A 2017-es költségvetésről szóló törvénnyel együtt elfogadott rendelkezés alapján úgynevezett önkormányzati szolidaritási hozzájárulás címén jövőre 2,1-2,3 milliárd forintot vonnak el Budaörstől. A város polgármestere szerint a folyamat még annak idején az iskolák teljes „államosításával” kezdődött. Először a fenntartás jogát vonták meg az önkormányzatoktól, most a működtetést is elvennék tőlük, és ezzel együtt az önkormányzati forrásból erre fordított pénzt is – összegezte a helyzetet a 168 Óra Online kérdésére Wittinghoff Tamás. A polgármester arról is beszélt, hogy a mai testületi ülésen a döntést a per indításáról a testület minden tagja – a két fideszes tag kivételével – megszavazta.
Wittinghoff Tamás
Forrás: ATV.hu
Wittinghoff szerint az újabb forráselvonást lehetővé tevő szabályozás ütközik az önkormányzati törvénnyel. A polgármester emlékeztetett: annak idején, az iskolák „einstandolásának” a bejelentésekor azt ígérte a kormány, forráselvonás nem lesz. Aztán 24 órával később visszavonták ezt az ígéretet.
Budaörs 12-13 milliárd forintos éves költségvetésének hatodát, a teljes országot érintő elvonás 10 százalékát teszi ki a városra az új szabállyal kirótt településszolidaritási hozzájárulás, amelyről a kormányzat váltig állította, hogy az nem újabb adónem. Márpedig a mai testületi ülésen megfigyelőként megjelent a terület fideszes országgyűlési képviselője, Csenger-Zalán Zsolt országgyűlési képviselő is, és „sávosan kivetett adóként” hivatkoztak erre – mondta Wittinghoff.
Budaörs képviselő-testülete még a nyáron határozott, hogy „az önkormányzati vagyont minden erejével igyekszik megvédeni, s ebben minden lépést meg fognak tenni, legyen szó Alkotmánybíróságról vagy akár valamilyen nemzetközi jogi jogorvoslati lehetőségről”. Az Országgyűlés a kormány javaslatára 2016 júniusában a fenntartói jogok elvonása után elvette az iskolák működtetői jogát is. A törvény előírja minden önkormányzati iskola, minden oktatás célját szolgáló önkormányzati ingó és ingatlan vagyonának a tankerületeknek való átadását, először ingyenes használatba, majd 2017 januárjától ingyenes vagyonkezelői jogot biztosítva számára. A formális tulajdonjogon kívül nem marad semmilyen jogunk a közösség pénzén felépített-felújított, kiemelkedő színvonalú iskoláinkon – fogalmaz a mai testületi ülésre készült előterjesztés.
Az önkormányzatoknál fejenként 32 ezer forint adóerő-képesség alatt nincs elvonás, a felett viszont fokozatosan emelkedik a terhelés a település által egy lakóra vetítve beszedett adók alapján – írta meg korábban a
Világgazdaság. A pénzt a normatív finanszírozásból vonják le, a kormány így 21 milliárd forintot tervez megspórolni. A lap arról is írt, hogy az átvett iskolák finanszírozására hivatkozva csökkentik az önkormányzatok egyéb jutatatásait: így például a kormány 1,55 forint helyett csak 1 forintot ad majd az idegenforgalmi adóhoz, amivel hétmilliárd forintot vesz ki az önkormányzatok zsebéből, ugyanakkor hétmilliárd forintról háromszázmillióra csökkennek a köznevelési intézmények működtetésével kapcsolatos elvárt befizetések, viszont a Klik költségvetése összességében ötvenmilliárd forinttal emelkedik.