A világ egyik legismertebb közgazdásza szerint az EU-nak meg kell szabadulnia Orbántól
A sokak által vitatott családvédelmi törvény volt az utolsó csepp.
Az európai ügyészséggel szemben való ellenállása és a „melegellenes” törvény volt az utolsó csepp a pohárban, ami miatt ki kellene léptetni a Magyarországot az Európai Unióból Daron Acemoglu, a világ egyik legismertebb közgazdásza szerint. A szakember nemrég a Project Syndicate nevű oldalon megjelent publicisztikájában azt írta: szerinte az Afganisztáni helyzet világított rá, hogy az EU-nak demonstrálnia kell a demokrácia melletti kiállását, és ki kell rúgnia saját önkényurait – szemlézte az írást a 444.hu
Daron Acemoglu írásában kifejtette: „A Nyugat zónaolvadása Afganisztánban rávilágított, hogy demokratikus intézményeket nem lehet erővel és külföldi segélyekkel felállítani. A tanulságnak világosnak kell lennie az EU számára: ha nem mutat példát, és nem rúgja ki saját önkényurait, demokrácia melletti kiállása semmit se fog jelenteni”. Az amerikai elitegyetem, az MIT sztárközgazdásza szavait erősítve Mark Rutte holland miniszterelnököt idézi, aki a melegellenes törvénycsomag elfogadása után arra jutott, hogy Magyarországnak többé „nincs helye az EU-ban”.
A szakember egyúttal úgy véli, az EU-nak meg kellene kezdeni a kizárási folyamatot Magyarországgal, ezt követően Lengyelországnak is meg kellene kapnia a selyemzsinórt. Kiemelte: Magyarország annyira előrehaladottan elkezdte lebontani a jogállam és a demokratikus intézményrendszerét, hogy nem lehet többé demokráciának nevezni. Példaként említette a bíróságokat, amelyek a kormánypárt ellenőrzése alatt állnak, a sajtó szabadságát és az egyetemek autonómiájának csorbítását. Hozzátette azt is: Lengyelország Orbán nyomdokaiban jár.
Daron Acemoglu-nak az utolsó csepp a pohárban Magyarország és Lengyelország ellenállása az európai ügyészséggel szemben volt. Elemzése szerint bár kezdetben az EU keleti bővítése sikertörténetnek tűnt, mostanra a közösség Achilles-sarkává vált, Magyarország és Lengyelország az Unió működésképtelenségének és intézményes gyengeségének szimbóluma lett. Cikkében elismerte, a kizárás komoly döntés, amit kapkodás nélkül kell meghozni. A Huxit kizárási folyamatát egyúttal még azzal indokolta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tizenegy év kormányzása jelentős károkat okozott, így már az is kétséges szerinte, hogy a további választásokon egyáltalán leváltható lesz-e a hatalomból.
(Kiemelt kép: Orbán Viktor az Európai Parlament plenáris ülésén Strasbourgban, 2018. szeptember 11-én. Fotó: Frederick Florin / AFP)