hibát követett el, amelyek miatt a többi között egy baba is meghalt. Az ügyben egyre többen fordulnak a köztársasági elnökhöz kegyelmi kérelemmel. Civil szervezetek, mint például a Magyar Asszonyok Érdekszövetsége vagy az Orvosok a Szabad és Biztonságos Szülésért, illetve parlamenti honatyák.A KDNP három képviselője szerint az ítélet eltúlzott, mivel az elmúlt húsz évben sok baba halt meg orvosi műhiba miatt a kórházakban is, és a bíróság döntése szerintük az emberiesség szempontjával összeegyeztethetetlen. Három Fideszes képviselőnő is levelet írt Schmitt Pálnak, mert úgy látják, Geréb Ágnes, aki hazánkban meghonosította az otthonszülést, több száz komplikációmentes szülést vezetett le.
Kiss Norbert, a Köztársasági Elnöki Hivatal Társadalmi Kapcsolatok Hivatalának vezetője azt mondta, megkapták a képviselők és más, Geréb Ágnes kegyelmét kérő állampolgárok levelét, ám ezek jogilag nem minősülnek hivatalos kegyelmi kérelemnek. Egyedül maga az érintett vagy közvetlen hozzátartozója nyújthat be ilyet a bíróságon, amely azután automatikusan a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz kerül. A törvény értelmében a tárca vizsgálja, hogy van-e olyan körülmény, amely a tárgyaláskor még nem állt fenn. Ilyen lehet például az egészségügyi állapot.
A minisztériumi vizsgálat után – ami általában 3-4 hónap – a tárca javaslatot tesz a köztársasági elnöknek, ez azonban nem kötelező érvényű, vagyis végeredményben Schmitt Pál fog dönteni a kegyelmi kérelemről.
Geréb Ágnes még nem adta be a kegyelmi kérvényt, várhatóan a jövő héten fogja megtenni, tudta meg a Kossuth Rádió Krónika című műsora Pelle Andrea védőügyvédtől. A büntetés megkezdésének halasztására vonatkozó kérelmet azonban benyújtották a bíróságnak. Ennek alapján a bíró dönthet úgy, hogy legfeljebb három hónappal elhalasztják a börtönbüntetés megkezdését.