A KSH rengeteg nyaralót lát, a szállodások viszont elkeserítő pangást

Többszörösére nőtt a foglalások száma tavalyhoz képest, a szállodások továbbra se elégedettek.

2021. július 7., 00:00

Szerző:

Háromszorosára nőtt a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma májusban 2020 azonos hónapjához viszonyítva a kereskedelmi szálláshelyekre vonatkozó, a járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések könnyítésének hatására, 2019 májusához képest viszont 56 százalékkal elmaradt – ezt a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közölte szerdán.

A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2020. májushoz mérten ötszörösére nőtt, 2019 azonos időszakához viszonyítva 91 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz képest a belföldi vendégéjszakák száma 384 ezerrel magasabb volt. Májusban az előző év azonos időszakához képest az összes bruttó árbevétel folyó áron 8,9 milliárd forinttal nagyobb volt, 12,6 milliárd forintra nőtt – írta a KSH

A belföldi vendégek száma 128 ezerrel, a vendégéjszakáké 336 ezer éjszakával lett nagyobb tavalyhoz képest. A vendégszám 211 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 522 ezer volt. Az éjszakák 72 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke csaknem négyszeres volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma az előző évi forgalmat 57, illetve 29 százalékkal múlta felül.

A külföldi vendégek száma 34 ezer fővel, a vendégéjszakáké 100 ezer éjszakával nőtt az előző év azonos időszakához képest. A szálláshelyekre érkezett 39 ezer vendég 125 ezer vendégéjszakát töltött el.

A vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma több mint ötszörösére bővült 2020 májusához képest. A növekedés Budapesten volt a legnagyobb, több mint nyolcszoros.

A budapesti szállodások szerint azonban a könnyítések eddig még nem hozták meg a várva várt eredményt a szállodaiparban. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint a 40-50 százalék feletti foglaltságot még a budapesti Eb-meccsek alatt sem sikerült meghaladnia a szállodák többségének, pedig ettől várták a csodát a szakemberek is. A szállodák nagy része emiatt még mindig a koronavírus-járvány okozta veszteségeket próbálja mérsékelni ahelyett, hogy a nyereséget termelnének. Erről itt írtunk.

(Kiemelt kép illusztráció: Vendégek érkeznek a Párisi Udvar Hotel Budapest szállodába a hivatalos megnyitó napján, 2019. november 29-én. Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)

Tegnap 14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.