Budai Gyula nem szeretné megvenni a Városházát
Tizenkét ingatlannal kapcsolatos dokumentáció és négy elektronikus levél van Budai Gyula birtokában a fővárosi ingatlaneladásokkal kapcsolatban, két ügyben pedig már feljelentést is tett, derült ki a Keljfeljancsi szerdai interjújából.
A fideszes országgyűlési képviselő, volt elszámoltatási kormánybiztos elmondta Fiala János műsorában „tegnap derült ki, hogy a tíz és fél hektáros Bécsi úti ingatlannal kapcsolatos feljelentésem kapcsán is elrendelte a nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda.” Budai Gyula azt hangsúlyozta, hogy „a teljes tagadásból Karácsony Gergely eljutott a teljes vagy részleges bevallásig.” Az interjút követő nem reprezentatív telefonos szavazáson a nézők és hallgatók 10-9 arányban – „sáros-e” a Városháza ügyében Karácsony vagy sem? –, „sárosnak” találták a Főpolgármestert.
„Az eddigi hanganyag alapján van egy jutalékos rendszer a fővárosban, aminek vannak szereplői. A lényeg, hogy az ingatlaneladásokból visszacsepegtetett pénzt elosztják” – foglalta össze két mondatban a műsorvezető kérésre a Városháza-gate néven elhíresült ügyet Budai Gyula, aki fontosnak tartja, hogy a Bajnai Gordon megszólalását tartalmazó felvételeken „azok a szereplők jelennek meg, akiknek a Bajnai-kormányban is szerepük volt. Kiss Ambrus és Tordai Csaba is államtitkár volt.”
Budai Gyula kiemelte, hogy nem csupán a Városháza, hanem több más fővárosi ingatlan eladásáról is beszélni kell. „Ismeretlen tettes ellen tettem feljelentést, a nyomozó hatóságra bízom, hogy kivizsgálják az ügyet. Hallgassák ki a szereplőket. Egy dolog biztos, a megalapozott gyanú fennáll, hiszen a Nemzeti Nyomozó Iroda nyomozást rendelt el” -, mondta a képviselő, aki egy Bécsi úti tíz és fél hektáros, és egy Nagytétényi úti ingatlan eladásával kapcsolatban tett feljelentést befolyással üzérkedés és hivatali visszaélés miatt.
„A sajtón keresztül vettem fel a szálakat” –, válaszolta Budai Gyula a műsorvezető kérdésére, miszerint milyen körülmények között ismerkedett meg a történettel. Az Index szerepe, valamint más médiumok faliújságszerű működésének Budai Gyula nem tulajdonított különösebb jelentőséget: „Hangfelvételek jönnek-mennek a magyar sajtóban, az őszödi beszéddel kapcsolatos hangfelvételt is beküldte valaki, ez a klasszikus példa, de a probléma nem az, hogy hangfelvételek készülnek, vagy sem, hanem az, hogy valakik tárgyalnak a Városháza eladásáról, ami mellett más ingatlanügyek is futnak, melyeknél felvetődött a bűncselekmény gyanúja. Én ezek ügyében tettem feljelentést.” - válaszolta a képviselő, aki kiemelte „nálam tizenkét ingatlannal kapcsolatos dokumentáció van, amelyek Berki Zsolthoz köthetők”. Arra a felvetésére, miszerint az Indexet üzenőfüzetnek használhatták, és mutatnak arra jelek, hogy ez egy felépített rendszer, Budai Gyula úgy reagált, hogy „a megjelent hangfelvételek alapján van egy logikai sorrend.”
A tagadással hiteltelenné vált-e a főpolgármesteri hivatal, elméretezte-e a történet jelentőségét kérdésekre azt mondta Budai: „ha Karácsony Gergely kommunikációs tanácsadója lennék, azt mondtam volna, hogy ki kell állni és elmondani, hogy valóban terveztük a Városháza eladását és kész. Ehelyett a teljes tagadásból Karácsony Gergely eljutott a teljes vagy részleges bevallásig. Ha Karácsony Gergely tudott róla, akkor az a baj, ha nem tudott róla, akkor az, ráadásul a többi szereplő is Karácsony Gergely közvetlen munkatársai “, majd azzal folytatta, „ha azt állítják, hogy Barts J. Balázs saját szakállára működik és erről a főpolgármester nem tud, akkor nagyon nagy a baj. Szerintem a vagyonkezelő vezérigazgatója nem önállóan, hanem a főpolgármester tudtával és beleegyezésével hajtotta végre ezt a feladatot. Ha nem így lett volna, már repülnie kellett volna a Városházáról.”
Arra a kérdésre, hogy fontos-e, hogy a folyamatot hangfelvételek útján lehetett követni, azt válaszolta Budai:
„Nem az a probléma, hogy felvett valaki egy beszélgetést, hanem az, hogy mi hangzott el. Meg kell kérdezni a beszélgetés szereplőit, Bajnai Gordont, Tordai Csabát, Barts J. Balázst.”
Arra a felvetésre, hogy egy tízes skálán mennyire biztos abban, hogy ezek az emberek összetartoznak, azt válaszolta Budai Gyula, hogy „nálam van négy elektronikus levél, melyek Berki Zsoltnak szólnak, a feladó pedig a Budapesti Vagyonkezelő Zrt munkatársa volt.” A kérdésre, hogy honnan van belső levelezés nála, azt válaszolta: „befújta a szél”, majd megjegyezte „a senki által nem ismert” Berki Zsoltot feltehetően felkértek, hogy a Városháza értékesítésével kapcsolatban befektetőket hozzon, ahogy más ingatlanokkal kapcsolatban is. Hozzátette, „Barts J. Balázs állandó pont volt, Berki Zsolt, mint közvetítő állandó pont volt, és Bajnai Gordont, Kiss Ambrust és Tordai Csabát egy halmazként kell kezelni. Nem csak a Városháza eladásáról van szó, hanem más ingatlanokról is.”
Arra a műsorvezetői kérdésre, miszerint lehetett-e a Rahimkulov-család a megrendelő, Budai Gyula elmondta: „a Rahimkulov-családról nincs információm, az biztos, én nem szeretném megvenni a Városházát, politikus vagyok, aki meglévő anyagokból dolgozik. Még egyszer nem az a lényeg, hogy ki vette fel, hanem az, hogy voltak ilyen beszélgetések. Ezek a tények, amelyek elhangzottak, ezek nem maradhatnak jogi következmények nélkül”, majd hozzátette: a mai fővárosi közgyűlésen nem kellene erről parázs vitának folynia, ha létrehoztak volna egy vizsgálóbizottságot. Arra a kérdésre, hol tart most az ügy, Budai Gyula úgy felelt:
„Költői a kérdés. Azért tartunk itt, mert a mai napig sem a sajtó, sem a politikusok azon része, akiket foglalkoztat az ügy, nem kaptak választ.”
Ami a nyomozóhatóságot illeti, ott zajlik az adatgyűjtés, meg fogják hallgatni Barts J. Balázst, Berki Zsoltot, Gansperger Gyulát, Kiss Ambrust, Karácsony Gergelyt, valamint Bajnai Gordont is. A legfontosabb kérdés, akár a Városháza eladását, akár más ingatlanok értékesítését illeti, hogy a Főpolgármester miről tudott és miről nem. Amíg ez a csiki-csuki megy, addig nem változik semmi –, zárta szavait Budai Gyula a Keljfeljancsi szerda reggeli adásában.
(Kiemelt kép forrása: Budai Gyula Facebook-oldala)