Beszólt egy piarista Semjénnek a melegellenes nyilatkozat miatt

A budapesti piarista gimnázium igazgatójának nem tetszett a közlemény, amit Semjén Zsolt KDNP-s országgyűlési képviselő és a pártja adott ki a melegekkel kapcsolatos szlovákiai népszavazás sikertelensége után. Urbán József piarista tanár, szerzetes a teológus és szociológus végzettségű politikust a kereszténység elveinek betartására emlékeztette.

2015. február 26., 18:43

Szlovákiában február elején az alacsony részvételi arány miatt érvénytelen volt az a népszavazás, mely során arról szavaztak, hogy engedélyezzék-e a melegek számára a házasságot és az örökbefogadást.

A népszavazást a Családért Szövetség nevű civilszervezet kezdeményezte, a szavazásra jogosultaknak mindössze 21,4 százaléka adta le a voksát.

A szlovák szavazók az alábbi kérdésekben dönthettek:

1. Egyetért-e azzal, hogy egy nő és egy férfi kötelékén kívül semmilyen más együttélési formát ne lehessen házasságnak nevezni?
2. Egyetért-e azzal, hogy azonos nemű párok vagy csoportok számára ne legyen lehetővé téve a gyermekek örökbefogadása, illetve ezt követő nevelése?
3. Egyetért-e azzal, hogy az iskolák ne kötelezhessék a diákokat a szexuális viselkedésről és az eutanáziáról szóló órák látogatására, amennyiben szüleik nem értenek egyet a tananyag tartalmával?

A népszavazás érvénytelenségének kimondása után Semjén és a pártja közleményt adott ki:

„Üdvözöljük az igenek győzelmét a szlovákiai népszavazáson. A szlovák nép tanúságot tett a közös keresztény értékekről és a normalitásról. Véleményük visszatükrözi, amit Magyarország Alaptörvényébe foglalt a család védelméről.”

A közlemény kapcsán a napokban tette közzé a véleményét a budapesti piarista gimnázium igazgatója, Urbán József, Keresztény értékek és normalitás? Egy népszavazás értékelése címmel:

Egy magát hivatalosan kereszténynek állító politikusnak kell tudnia azokról a szándékokról, amelyek egy-egy ilyen szavazás alkalmával működésbe jönnek, kell látnia mindazt a bonyolultságot, amely a témává tett ügyet jellemzi, és kell láttatnia ezt az összetettséget másokkal, a szavazóival és nem rá szavazókkal egyaránt. Dolga ez. Ez a dolga.

Véleményem szerint e fent idézett állítás csak akkor igaz, ha vétkesen leegyszerűsítve láttatjuk a dolgokat. Olyasvalakinek, aki kereszténynek állítja magát és vezetői pozícióban van, feladata árnyaltabban, körültekintőbben, intelligensebben (azaz a helyzet összetettségét és bonyolultságát érzékeltető módon) nyilatkoznia.

Különösen is dolga továbbá figyelmet fordítania arra, hogy mit foglal magában az, amit mond. Ha az implicit állításokra nem ügyel, és akár utólag sem pontosít, akkor azonosulni látszik azzal is, amit a szavai bennfoglaltan mondanak.”

A szerzetes tanár hosszan beszél a politikus nyilatkozatáról, elsősorban a „normalitás” szó használatáról. A többségi társadalom szélére szorult csoport kapcsán pedig így érvel:

„A peremmel való találkozás emberekkel és az ő igazságukkal való találkozás. Találkozás egy olyan igazsággal, amely hiányzik nekünk, akik nem a peremen élünk. Találkozás egy olyan igazsággal, amelyre szükségünk van, amely nélkül igaztalan és erőszakos a rendszerünk, a normalitásunk.”