Brüsszel nem Jerikó

2012. február 8., 11:16

Orbán Viktor az Európai Parlament elnökével, Martin Schulzcal történt tárgyalása után kijelentette: sajnálatosnak tartja, hogy az országban fokozódik az EU-ellenes hangulat, de ő azon dolgozik, hogy az EU „nyomvonalán” tartsa a szavazókat, bár ez egyre nehezebb.

Valóban erősödik az EU-ellenesség országunkban, ám szeretném emlékeztetni Orbán urat, hogy ennek ő volt az elindítója. Közismertté vált mondása – „az EU-n kívül is van élet” – még a felvételünk előtt hangzott el. És belépésünk óta a mai napig ritkán mulaszt el alkalmat, hogy hangulatot keltsen Európa „hanyatló” nyugati fele ellen.

Belső használatra szánt hazafias frázisaival igyekszik azt a hiedelmet kelteni, mintha a hazáját védelmezné a gyarmatosítani akaró Brüsszellel szemben.

Miért ez a gyengeséget palástoló, harcias lármázás? Talán azt gondolja a miniszterelnök, hogy ezzel sikerül túlkiabálnia a Jobbik EU-ellenes retorikáját; kipuhatolni, melyikük képes magyarkodóbb szólamokkal fölülkerekedni a másikon? Hiábavaló kísérlet. A Jobbik ebben a vetélkedésben előnyben van a Fidesszel szemben. Az uniós zászló elégetése figyelmeztető lehet: EU-tagadásban a Jobbiké a pálma, hiába igyekszik a Fidesz túlharsogni akár egy jól szervezett „béketüntetéssel”, amelynek transzparensén az uniót gyarmatosítóként aposztrofálták. S amely „békemenetet” Orbán Viktor oly hálásan megköszönt.

Meggyőződésem, hogy Orbán Viktor valóban EU-ellenes. Ennek egyik – bár nem mellékes – magyarázata lehet, hogy diktátori hajlamát, ellentmondást nem tűrő személyiségét, arroganciáját Brüsszelben vagy Strasbourg-ban nem tudja érvényre juttatni, arrafelé ezt nem jutalmazzák. Ott kénytelen meghallgatni az ellenérveket és a bírálatokat. És mivel meggyőző érvekkel nem képes cáfolni a kormányát (nem a hazáját!) ért jogos elmarasztalásokat, álnok fordulattal hazáját ért támadásnak minősíti azokat, így egyszerűbbé válik visszautasításuk.

Orbán EU-ellenszenvének másik eredője az lehet, hogy nem tudja megbocsátani: nem az ő kormánya léptette be Magyarországot az EU-ba, hanem a szoclib kormány. Ezért is fenekedik annyira Brüsszel ellen. De hát tudomásul kell vennie, hogy Brüsszel nem a bibliai Jerikó, amelynek falai a harsonák hangjára leomlottak. Az EU-t nem lehet átköltöztetni sem, amint azt a Fidesz a Nemzeti Színházzal tette. Brüsszel helyén nem lesz Gödör!

Zágon Ernő
E-mail