Fontos területeket adna el az állam
Lehetővé teheti az állam a természetvédelmi területek bezsebelését.
Az országgyűlés megszavazott egy olyan törvényjavaslatot, ami lehetővé teszi a védett állami területek magánkézbe adását. A kedden megszavazott szabálymódosítás értelmében a jövőben a természetvédelmi céllal megvásárolt védett állami területeket profitorientált erdőgazdaságok kaphatják meg – derül ki a WWF 168-nak küldött közleményéből.
A WWF álláspontja szerint
a törvénymódosítás kárt okoz a védett területeknek és ellentétes az Alaptörvénnyel, ezért a szervezet levélben kérte a köztársasági elnököt, ne írja alá az új törvényt.
Az elfogadott törvényjavaslat egyébként elsősorban az agrártárgyú törvények módosítása mellett szűkíti a természetvédelem törvényekbe foglalt jogköreit is.
Egészen mostanáig…
Eddig a természetvédelmi célból állami tulajdonba vett erdőterületek a nemzeti park igazgatóságokhoz kerültek, pont azért, hogy
ezek a területek korrupciótól mentesek maradhassanak és csak is kizárólag – gazdasági érdekektől mentesen – a természet megőrzésére és védelmére szolgáljanak.
A költségvetés minden évben meghatározott összeget biztosít a nemzeti park igazgatóságok számára, hogy védett és védelemre szánt területeket vásároljanak. Eddig ez a gyakorlatban úgy történt, hogy az így megvásárolt területek az állam tulajdonába kerültek és az adás-vételt bonyolító nemzeti parkok a területek vagyonkezelőivé váltak.
„A törvénymódosítás következtében megtörténhet, hogy nemzeti parki kezdeményezésre, nemzeti parkok számára elkülönített forrásból, természetvédelmi indokkal állami tulajdonba kerül egy földterület, amit ezután azonban nem a nemzeti park igazgatóság kap meg vagyonkezelésre, hanem egy profitorientált állami erdőgazdaság.
Ez olyan, mintha megvásárolnánk egy házat, amit a szomszédunk kezd el használni”
– mondta Sipos Katalin, a WWF Magyarország igazgatója.
A civil szervezet aggasztónak tartja, hogy újabb területek kerülhetnek az állami erdőgazdaságok vagyonkezelésébe. A védett területeken zajló faanyagtermelés és az erdős tájakat mindenhol felszabdaló vágásterületek nemcsak az élővilág állapotát rontják, a természetjáró emberek érdekeit is sértik – emelte ki a közlemény.
(Kiemelt kép: Fakivágás. Fotó: Gálhidy László / WWF Magyarország)