Edward Lucas: Gyengén kezdett az Orbán-kormány
A legnagyobb brit gazdasági hetilap, a másfél millió példányban megjelenő The Economist kelet-közép-európai ügyekkel foglalkozó rovatának vezetője, Edward Lucas a 168 Órának azt mondta: gyengén kezdett az Orbán-kormány, s ezt tükrözte a magyar miniszterelnöknek a nagykövetek előtt tartott beszéde is. Magyarország soros uniós elnökségéről még csak említést sem tett a miniszterelnök.
– Igencsak meglepett minket a Fidesz eddigi teljesítménye. Orbán Viktor ellenzékben arról győzködte a nemzetközi nyilvánosságot, hogy tanult az előző kormányzati ciklusának hibáiból, és „új emberként” tér vissza a hatalomba. Ezt erősítették a még szintén ellenzéki megnyilvánulásai is, amelyekben az európai kül- és gazdaságpolitika iránti felelős elkötelezettségét hangoztatta. Kormányra kerülve viszont idáig nem tartotta be az ígért megújulást.
Lucas úgy véli: Magyarország gazdaságát Bajnai Gordon kormánya fellendítette.
– Javultak a gazdasági mutatók, és jól használta ki az ország azt is, hogy a legfőbb exportfelvevő piaca, Németország kezd kilábalni a recesszióból. Tény: a Bajnai-kormány rendkívül pozitív teljesítménye miatt Magyarországnak kevésbé van szüksége az IMF-felügyeletre. Jövőre azonban el kell kezdeni törleszteni a hitelt. Rossz lépésnek tartom, hogy az Orbán-kormány megszakította a tárgyalásokat az IMF-fel.
A szakértő szerint hiba volt az a hangnemválasztás is, amelyet a magyar delegáció a nemzetközi pénzügyi szervezetek delegációival szemben engedett meg magának.
– Orbán Viktornak többször át kellene gondolnia minden egyes mondatot, mielőtt beszélni kezd. És ez vonatkozik a kormányzati kommunikációra is. Magyarország gazdasági helyzete nagyban függ a befektetők bizalmától. Magyarország megtapasztalhatta, hogy ez a bizalom elég könnyen megingatható egy-egy rosszul sikerült megnyilvánulással.
Edward Lucas nem tartja szerencsésnek azt sem, hogy a miniszterelnök a diplomáciai testület előtt tartott beszédében új világrendről beszélt.
– Elvi síkon igaz: a világgazdaság központja lassan keletre tolódik. De Európa közepén, egy kicsi, tízmilliós országban akkor sem szerencsés új világrendről beszélni. Magyarország erősen függ más gazdaságoktól. Az Európai Unió pedig jelenleg a világ legerősebb gazdasága. Nem kérdés tehát, milyen irányba kell nyitni.
Ezért is furcsállja Lucas, hogy Magyarország soros uniós elnökségéről még csak említést sem tett Orbán.
– Csak remélni tudom, hogy nem változott az új kormány hozzáállása az Európai Unióhoz.