Brüsszelt hamarabb tájékoztatta Orbán, mint a magyarokat
Hétfőn nyújtja be a parlamentnek az alaptörvény módosító javaslatát a miniszterelnök. Orbán Viktor az egyébként érvénytelen népszavazás eredményére hivatkozva azt mondta: nyilvánvalóvá vált, hogy nemzeti ügyek mögé lehet egységet létrehozni, ennek a népakaratnak pedig kellő súlyt szeretne adni. A Jobbik támogatja, az MSZP és a DK ellenzi a magyar kormány alkotmánymódosító javaslatát. Az alaptörvényt négy ponton módosítanák, amelyek között szerepel a többi közt az, hogy tilos a csoportos betelepítés Magyarországra, az csak egyéni kérelmek alapján történhet.
Fotó: MTI / Illyés Tibor
Somody Bernadette a Klubrádióban elmondta: ez már a hetedik módosítás a 2012. január 1-je óta hatályos, a Fidesz által gránitszilárdságúnak nevezett alaptörvényen. Brüsszelt ráadásul hamarabb tájékoztatta a miniszterelnök, mint a magyar polgárokat: az Európai Unió vezetői ugyanis már megkapták ezt a szöveget. Szerinte az, hogy a tervezett alkotmánymódosítás pontos tartalma a választópolgárok előtt nem ismert, kizárja annak a lehetőségét is, hogy valódi társadalmi és szakmai vita folyjon róla.
A szakértő felhívta a figyelmet: bármennyire is szeretné úgy feltüntetni a kormánypárt, hogy az egyébként érvénytelen népszavazás felhatalmazást ad az alaptörvény módosítására, a kérdés távolról sem erről szólt. Márpedig ha a választópolgárok nem tudják előre, hogy miről szavaznak, akkor nyilván nem is adhatják felhatalmazásukat. Az a szavazatarány, ami nem volt elég ahhoz, hogy egy egyszerű népszavazást érvényessé és eredményessé tegyen, az még kevésbé elég ahhoz, hogy egy nagyobb horderejű változást, az alaptörvény módosítását megalapozza – tette hozzá.