Bulizók helyett még zombik se lepik el az éjszakát
A rothadó politikusok kizabálják a még élő, szórakozni vágyó testekből a bulizást, hogy végre egy tök unalmas város jöjjön létre. Kötelező razziákról és Budapest történetének legszomorúbb napjainak beköszöntéről festettek zombifilmbe illő víziót az ELTE-n rendezett kerekasztal-beszélgetés részvevői. Az Index megnézte, miért.
A 2011. január 15-i West Balkán-tragédia után egy politikusok és különböző szervezetek (a Magyar Lemezlovas Egyesület, a Jegyzők Országos Szövetsége, a Magyarországi Rendezvényszervezők) által roham tempóban márciusra meghozott, állítólag minden szakmai egyeztetéstől mentes rendelet úgy tűnik, átalakítja nemcsak a szórakozóhelyeket, de áttételesen előbb a budapesti szórakozási formákat, majd magát a város belső kerületeit is. Az ELTE épületében sötét víziót festettek a Van-e élet a West Balkán után? kerekasztal-beszélgetés résztvevői, amelyen Budapest egy zombik által legyalult városra hasonlított, amiben a bulizni vágyók áldozatok voltak, akiket a zombik úgyis felzabálnak. Az unalom, a félelem vagy a szerethető, nagyvárosi életforma győzedelmeskedik a végén? Egyre több kerületben vezetnek be csendrendeletet, így a 2., 6., 7. kerületekben, a 11.-ben alkoholtilalom van, ezen felül 2012-től dohányozni sem lehet majd, a Tűzrakteret bezárták.
Hogyan zabálja fel magát Budapest?
A zombivá válás első és legfontosabb okozója a Lex West Balkán, vagy bulitörvény, amiről két dolgot lehetett hallani a beszélgetés során. 1. ezzel a rendelettel mindent lehet, leginkább eszetlenül beavatkozni mindenbe 2. még mindig nagyon kellene egy jó szabályozás, de ez nem jó, sőt rossz - írta az Index.
A január közepi tragédia után elég gyorsan hatósági ellenőrzéseket rendeltek el, rögtön szigorították az építésügyi és tűzvédelmi szabályok betartását és szankcionálását. A Magyar Narancs cikke szerint kilenc nap alatt 690 szórakozóhelyet vizsgált meg az országban egy szuper különítmény, ami tartalmazta a katasztrófavédelmet, az adó- és vámhivatalt, a munkavédelmiseket, az ÁNTSZ-t. Voltak helyek, ahol egy hét leforgása alatt kétszer is razziáztak. Bírságoltak kisebbeket és nagyobbakat, de az egész országban csak három hely engedélyét függesztették fel. "8846 intézkedés alá vont személy közül kb. 1200 volt 18 évesnél fiatalabbb, 44 esetben kezdeményeztek szabálysértéséi eljárást" - olvasható a Narancs-cikkben. Ezek után kérdéses a razziák szerepe és haszna.
Ezután az önkormányzati államtitkár, Tállai András adta be a bulitörvény előterjesztését, majd Navracsics Tibor és Pintér Sándor miniszterek írták alá azt. Minden alkalmi vagy rendszeres zenés-táncos rendezvényt előzetes engedélyhez kötnek, amiket az adott önkormányzat jegyzője adhat meg a beadványt követő 20 napban. A jegyző 90 napra súlyos jogsértés esetén bármikor felfüggesztheti a működési engedélyt: az új, roppant szigorú és sokszor betarthatatlan szabályokat figyelve erre sokszor lehet esély.
Mi a tánc? Mi a zene? - az
Indexen folytatódik a cikk.