Belerokkant a csatába a honvédséggel hadakozó férfi
Három éve perli a honvédséget egy csongrádi vállalkozás. Szeretné megkapni munkadíját: 270 tonna fémhulladékot és 220 köbméter fát, amiért cserébe kitakarított két laktanyát. A bt. vezetője belerokkant az eljárásba. Ez magánügy – de az már nem, hogy a bíróságon sem derült fény arra, ki vihetett ki ennyi holmit az őrzött kapun 2006 tavaszán – írta a delmagyar.hu.
„Gyula, eltart ez még két-három évig" – ezt mondta a megyei bíróságon szeptember 16-án egy tanú mosolyogva Seres Gyulának, a Ser-Vas-Bau Bt. beltagjának, amíg a lap tudósítói a bíróra vártak. Seres ettől nem lett vidámabb. A tanú egy tábornok, akinek nevét – mivel kérte adatainak titkos kezelését – nem szabad leírni. Bár az utóbb, szeptember 30-án kihirdetett ítéletben a bt.-nek adott igazat Szűcs Károly megyei bíró, a határozat nem jogerős. Merthogy: „a Magyar Honvédség II. Rákóczi Ferenc Műszaki Zászlóalj alperes a Csongrád Megyei Bíróság ítélete ellen fellebbezést nyújt be a Szegedi Ítélőtáblához". Vagyis igaza lesz a tábornok úrnak.
– Három év alatt, amióta ez a per tart, 54 százalékban rokkant lettem, és több üzlettől elestem, a házunk is majdnem elúszott – magyarázza a csongrádi Seres Gyula. – Annyiban én is hibás voltam, hogy amikor megállapodtunk, már előre örültem, és nem ügyeltem eléggé. A hulladék tényleg nagy üzlet, de persze ezzel nem mondok újat.
Seres bt.-je 2006 februárjában állapodott meg a szentesi II. Rákóczi Ferenc dandárral arról, hogy kitakarítja a Damjanich János és az Esze Tamás laktanyát, az értéktelen szemetet elviszi a hulladéktelepre. A honvédség természetbeni fizetést ígért, a nagy mennyiségű értékes, de már „nullára írt" anyag – 76 köbméter fenyőrönkfa, 144 köbméter fűrészáru, 270 tonna vegyes fémhulladék – a kitakarítandó holmik mellett volt. Seres az április 11-étől május 9-éig tartó munkákról naplót vezetett, ennek minden oldalát aláírta a logisztikai főnök helyettese. A bt. mégsem jutott hozzá a fizetségül félretett anyagokhoz. Először megpróbált tárgyalni a honvédség különböző szintű vezetőivel, aztán pert indított. Első fokon elbukta, majd a Szegedi Ítélőtábla úgy döntött, újra kell kezdeni az eljárást. A Csongrád Megyei Bíróság újrakezdte, és úgy döntött, hogy a felperest megilleti a kártérítés: több mint 17 millió forint, valamint a 2006. július elseje óta esedékes késedelmi kamatok.
A honvédség végig azt állította: a kérdéses anyagokat a bt. vitte el. Ezt igazolni is kellett volna, ám, mint a bíró megállapította, „ezen alperesi bizonyítás sem az alapeljárásban, sem a megismételt eljárásban nem sikerült". A tárgyaláson elhangzott, azért, mert a legtöbb dokumentumot a dandár megszűntével megsemmisítették. Bár hulladéknak minősített fáról és fémről van szó, a laikus számára különös volt hallani, hogy három év távolából már nem állapítható meg a honvédségnél, ki, milyen jogon, hogyan és mikor vitt ki ennyi anyagot az őrzött laktanyakapun – jelentette a delmagyar.hu.