Brüsszel: számon kérik Orbánékat a mai döntésért

„Megteltünk” – kommentálta Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 esti hírműsorában azt, hogy technikai okokból, határozatlan ideig a folyamatban lévő ügyekben felfüggeszti a menekültek visszafogadását más uniós országokból a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal. Ma az osztrák Die Presse írt arról, hogy Magyarország egyoldalúan felfüggeszti a Dublin III. rendelet alkalmazását. Brüsszel magyarázatot vár.

2015. június 23., 20:39

A HVG.hu szerint a bizottság csak más tagállamoktól értesült arról, hogy a magyar kormány technikai okokkal indokolta a lépést, és a felfüggesztés meghatározatlan időre szól.

A lap arról is írt, hogy az Európai Bizottság felvette a kapcsolatot a magyar hatóságokkal, és azonnali magyarázatot vár az egyezmény felfüggesztésére.

Az Együtt – Korszakváltók Pártja a mai döntés kapcsán úgy fogalmazott, hogy „a kormány leszerepelt emberségből, és folyamatosan árt a magyar nemzeti érdeknek azzal, hogy elszigeteli Magyarországot nyugati szövetségeseiktől”.

Az Együtt elfogadhatatlannak tartja, hogy a kormány veszélyben lévő embereknek nem akar segítséget nyújtani – közölték.

Magyarországra nézve káros, hogy a kormány „ilyen képet fest rólunk nemzetközi szinten, aláássa kapcsolatainkat nyugati partnereinkkel, szembefordítja az országot az európai közösséggel” – tették hozzá. A párt szerint az újabb menekültellenes lépés „eltereli a figyelmet az egyre mélyülő magyar válságról, a szétvert oktatásról, a hosszú kórházi várólistákról”.

Közben kedd este az osztrák belügyminiszter is az Európai Unió egyik menekültügyi jogszabálya, az úgynevezett dublini rendelet tiszteletben tartására szólította fel Magyarországot. AZ APA osztrák hírügynökség szerint a bécsi magyar nagykövetet bekérették az osztrák külügyminisztériumba.

Az úgynevezett dublini rendelet (Dublin III.) az EU egyik menekültügyi jogszabálya, melynek értelmében a menekültek csak abban az uniós tagállamban nyújthatnak be menedékkérelmet, ahol először léptek az európai közösség területére. Ezután e menedékkérők ügyében csak az adott ország hatóságai illetékesek, ezért a többi uniós tagállamból visszaküldhetik a menedékkérőt az adott tagállamba.