Éger István felelősségéről, teherviselésről
A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal a Semmelweis-tervet nem támogatja, minthogy az nem ad választ az ágazat alapvető finanszírozási gondjaira. Elvetendőnek tartják az ellátás átszervezésének módját is – nyilatkozott a kerekasztal legutóbbi ülése után a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger – akit a választások előtt a Fidesz holdudvarához soroltak – a tervezet visszavonására szólította fel a kormányt.
A legutóbbi statisztikák szerint egyetlen év alatt 3 százalékkal nőtt Magyarországon a halálozás. Mi lehet az oka?
– Nem vagyok egészségszociológus, azt azonban orvosként és érdekvédőként is felelősséggel mondhatom: meghalnak közöttünk olyan emberek, akik élhetnének még, ha időben megfelelő ellátáshoz jutnának, ha mindig mindenütt lenne hadra fogható orvos.
A következő két év költségvetésének ismert adatai, illetve a Széll Kálmán-terv alapján tudjuk: a kormány jövőre 96 milliárdot készül kivonni az egészségügyből. Mi lehet ennek a következménye?
– Ezeknek a számoknak elsősorban a szakma gyakorlói számára van nagyon rossz üzenetük. Attól tartok, jelentősen hozzájárulhatnak a tavasz óta egyre erősödik elvándorlási folyamat kiteljesedéséhez: lökést adhatnak a döntéshez azoknak, akik eddig még nem szánták el magukat.
Érez-e személyes felelősséget a kialakult helyzetért? Amit megtehetett saját pozíciójából, azt megtette a Fidesz kétharmadért. Ott volt, amikor fákra akasztgatták szocialista és SZDSZ-es képviselők képeit, közölte, hogy ott tartanak be az előző kormánynak, ahol tudnak.
– Határozottan leszögezem: én semmilyen politikai formációért nem tettem semmit. Az persze szerencsétlen tény, hogy az egészségügyi érdekképviseletekkel együtt az orvosi kamara is újra és újra abba a látszatba kerül, mintha ellenzéki pozíciót foglalna el, hiszen kénytelen újabb és újabb kritikákat megfogalmazni. Az elmúlt nyolc évben a tevékenységünk talán azért tűnt markánsabbnak, mert ez volt az az időszak, amikor a kamara a korábbinál határozottabban kiállt a nyilvánosság elé, ráadásul a gyógyítás morális és intézményi hátterével kapcsolatban súlyos elvi ellentéteink is voltak a neoliberális elveket követő politikusokkal.
A 168 Óra csütörtökön megjelenő, legfrissebb számában elolvashatja az Éger Istvánnal készült teljes interjú, amelyből az is kiderül, hogy a kamarai elnök milyen veszélyes tendenciák ellen kívánja felvenni a harcot, és hogyan képzeli az egészségügyi nemzeti konzultációt.