Demokraták, populisták
Hétfőn tartották New Hampshire államban a november 8-án esedékes amerikai elnökválasztás második előválasztását. A demokrata pártban biztosan nyert Bernie Sanders 58 százalékkal Hillary Clinton előtt (42). Sanders egy héttel korábban Iowa államban még hajszállal vesztett Clintonnal szemben. A republikánus győztes Donald Trump lett 28,5 százalékkal. Az iowai nyertes, Ted Cruz, 13,5 százalékkal csak negyedik lett.
Kasza László írása
Az Egyesült Államok ötven tagállamában előválasztásokon döntenek február 1. és július 28. között arról, hogy a két nagy párt, a republikánus és a demokrata hány küldöttet delegál a tagállamból a párt elnökjelölő kongresszusára. A megválasztott küldötteknek a saját tagállamuk győztesére kell szavazniuk. A demokraták elnökjelölő kongresszusa július 25–28. között lesz Philadelphiában. A republikánus konvenciót július 18–21-én Clevelandben tartják.
Az előválasztás tipikus amerikai intézmény, de egyre több demokratikus ország veszi át. Célja az állampolgárok bevonása saját sorsuk intézésébe, a döntéshozatalba. Az Egyesült Államokban előválasztásokat tartanak a szenátusi, kongresszusi pozíciók betöltésére is. Miután csak a két nagy pártnak, a demokratának és a republikánusnak van esélye az elnökválasztáson, világszerte az ő előválasztási eredményeiket kíséri a legnagyobb érdeklődés.
Az idén két, viszonylag kis tagállamban tartották az első előválasztásokat. Iowának hárommillió lakosa van, New Hampshire-nek 1,3. Az ott született eredmények tehát nem tekinthetők irányadónak. Az lesz viszont március 1-jén a „szuper kedd” választási eredménye, amikor országszerte 14 tagállam választói mennek az urnákhoz. Bizonyos következtetéseket azért levonhatunk az első kettőből is.
Nincs biztos nyertes
Mindenekelőtt azt, hogy a biztosan nyertesnek tartottak győzelme sem annyira biztos. A demokraták esetében a 68 éves Hillary Clintonnak jósoltak fölényes győzelmet a közvélemény-kutatók. Aztán Iowában csak hajszállal, 0,4 százalékkal tudta megelőzni kihívóját, a 74 éves Bernie Sanderst. New Hampshire-ben pedig már Sanders nyert nagy fölénnyel Clinton ellen.
Sanders demokratikus szocialistának vallja magát, és ellenzi az egész kapitalista rendszert. Már csak ezért is valószínűtlen, hogy őt jelöli elnöknek a demokrata párt. A fő esélyes a mostani veresége ellenére is Hillary Clinton. Őt Bill Clinton feleségeként, majd Barack Obama külügyminisztereként ismerte meg a világ. Csendes szavú, jól informált, határozott, de kompromisszumképes politikusnak tartják. Mielőtt férjhez ment, az ország legjobban kereső ügyvédjei közé tartozott. A súlyok és ellensúlyok demokratikus kormányzási elvének híve. Igyekszik a környezetvédelem, az azonos neműek házassága kérdésében közeledni a fiatalabb korosztályokhoz. Ugyanakkor ártott hírnevének a vád, hogy külügyminiszterként magán e-mailben kommunikált államtitkokról. Ezt tagadja, szerinte a kérdéses témák akkor nem számítottak államtitoknak. Viszont sokakat irritál – és ezt bizonyítja a két előválasztáson elért viszonylag gyenge eredménye is – közeli viszonya a Wall Sreethez, a milliárdosok köreihez. Feltehetően ennek a kapcsolatnak is köszönhető, hogy ő gyűjtötte össze választási harcához a legtöbb támogatást. Előnyei közé sorolják az elnöki pozícióért folyó harcban, hogy nő. Eddig csak férfi volt főnök a Fehér Házban. Első házasságában él, egy felnőtt lánya van. A legtöbb amerikai szemében az is mellette szól, hogy fölényes eleganciával viselte férje házassági botrányát Monica Lewinskyvel. Megbocsátott neki, ami a vallásos Amerikában nemcsak emberi nagyságra vall, hanem keresztényi erénynek is számít.
Feltételezhető, hogy Clinton ellenfele az elnökválasztási harcban a 69 éves republikánus jelölt, a New York-i milliárdos Donald Trump lesz. Hangos, agresszív, önmutogató, kompromisszumot nem ismerő politikus. Ellentéte Clintonnak. Egomániás. Jelszava – szemben Obama híres „Yes, we can” mondásával –: „Yes, I can.” Számára győztesekből és vesztesekből áll a világ. Az iowai előválasztások óta, ahol „csak” második lett, sokan kérdezik tőle, hogy érzi magát a vesztesek világában. Erre azt válaszolta egy sajtókonferencián: „Hülye újságírói kérdésekkel nem foglalkozom.” Feltételezett ellenfeléről, Hillary Clintonról azt mondta: „Miből gondolja, hogy ki tudja elégíteni Amerikát, amikor erre a férje esetében sem képes?” Macsó. Négyszer nősült. Hangoztatja, hogy a politikai korrektség a gyenge emberek elve. Nincs nagy véleménnyel a demokratikus alapértékekről sem. A világ politikusai közül nagyra tartja Vlagyimir Putyint. Azt mondta róla: „Vezetői képességeiért ötöst érdemel. Fasírozottá darálja a nyugati politikusokat, köztük a mi elnökünket.” Az iowai előválasztáson ugyan második lett Ted Cruz mögött, ez azonban inkább kínos, mint veszélyes az öntelt Trump és legalább olyan hangos csapata számára. A közvélemény-kutatások szerint változatlanul ő a republikánusok fő esélyese az elnöki jelölésre.
A többiek menjenek haza
2016-ban az elnöki székért folyó harc nem a politikai közép megnyeréséért folyik, mint Bill Clinton idején. A republikánus Trump, Cruz, Rubio, csakúgy, mint a demokrata Sanders a washingtoni rendszert akarják megdönteni, a liberális demokráciát. Eddig politikusok még nem fogalmazták meg ezt a kívánságukat olyan radikálisan, mint ők. Módszerük a populizmus. Egyszerű, mindenki számára érthető megoldást ígérnek bonyolult problémákra. Gazdasági nehézségek? „Tök egyszerű – mondja Trump –, adócsökkentés a kisembereknek, emelés a gazdagoknak.” Bevándorlók, menekültek? A másik republikánus jelölt, Marco Rubio válasza: „Amerika az amerikaiaké. A többiek menjenek haza.” Donald Trump pedig megígéri: „Amerikát megint naggyá, nagyszerűvé teszem.” Másutt ezt mondja: „Az Egyesült Államok lesz a világ legerősebb fegyveres hatalma, ellenségeink féljenek tőlünk.”
Tudják, hogy populista nézeteik befogadóra találnak mindenekelőtt az alacsony műveltségűek és a vidéki lakosság szegényebb rétegei körében. Ott elterjedtek a republikánusok által hirdetett nacionalista, fajgyűlölő, menekültellenes nézetek. A populista republikánus politikusok fegyvere a félelemkeltés és az ellenségteremtés. Tudják, a félelem összekovácsolja a társadalmat, közös ellenséget teremt nemcsak politikai téren, hanem a hétköznapok világában is. Ha hetven centi hó esik, az ország lakossága kiüríti az élelmiszerüzleteket. Terjesztik a félelmet a terrortól, bűnözőktől, mire az emberek fegyverraktárrá alakítják az országot. A menekült ellenség – félni kell tőle. „Ki velük!” – szuggerálják Trump és társai.
Barátok és ellenségek
A Der Spiegel emlékeztet George Packer New York-i újságírónak A megoldás című könyvére. E szerint számos európai politikus elismeréssel – nemegyszer csodálattal – tekint Trumpra. Köztük említi Marine Le Pent, Orbán Viktort, Jarosław Kaczyńskit, Vlagyimir Putyint. Packer hozzáteszi: „Feltehetően Donald Trump csak a legrikítóbb megtestesítője egy olyan irányzatnak a világpolitikában, amelynek egyre több követője van, és akit számos ország vezető politikusa példának tekint.”
A populizmus térhódítása az Egyesült Államokban és Európában mutatja, hogy az ideológiák uralma után ez a mindent leegyszerűsítő, semmit megoldani nem tudó, de a liberális demokrácia eszméjét aláásó ragály milyen gyorsan terjed. Hordozói kényszerzubbonynak tekintik a súlyok és ellensúlyok elvét, a kompromisszumkészséget. Csak barát-ellenség kategóriában gondolkodnak.
2016 próbára teszi az Egyesült Államok és Európa társadalmait. Az óceán másik oldalán, mögöttük kétszáz év demokratikus tapasztalatával minden bizonnyal megfelelnek ennek a kihívásnak.