Csernobil óta tudjuk: az állami korrupció katasztrófához vezethet

Egy atomerőmű tervezése és üzemeltetése rendkívül kockázatos vállalkozás, de különösen egy korrupt és titkolódzó rezsim kezében – írta Szelényi Zsuzsanna, az Együtt országgyűlési képviselője a 29 évvel ezelőtt történt csernobili atomkatasztrófa évfordulójának alkalmával.

2015. április 27., 08:02

A felelőtlen tervezés és az elhazudott hibák miatt sokezer ember halt és betegedett meg, a baleset máig tartó elképesztő természeti pusztuláshoz vezetett. A világ második legnagyobb atomkatasztrófája ma is tanulságokkal szolgál –

írta blogbejegyzésébenaz ellenzéki politikus.

Szelényi Zsuzsanna, a csernobili és a fukusimai katasztrófák tanulságait elemezve kijelenti, az erőműépítés önmagában is kockázatos dolog, de a korrupció kimutathatóan veszélyhez vezet

Atomerőmű-építések esetében magas a korrupciós kockázat. Egyrészt azért, mert atomerőművet kevesen építenek, nincs valódi verseny. Másrészt szinte mindig jelentős az állami részvétel, az állami építkezések pedig jellemzően terheltek korrupcióval – írja az Együtt politikusa.

Szelényi szerint a Paks 2 beruházás céljai már eleve homályosak. A kormány a szükségesnél legalább öt évvel előrehozta ezt a döntés. Már az egész tervezés eltitkolása és az oroszokkal való láthatatlan szerződések megkötése azt a gyanút veti fel, hogy ez a projekt mindenekelőtt azért kell az Orbán kormánynak, mert mielőbb biztosítani akar egy hatalmas építkezést, egy kiváló „bevételi lehetőséget” saját oligarchái számára.

A politikus a Corruption Research Center Budapest számítására hivatkozva azt írja, a titkosított paksi projekt a hagyományos atomenergia építkezésekhez képest többszörösen nagyobb korrupciós kockázatot jelent. A korrupció pedig a fukusimai katasztrófa bizonyságai szerint is gyengébb műszaki kivitelezéshez, az pedig balesethez vezethet. Magyarul: ha az építkezésnél kilopják az építőanyag egy részét, ha rosszabb minőségű műszereket vesznek, alacsonyabb szintre optimalizálják a védelmi berendezéseket és mindezt eltitkolják a lakosság elől, az sokkal nagyobb valószínűséggel vezethet katasztrófához.

Szelényi szerint az Orbán-kormány sorozatos korrupciós botrányai után nem lehet erre a kabinetre bízni egy több ezermilliárd forintos beruházás végrehajtását. A túlárazott, cégreszabott pályázatok orbáni világában nem csupán a lopás kockázata nagy, hanem a szabályszerűtlen tervezésé és a rossz minőségű üzemeltetésé is.

Paks 2 nem épülhet meg – szögezi le Szelényi, hozzátéve, hogy akik kilopják a csavart a vasúti sorompóból, azok emberek életét veszélyeztetik. Ugyanez fenyeget ma a Paks 2 atomerőmű építése során, amely emberek tízezreinek életét és a környezetet veszélyeztetheti. Épp úgy, mint Csernobilban huszonkilenc éve, Fukushimában három éve – írja az Együtt politikusa.