Doppingszerré nyilvánították a Béres-csepp fő összetevőjét

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) legújabb tiltólistáján többek között szerepel a kobalt is, ami a Béres-csepp egyik összetevője is, így azt az élsportolók ezentúl nem fogyaszthatják – írja az Index.

2015. február 5., 17:47

„Nem a Béres-csepp ellen indult támadás, nem is az került fel a listára, hanem a kobalt, amelyik az egyik összetevője a terméknek. A kobalt a szocsi olimpia után került előtérbe, az oroszok nemesgázok (argon, xenon) használatával növelték meg a HIF-faktorukat (az oxigénhiányos állapotra vértestképzéssel reagál a szervezet), a kobalt pedig ennek az állapotnak a stabilizáláshoz járulhat hozzá” – mondta Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője.

Tiszeker elmondta, hogy már felvették a kapcsolatot a Béres orvosigazgatójával, hogy a sportolók között is népszerű, roboráló, immunerősítő termékből készülhet-e kobaltmentes forma – írja az Index.

A kobaltról már régóta folyik a vita, nem is feltétlenül vérképző hatása miatt, hanem azért, mert nagy dózisban roncsolja a szervezetet.

A Magyar Atlétikai Szövetség máris értesítette a sportolóit, hogy ne szedjenek Béres-cseppet, és más kobalttartalmú táplálékkiegészítőkkel és gyógyszerekkel is legyenek óvatosak – írja az Index.

A Béres Gyógyszergyár Zrt. közleménye a WADA 2015. január 1-jén életbe lépett listájával kapcsolatban:

A World Anti-DopingAgency (WADA) 2015. január 1-jén hatályba lépett, a versenysportolók számára tiltott anyagokat és eljárásokat tartalmazó listáján szerepel a kobalt, mint olyan hatóanyag, amely serkentő hatással lehet a vörösvértest-képzésre, a teljesítőképességre, és ezzel előnyhöz juttathatja a versenyzőt. Miután a Béres Csepp gyógyszerek is tartalmaznak kobaltvegyületet, a WADA előírásaiból következően versenysportolók esetében e készítmények fogyasztása mellőzendő.

A versenysportolókra vonatkozó jelenlegi WADA-előírások – amelyek szigorítása semmiféle összefüggésben nincs a Béres Csepp-készítményekkel – más fogyasztóknál semmilyen mértékben nem érintik a Béres Csepp-készítmények alkalmazhatóságát.

Id. dr. Béres József Széchenyi-díjas kutató olyan létfontosságú elemekből alkotta meg a Béres Cseppet, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet biológiai egyensúlyának fenntartásában, az egészségmegőrzésben, a betegségmegelőzésben és a gyógyításban egyaránt. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet a Béres Cseppet 2000-ben, a Béres Csepp Extra készítményt 2011-ben hatásossága, minősége és megfelelő biztonságossága alapján roboráló gyógyszerként engedélyezte.

A Béres Csepp-készítmények komplex összetétele, illetve megfelelő hasznosulása biztosítja az egyedülálló élettani és roboráló hatást. A készítmények tartalmazzák a legtöbb nélkülözhetetlen nyomelemet, köztük a kobaltot is, amely számos, az emberi szervezetben zajló fontos biokémiai folyamatban – mint például az immunrendszer működésében – vesz részt.

A Béres Csepp-készítmények tehát továbbra is változatlan biztonsággal alkalmazhatók az egészségüket megőrizni vagy gyógyulni kívánó gyermekek és felnőttek számára.