Burkatilalom és rezsicsökkentés: ahogy a fogadók látják
Az elmúlt hetekben a politikai napirend szempontjából új elem jelent meg: ez a jogi szintre emelt iszlámellenesség és homofóbia. Az Ásotthalom önkormányzati képviselő-testülete által elfogadott és november 24. óta hatályos, közösségi együttélés szabályairól szóló rendelet azt tartalmazza, hogy tilos közterületen a müezzintevékenység folytatása, az egész teste fedő ruha viselete (burka, nikáb, csador, burkini), valamint a homoszexualitás népszerűsítése.
A helyzet sajátossága, hogy a polgármester egyben a Jobbik alelnöke is, és ebben a tekintetben akár politikai tesztelésnek is tarthatjuk ezt a jogszabály-kezdeményezést. A Jobbik elnöke ugyan elhatárolódott a település döntésétől és nem átgondoltnak minősítette. Ezzel együtt már van precedens egy ilyen döntésre.
A Polfogadáson arra vagyunk kíváncsiak, hogy a fogadók szerint lesz-e decemberben más helyi önkormányzat is, aki ilyen jellegű döntést hoz. Az eddigi fogadások 13 százaléka szólt amellett, hogy terjedni fog az „ásotthalmi modell”, míg a többiek egyelőre nem tartják ezt valószínűnek.
Fotó: Bazánth Ivola
A fogadókat, és láthatólag a politikai közvéleményt is érdekli a rezsiharc újabb állomása. Korábban az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a magyar kormány ellen ezzel kapcsolatban. Az eljárás lezárásaként a magyar kabinet belement, hogy például nem rendeletben, hanem határozatban állapítja meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnöke a rendszerhasználati díj mértékét.
Az Európai Bizottsággal való megegyezést követően, 2016. június 7-én elfogadta az Országgyűlés az erről szóló törvénymódosítást. Ennek az volt a sajátossága, hogy egyik pontja sarkalatos törvénynek minősül, azaz kétharmados többséget igényelt, amely az MSZP képviselőcsoportja szavazatával volt biztosítva.
November közepén újragondolta a helyzetet a Fidesz, és Németh Szilárd alelnök révén benyújtottak egy újabb javaslatot, amely a korábbi szabályt hozná vissza. Közben az Európai Bizottság jelezte, hogy olyan javaslatot dolgozott ki többek között, amely a tagállamokat arra kényszerítené, hogy feladják az állam által meghatározott hatósági áras rendszert.
A kormányfő újra elmondhatta, hogy támadják a rezsicsökkentést és ezt a kormánynak kell Brüsszelben megvédenie. Ennek nyilvánvalóan fontos – bár az alapüggyel kevéssé összetartozó – eleme a Fidesz által beterjesztett javaslat. Főleg azért is, mert kétharmados többséget igényel. Azaz ha az ellenzék nem „segíti ki” a kormányt szavazataival, akkor belpolitikailag megnyílik a Fidesz számára a tér, hogy hazaárulózza a többi pártot.
A várhatóan decemberben tartandó zárószavazás kapcsán a Polfogadás fogadóinak 36 százaléka gondolja csak azt, hogy meglesz a kétharmados többség. Ez alapján a nagyobb rész inkább azzal számol, hogy az ellenzék szembemegy ebben az ügyben a kormányoldallal, és felvállalja az ebből következő belpolitikai csörtét. Ugyanakkor ennek ellentmond, hogy a Jobbik már óvatosan jelezte, akár meg is szavazhatja a törvényjavaslatot.
További fogadási eseményeket talál a Polfogadás oldalán.