"Belecsöppentünk a rémálomba" - mi történt Hurghadában?

"Leszálltunk és onnantól kezdve belecsöppentünk a rémálomba" - idézte fel a történteket a Nemzeti Sportnak egy volt válogatott vízilabdás, aki egy másik buszon utazott, de ugyanazzal a csoporttal, amelyik balesetet szenvedett vasárnap Egyiptomban. A balesetben 11-en vesztették életüket, 29-en sérültek meg. Ma leszállt a vasárnapi hurghadai buszbaleset sérültjeit szállító első repülőgép Budapesten kedden kora délután. A sérülteket három mentőautóval szállították kórházba.

2011. november 8., 18:07

Tóth Frank már a vasárnapi baleset után is nyilatkozott, most hosszabb interjút adott a Nemzeti Sportnak. Tóth egy turistacsoportban nyaralt az áldozatokkal, arcról valamennyiüket ismerte már - írta az

Index.

Szerinte a buszok vadonatújak voltak, kizártnak tartja a műszaki hibát. A sofőrök fáradtsága sem lehetett ok, ő inkább arról beszélt, hogy rutinból, nemtörődöm módon vezettek, és minél hamarabb túl akartak lenni a feladaton.

A Tóthot szállító busz néhány perccel a szerencsétlenül járt busz után, másodiknak indulta szállodától. Amikor a felborult roncshoz értek, először nem gyanakodtak, hogy a társaikat szállító busz az, odaérve azonban a sofőrjük gázt adott, nekik kellett kiabálniuk, hogy álljon meg.

"Leszálltunk és onnantól kezdve belecsöppentünk a rémálomba" – idézte fel a borzalmakat Tóth. Néhány pillanat telt csak el, mire felfogtuk, hogy a honfitársaink fekszenek élettelenül a földön vagy az összetört buszban, és hogy a jajveszékelés, ami kihallatszik a járműből, magyar szó".

A gyógyszerész végzettségű Tóth bemászott a felborult járműbe, hogy segítsen kimenteni a sérülteket. "Ne kérdezze, mit láttam a buszban – ütötte el az újságíró kérdését. – Ne akarja tudni, milyen az, amikor jajveszékelés hallatszik egy felborult, összetört vasmonstrumból."

Sokan már haza is értek

Folyamatosan tájékoztatják a kormányfőt a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma, a Külügyminisztérium és a kairói magyar nagykövetség, a Honvédelmi Minisztérium, valamint a Belügyminisztérium vezetői az egyiptomi buszbaleset sérültjeinek állapotáról és hazaszállítási menetrendjéről - közölte Szijjártó Péter kedden az MTI-vel. – Ha az egyiptomi hatóságoktól megérkezik az értesítés arról, hogy a hurghadai baleset halálos áldozatainak azonosítása befejeződött és át tudják őket adni, a Magyar Honvédség gépei három órán belül felszállhatnak - közölte Benkő Tibor vezérkari főnök. – A jelenlegi információk szerint ez a hét második felében történhet meg – tette hozzá.

A két AN-26-os szállítógépet már felkészítették, a repülés végrehajtására vonatkozó diplomáciai engedély kiadása folyamatban van, azt várhatóan még kedden megkapják, a két gép személyzetének a vízumkérelmét pedig az egyiptomi nagykövetség soron kívül bírálja el.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Egyiptomba kedden érkezett szakértői már megkezdték a hurghadai buszbaleset halottainak azonosítását - tájékoztatta az MTI-t Kveck Péter kairói nagykövet. Elmondta: számítások szerint ez a munka 1-2 napon belül befejeződhet, azt követően lehet a holttesteket Magyarországra szállítani.

A könnyebb sérültek előbb

Kalmár László elmondta: a nyolc könnyebb sérültet szállító repülőgép kedden kora délután landolt a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A sérülteket onnan három mentőautóval a Péterfy Sándor utcai Kórházba szállították, ahol valamennyiüket megvizsgálják. A továbbiak az orvosok véleményén múlnak majd.

A másik nyolc sérültet szállító speciális repülőgép kedd este, várhatóan nyolc és tíz óra között érkezik majd meg Budapestre. Így a Europ Assistance kedden összesen 16 sérült hazaszállításáról gondoskodik.

A többi sérült kapcsán az ügyvezető azt mondta: nyilván lesznek könnyebb sérültek, akik menetrend szerinti járattal utaznak majd haza Magyarországra, de a Europ Assistance ezeket az utaztatásokat is segíti majd. Vannak viszont súlyosabb sérültek, akik nincsenek szállítható állapotban, az ő hazaszállításukról később döntenek.

A Generali Csoporthoz tartozó Europ Assistance az MTI-hez eljuttatott közleményében kifejtette: a társaság 25 fős speciális mentőrepülőgépet küldött Egyiptomba a magyar sérültekért, s már a helyszínen van egy szakértőjük is, hogy a sérülteknek és az kint rekedteknek azonnali segítséget nyújtson. Innsbruckból indították a speciális repülőgépet, amely útközben leszállt Budapesten, s innen magyar orvosokat és pszichológusokat vitt Hurghadába.

A kairói nagykövetség két konzulja folyamatosan a hurghadai Nile (Nílus) kórházban tartózkodik, kapcsolatban áll a sérültekkel és a hozzátartozókkal - nyilatkozott a közmédia hírstábjának kedden Kaizinger Tibor, a Külügyminisztérium konzuli részlegének munkatársa. Az utazási iroda és a biztosítók képviselőivel készítik elő a holttestek hazaszállítását.

Écsy Zoltán, az Uniqa Biztosító utasbiztosítási termékmenedzsere azt mondta az MTI-nek, hogy mivel náluk van a biztosítottak többsége, kedden kettő, szerdán egy repülőgépet küldenek a sérültek hazaszállítására. Hangsúlyozta, hogy azokat a sérülteket is hazaszállítják, akik nem náluk voltak biztosítva. Elmondta, hogy ezzel a három géppel várhatóan az összes sérültet haza fogják tudni hozni. Az első sérülteket szállító repülőgép délután fél kettő előtt érkezett meg a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 1-es termináljához.

A kedd reggel az egyiptomi Hurghada város Nile (Nílus) kórházban ápolt nyolc sérült mellett további hat sérült utazhat haza még kedden Magyarországra - tudta meg az MTI helyszínen tartózkodó különtudósítója. Az MTI értesülése szerint ők azok, akiket a településhez közeli üdülőtelep, El Gouna kórházában ápolnak. Ők - arra hivatkozva, hogy lelkileg megviselték őket a történtek - nem kívántak nyilatkozni.

Nem emlékeztek

Hurghadában két sérülttel is sikerült beszélnie a közmédia hírstábjának, de a nevüket vállalva nem kívántak nyilatkozni. Mindketten azt mondták, nem emlékeznek arra, hogyan történt a baleset, csak arra, hogy a kórházban ébredtek. Egyikük elmondta: a balesetben két hozzátartozóját vesztette el, és másik két hozzátartozója súlyos állapotban Kairóban van. A kórházban több sérült is megjelent az aulában, de láthatóan zaklatott lelkiállapotuk miatt nem lehetett velük beszélni.