Bevallotta a miniszter, már csaknem kétéves késésben van az új paksi reaktorok építése, de az orosz hitelt akkor is fizetni kell

2019. január 25., 15:16

Szerző:

Az eredetileg elképzelt ütemtervhez képest 22 hónapos késésben van a több problémával is küzdő paksi beruházás előkészítése – erősítette meg ismét Süli János tárca nélküli miniszter pénteki sajtótájékoztatóján. A miniszter hozzátette, az építési engedélyezési tervdokumentáció benyújtása után 15 hónapja van az Atomenergia-hivatalnak az engedély kiadására, maga az építkezés 73, a próbaüzem 4 hónap, vagyis összesen 7 év 8 hónapig tart a papírok beadása után a termelésbe állítás.

Persze csak akkor, ha a hatóság nem dobja vissza a dokumentációt, ahogy a finnországi, szintén orosz típusú blokkokkal tervezett hanhikivi erőmű esetében történt. De egy „egyszerű” hiánypótlás is további csúszást okozhat.

A 2014 januárjában aláírt magyar-orosz hitelszerződés szerint a 10 milliárd euró törlesztését 2026 márciusában akkor is el kell kezdeni, ha az első blokk 2025-re, a második blokk 2026-ra előirányzott átadásában csúszás következne be. Csakhogy a legoptimistább számítások szerint az első blokk 2027 vége, a második pedig 2028 vége előtt nem fog áramot adni, 

vagyis két éven át a hiteltörlesztésnek nem, vagy csak részben lenne meg a forrása, vagyis az áram eladásából származó bevétel. Addig az állami költségvetés lenne kénytelen pótolni a milliárdokat.

Valószínűleg ezt a kínos helyzetet elkerülendő Süli bejelentette, hogy a kormány a hitel-megállapodásról szóló, Oroszországgal kötött államközi egyezmény módosítását kezdeményezte, erről a tárgyalások „folyamatban vannak”. A módosításra egyébként az orosz felet semmi sem kötelezi. Az államközi szerződés viták esetére nem tartalmaz eligazítást azon kívül, hogy a feleknek addig kell tárgyalniuk, amíg egyetértésre nem jutnak. Ha nincs egyetértés, marad az eredeti törlesztési ütemterv.

Fenékig! Süli János a magyarkeszi kocsmában
Fotó: Facebook/Süli János