Cigány-gyilkosságok: nem mindegyik tettes került kézre?

Romagyilkosságok-per: az egyik áldozat özvegye szerint nem mindegyik tettes került kézre - A Tiszalökön meggyilkolt Kóka Jenő özvegye közölte a Roma Sajtóközponttal, hogy szerinte nem mindegyik tettes került kézre, mert valakik helyben információt szolgáltathattak a gyilkosoknak a férjéről.

2011. április 5., 20:36

Emlékeztetett arra, hogy nem sokkal a gyilkosság előtt magukat rendőrnek kiadó, sí maszkot viselő férfiak állították meg a férjét az utcán, elkérték az iratait, és megkérdezték, hogy hol lakik, és hol dolgozik. Az eset után a férje félt, ezért az asszony a vejével bejelentette a történteket a helyi rendőr-kapitányságon, de állítólag semmi nem történt az ügyben.

A nagycsécsi kettősgyilkosság során megsebesült Nagy Tibor szerint is több elkövető lehetett, mint ahányat letartóztattak. Véleménye szerint a tárgyaláson nem figyeltek eléggé a tanúvallomására, például arra, hogy a támadás előtt pár nappal két civil ruhás férfi jelent meg térképpel a kezében a gyilkosság helyszínén. Az ismeretlenek rendőrnek adták ki magukat, és a főként romák lakta Dózsa György utcában kérdezősködtek, azt tudakolták például, hogy melyik a 8. számú ház. Ebben az épületben lakott Nagy Tibor a feleségével és az öccsével. akik a 2008 novemberi Molotov-koktélos támadás során életüket vesztették.

Meg akarták rendszabályozni a cigányokat

Kedden kora délután a büntetőper negyedik napján a másodrendű vádlott korábbi vallomását ismertette a bíróság, amely szerint a merénylők a cigányok - úgymond - megrendszabályozására törekedtek. Ahogyan a másodrendű vádlott fogalmazott: azt akartuk, hogy a cigányok is megtanuljanak félni, de nem akartunk megölni senkit. A célunk az volt, hogy mindenki lássa, a romaproblémát valahogyan kezelni kell - írta a

Népszava.

A másodrendű vádlott a bíró által felolvasott jegyzőkönyvek tanúsága szerint már gyermekként konfliktusba került romákkal. Azt mondta, még iskolás korában naponta látta, hogyan kötözködnek a cigányok. Egyszer összeverték őt, és elvették a magnóját. Később, amikor állítólag verekedőket akart szétválasztani, egy roma fiatalember átszúrta a jelenlegi másodrendű vádlott veséjét és lépét, aki csaknem elvérzett. Később a bíróság elé került késelőt felmentették. Ez a másodrendű vádlottat ugyanúgy a romák ellen hangolta, mint az Olaszliszkán történtek.

Nem elég publicitás

Kedden, miután az első-, a másod- és a harmadrendű vádlott egyelőre nem kívánt vallomást tenni a bíróságon, Miszori László bíró a korábbi, a rendőrségen tett vallomásaikat olvasta fel. Ebből kiderült, hogy a vádlottak elégedetlenek voltak az első, galgagyörki merényletükkel, mert egyrészt az nem kapott számukra kedvező, nagy sajtóvisszhangot, másrészt az is bosszantotta őket, hogy a történteket a lapok és a média - úgymond - összemosták a Magyar Gárda tevékenységével.

Ezért szervezték meg a második, a piricsei merényletet, ahol már nemcsak puskáikat használták, hanem benzines palackokat is. Amikor az egyik ablakon a meggyújtott kanócú benzinesüveget bedobták, az ajtóban árnyékok tűntek fel, akikre találomra lövéseket adtak le, ekkor egy nőt sebesítettek meg. A másodrendű vádlott ezzel kapcsolatban azt mondta most a bíróságon: "nem emberre lőttünk célba, hanem az ajtóra, nem akartunk senkit megölni".

Nem vallottak

A büntetőper negyedik tárgyalási napja Cs. István negyedrendű vádlott vallomásával folytatódott volna, aki azonban a tárgyalás kezdetén bejelentette, most nem akar semmit mondani, és kérdésekre sem válaszol. A férfi már vallott a tiszalöki gyilkosság utóéletéről, a kislétai gyilkosságról most kellett volna, amely így elmaradt.

A per K. Árpád elsőrendű vádlott vallomásainak felolvasásával folytatódott, melyeket a nyomozás során tett. Ezekben K. Árpád tagadta, hogy részt vett a gyilkosságokban és támadásokban, azt állította, csak a híradásokból értesült ezekről.

K. Árpád szerint a rendőrök megfenyegették ők vallomástételekor. Azt állította, hogy azzal szorongatták, ha nem vall, rosszabb elbánásra számíthat, és a családját sem tudják majd megvédeni. Miszori László bíró felhívta a figyelmét, hogy mást hamisan nem vádolhat bűncselekménnyel, ám ő ennek ellenére is fenntartotta az állítását. K. Árpád különböző időben tett vallomásai között számos ellentmondás van, ezt is kiemelte a bíró, mire K. úgy reagált, hogy ezeket bírósági vallomásában tisztázni fogja.

A 2008. nyarán a romák ellen kezdődött támadássorozat 9 helyszínt érintett és 6 halálos áldozatot követelt. Az első 4 alkalommal Galgagyörkön, Piricsén, Nyíradonyban és Tarnabodon még nem voltak halálos áldozatok.

A vádlottak továbbra is hallgatnak

Továbbra is hallgatnak a romagyilkosságok vádlottjai a Pest Megyei Bíróságon. A 6 halálos áldozatot követelő gyilkosságsorozat negyedik tárgyalási napján Miszori László bíró hiába figyelmeztette őket, hogy a vádlottak meghallgatására szánt idő fele már letelt és hamarosan a tanúmeghallgatások következnek.

Annak ellenére, hogy Miszori László bíró úgy csoportosította a különböző rendőrségi jegyzőkönyvekben elhangzottakat, hogy az mindinkább reagálásra késztesse a vádlottakat, érdemi megjegyzéseket csupán a harmadrendű vádlott tett, ő is csak ártatlanságát hangoztatta. Azt mondta, sem a fegyverek beszerzéséhez, sem tárolásához, sem szállításához nincs köze. A korábbi tárgyalási napokon csak a negyedrendű vádlott tett vallomást a bíróságon.

A délelőtti tárgyalás egy részén a hallgatóság soraiban részt vett Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök is.

A romák elleni merényletsorozat tárgyalása szerdán folytatódik a Pest Megyei Bíróságon - írta a Népszava.