Békét és szabadságot követeltek az iskolák számára: elkészült az oktatási minimum
Tanárok és diákok, szülők, állampolgárok, idősek és fiatalok. Civilek és szakszervezetek, hivatalosan és hívatlanul. Szakértők és laikusok, pedagógusok, technikai dolgozók, megalázottak és megcsúfoltak – őket mind várják ma délután 3 órára a fővárosi Kossuth térre, az Országház elé.
A Tanítanék Mozgalom szervezésében ugyanis a korábbi kockás inges demonstrációkat is szervező pedagógusok utcára vonulnak, hogy kifejezzék szimpátiájukat és szolidaritásukat a múlt héten tüntető diáksággal, valamint hogy maguk is tiltakozzanak a kormány oktatásellenes politikai intézkedései miatt. Felhívásuk szerint békét akarnak: „Elég volt az iskolák militarizálásából, a hazug propagandából, gyermekeink lelkének mérgezéséből."
„Szabadságot akarunk! Elég volt a megfélemlítésből, az előre gyártott válaszokból, a tiltásokból, a korszerűtlen és megterhelő iskolákból, gyermekeink szellemének megrontásából."
A tüntetés hamarosan kezdetét veszi, a demonstrációhoz hivatalosan is csatlakozott a Diákszolidaritás Akció, a Független Diákparlament, az Oktatói Hálózat, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Pedagógusok Szakszervezete, valamint a Szülői Hang.
14:45
A 168 Óra helyszíni tudósítója szerint a Kossuth téri színpad már készen áll, egyelőre pár tucat ember lézeng, de már szállingóznak a tüntetők a 15 órás kezdésre. Az időjárás „tüntetés-kompatibilis", a hangulatot zene fokozza, a rendőri jelenlét lényegesen kisebb, mint a múlt pénteki diáktüntetésen volt. Ugyanakkor több száz rendőrt vezényeltek a környező utcákba.

15:10
Hivatalosan is megkezdődött a demonstráció, a színpadra lépő pedagógusok az online médiumok támogatását kérték, felemlegetve, milyen végletekig szűkült a médiatér mindazok számára, akik bírálni merészelik a kormányzati politikát. A színpadra lépő pedagógusok és érdekvédő aktivisták mintegy ezer ember előtt beszélnek, de a tüntetők folyamatosan érkeznek a térre.

A 168 Óra tudósítójának a helyszínen felfedezett LMP-s aktivisták és politikusok azt mondták: azért vannak itt, mert fontosnak érzik, hogy támogassák a diákokat, pedagógusokat, szülőket. A pedagógusok munkaóráinak száma megnőtt, nincs idő se korrepetálásra, se tehetségfejlesztésre, és ezt komoly problémának látják. Nem csak pénzhiányról van szó és a pedagógusok anyagi megbecsültségéről. Leginkább a tanszabadság sérül, a véleménynyilvánítás szabadsága abban az oktatási rendszerben, amelyet az Orbán-kormány hozott létre. A zöldpártiak fontosnak érzik a civil szervezetekkel az együttműködést, többször karoltak fel általuk kezdeményezett témákat. A demonstráción a Momentum Mozgalom és a Demokratikus Koalíció zászlóit is fel lehet fedezni.
15:15
Megkezdődött a tüntetés hivatalos programja, az első felszólalók arról beszélnek: „mi vagyunk azok, akik mögött csak a tábla áll". Megemlítik az általuk kifogásolt kormányzati intézkedések között a honvédelmi intézkedési tervet (HIT), s felvetik a kérdést: miért óvónők és tanárok írják? Nincsenek erre katonák és rendvédelmi szakemberek? Ez a kiszolgáltatottság forgatókönyvének része.
A Tanítanék tagjai azonban nemcsak ezt róják fel a kormánynak, hanem a teljesen megfélemlített pedagógustársadalmat, például a legutóbbi időkben is elrendelt nyilatkozatstopot. Hogy miért aktuális demonstrálni? A legújabb kormányzati intézkedések is tovább rontanak a helyzetükön, mára például már egyszemélyben Balog Zoltán humánminiszter dönthet arról, ki alapíthat iskolát Magyarországon. Minden kormányzati lépéssel csorbul a tanszabadság, sérül a szólásszabadság.
„Egy jó oktatási rendszer a gyerekekért van, de ma ők az oktatási rendszer legkiszolgáltatottabjai."
15:25
Először egy szülő szólalt fel iskolás gyermekei, s jövőjük érdekében, nem pedig valami ellen. Majd Törley Katalin Tanítanék-alapító felolvasta a jelen lenni nem tudó Vekerdy Tamás levelét. Mindezeket Balla István beszéde követte, A Komáromból érkezett tanár már felszólalt a diáktüntetésen is, ő volt az, aki felszólalt a megrovást kapott diákok nyilvános kilistázása ellen. Balla feltette a kérdést: mi van ma? Demokrácia nélküli többpártrendszer, munkaerőhiány, mégis elszegényedés. Szociális válság. Az emberek figyelmét el kell vonni a valódi szociális gondokról – idézett hosszasan egy régi, az autokratikus rendszereket leíró szövegből, melyből mindez megállapíthatóvá vált. Ne hagyjuk a békét és szabadságot – zárta beszédét.
15:35
Egy Dominik nevű diákfiú nevében szólal fel iskolatársnője, s a szólásszabadságról beszél. „Azért vagyunk itt, mert olyan oktatási rendszert szeretnénk, ahol tanárnak és diáknak egyaránt ki szabad mondania a véleményét" – kezdi, s hatalmas ováció fogadja. „Hivatalosan szólásszabadság van itthon. De valóban az van?" Hangos nem a válasz.
Azt szeretnék, hogy a tanárok ne félelemből végezzék el a munkájukat, a gyerekek pedig ne rettegve menjenek iskolába. Rékasi Zsigáról beszél, név nélkül, mert manapság, ha valaki kifejezi a véleményét, a rendőrség ott terem és lefoglal tárgyakat jogtalanul. „Normális ez?" Pfújjol a tömeg.
„Olyan lesz a holnap oktatási rendszere, mint a ma iskolája." – fejezi be a lényeggel, mindennek, ami most történik az oktatási rendszerben, hosszútávú jelentősége van, generációk életét befolyásoljál.

15:40
Ezek után Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke és Pálfia Zsolt, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke lép színpadra. Mendrey arról kezd beszélni, miféle kommunikációt folytat a kormány. Minden siker. Számukra biztosan –mondja, s elsorolja, milyen módon kommunikálta a kormány mindazt, ami a valóság: „szívás, szivatás, kiábrándulás".

A valóságban a Lidl dolgozók bére magasabb, mint a pedagógusoké. Ami pedig a valóságot illeti: arról a szakszervezetek bármit is kérdeztek, a kormánytól nem kaptak választ. Mendrey végül kérdésekkel összegzett: „szerintetek ez a kormány fog változtatni a rendszeren? Szerintetek ez a miniszter képes és akar érvényt szerezni az oktatásban dolgozóknak, részt vevőknek? Szerintetek ezzel a kormánnyal lesz változás?" Hangos nem választ kapott.
15:45
Galló Istvánné a megfélemlítettek érdekében szót emelve azt mondta: nemcsak az iskolákban van szükség békére és szabadágra, hanem az egész országban. Megkérdezte: aki nincs itt, miért nem jött el? Mert fél? Mert nem ért egyet? A PSZ elnöke egyértelművé tette: mindenkinek – kormányon és ellenzékben lévő politikai pártoknak – tennie kell a dolgát: alakítsanak ki konszenzust az oktatás ügyéről, ne szóljanak bele abba. Követelte, hogy a politika vonuljon ki az oktatásügyből. Szerinte ekkor lehet béke és szabadság, s ez nem utópia, ezt egész egyszerűen ki kell kényszeríteni a hatalomból, s mindazokból a politikusokból, akik valójában a mi adóforintjainkból élnek. Mert nem nekik kellene dirigálni, hanem nekik kellene szolgálni minket.
15:55
A felsőoktatási dolgozók érdekében felszólaló Pálfia Zsolt szintén a sikerkommunikáció és a valóság közötti különbségekről beszél, mondatait huhogás fogadja. Nemcsak az oktatók és szakszemélyzet anyagi megbecsüléséről, hanem az intézmények autonómiájáról is beszélt, s feltette a kérdést: hagyjuk-e.
A tüntetők nem hagynák.
16:00
Pilz Olivér (Tanítanék) és Máté András (Oktatói Hálózat) arról adnak tájékoztatást, hogy mivel foglalkozott az elmúlt hónapokban elvégzett civil szakmai munkáról számolt be. A pártok közös oktatási minimumáról. Amely e hét szerdán elkészült, s amelynek pontjaiból Pilz Olivér adott ízelítőt. A tanárok nagyrészt ugyanazt kérik, követelik, az ellenzéki pártok pedig azt ígérik, amit a diákok is minimumkövetelésként megfogalmaztak. Máté András lesújtó képet festett a jelenről, s világos feltételeket sorolt a fényesebb jövőért: éljen Magyarország! – kiáltással búcsúzott.
16:10
A Tanítanék aktivistái a színpadra hívják az oktatási minimumot elfogadó pártok képviselőit. Törley Katalin elsorolja a résztvevő 8 pártot: MSZP, DK, LMP, Párbeszéd, Liberálisok, Együtt, MoMa, Momentum Mozgalom – közösen fogadták el a dokumentumot, amely a szakma számára teljesen elfogadható, s példaértékű. Köszönetet mondanak mindenkinek, aki ebben részt vett, s aki ezért áldozatot hozott. „Az oktatás pártpolitikai nézetek fölött álló, politikasemleges ügy kell, hogy legyen."

„Legyen béke és szabadság az oktatásban! Legyen béke és szabadság az országban! Szabad oktatást! Szabad országot! Szabad választani" – kiáltották az utolsó szónokok, majd pedig hangos zeneszóval véget ért a tüntetés hivatalos része. A Tanítanék Mozgalom ünnepélyesen elültette egy tábláját az „ország kertjében", majd arra kértek mindenkit, hogy békésen menjen haza. Maradt a tánc.